Connect with us
jesienny ból stawów

Porady

Jesienny ból stawów. Jak sobie z nim poradzić?

Z pewnością każdy słyszał o osobach, które twierdzą, że z powodu zmian pogody cierpią na bóle stawów, w szczególności wraz z nadejściem jesieni i zimy. W przypadku ludzi z bólem artretycznym warunki otoczenia w chłodniejszych miesiącach często zwiększają ból i wrażliwość. Oto kilka wskazówek, które pomogą powstrzymać jesienny i zimowy ból stawów.

Jesienny ból stawów. Skąd się bierze?

Niewiele jest badań na temat tego, co powoduje ból stawów. Istnieją jednak pewne przekonujące hipotezy i dowody na to, że chłodniejsze środowisko prowadzi do zwiększonej częstotliwości tej dolegliwości.

Jedna z teorii mówi, że wraz ze spadkiem temperatury organizm zaczyna oszczędzać ciepło i koncentruje się na utrzymywaniu ciepła w krytycznych częściach ciała, zmniejszając przepływ krwi do kończyn, a tym samym zwiększając ból stawów.

Inna z teorii mówi, że jesiennej pogodzie towarzyszy obniżone ciśnienie oraz wyższa wilgotność powietrza sprawiają, że na stawy nakładany jest większy nacisk. Płyn stawowy w stawach jest wrażliwy na te zmiany i pojawia się ból.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Grzyby późną jesienią i zimą. Wszystko, co powinniście wiedzieć

Utrzymaj ciepło mięśni i stawów

Jeżeli niższa temperatura powoduje bóle stawów, oczywiście trzeba zadbać o strój dopasowany do pogody. Ale trzymanie ciepła nie oznacza tylko noszenia grubszych ubrań. To może być także ciepła herbata czy gorąca herbata.

Mięśnie rozgrzewamy  za pomocą podstawowych ćwiczeń rozciągających. Codzienne ćwiczenia mające na celu poprawę krążenia krwi w organizmie pomagają zmniejszyć ból poprzez zalewanie organizmu endorfinami. Istnieją badania, które potwierdzają, że rozgrzewka przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną oraz regularne wykonywanie rozciągania zapobiega dalszym kontuzjom.

Jeśli jesteś fanem spacerów lub porannych biegów, ale ból stawów skutecznie zniechęca do aktywności na świeżym powietrzu, dobrym pomysłem może być wybranie ćwiczeń w domu lub na siłowni. Ćwiczenia w cieplejszym środowisku pomagają organizmowi szybciej się rozgrzać i zmniejszyć ból stawów. Doskonałym pomysłem jest zastąpienie zwykłych ćwiczeń pływaniem w podgrzewanym basenie. Ciepło nie tylko pomaga w bólu, ale woda może pomóc zmniejszyć obciążenie stawów.

Jesienny ból stawów. Spróbuj środków dostępnych w aptece

Jeśli rozgrzewka w domu nie wystarczy, aby złagodzić ból stawów, można rozważyć dodatkowe środki. Stawy można rozgrzać za pomocą termoforów i specjalnych maści z kamforą lub kapsaicyną. Chociaż jest to pomocne, należy uważać, aby nie używać zbyt dużej ilości maści. Skóra wrażliwa na składniki takie jak kapsaicyna może źle na nią reagować, dlatego przed wyborem maści rozgrzewającej lub maści przeciwbólowej najlepiej skorzystać z porady u lekarza.

Jeżeli ból jest naprawdę dokuczliwy, czasem nie obędzie się bez dodatkowych leków. Środki przeciwzapalne i paracetamol mogą okazać się nieocenione w tym przypadku.

Odpowiednia dieta i nawodnienie

Ból stawów związany z zapaleniem stawów jest spowodowany stanem zapalnym. Zimniejsze miesiące mogą pogorszyć stan zapalny, częściowo ze względu na wspomniane zmiany ciśnienia barometrycznego. Dieta przeciwzapalna może pomóc zminimalizować skutki stanu zapalnego. Chociaż efekty różnią się w zależności od osoby, dieta taka zwykle pomaga zmniejszać przewlekły ból i poprawia długowieczność.

Na czym dokładniej polega taka dieta? Przede wszystkim warto zastąpić przetworzoną żywność i konserwanty warzywami, roślinami strączkowymi, zbożami i świeżym mięsem. W diecie nie powinno zabraknąć pokarmów, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, mięśni oraz tworzenia kolagenu.

W jesienno-zimowe dni bardzo trudno o utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D w organizmie, która jest przecież nieoceniona w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego czy kostnego. Warto więc w tym okresie zadbać o jej suplementację.

Badania wykazały, że nawet łagodne odwodnienie może zwiększyć ból stawów i pogorszyć stan zapalny. Człowiek powinien wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie i naprawę warto o to zadbać.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top