Connect with us
jphn wick filmy kolejność oglądania
Fot. YouTube/Lionsgate Movies

Kultura

Jak oglądać filmy z serii „John Wick” w odpowiedniej kolejności?

Seria filmów „John Wick” to bez wątpienia jedna z najbardziej znaczących serii filmów akcji ostatniej dekady. To, co zaczęło się jako stosunkowo prosta historia emerytowanego zabójcy (Keanu Reeves) szukającego zemsty, przerodziło się w sagę pełną skomplikowanych sojuszy, coraz bardziej nieprzejrzystego świata i broni… mnóstwa broni.

Kolejność wydań filmów z serii „John Wick”

Pierwszy film „John Wick” miał swoją premierę w 2014 roku, a od tego czasu pojawiły się trzy sequele. Oprócz filmów, w 2023 roku na platformie Peacock ukazał się również miniserial-prequel zatytułowany „The Continental: From the World of John Wick”.

Oto pełna lista filmów i spin-offów z serii „John Wick”, uporządkowana według daty premiery:

 1. John Wick (2014)
 2. John Wick: Chapter 2 (2017)
 3. John Wick: Chapter 3 – Parabellum (2019)
 4. The Continental: From the World of John Wick (2023)
 5. John Wick: Chapter 4 (2023)
 6. Ballerina (2025)

Planując maraton filmowy, warto wiedzieć, że obejrzenie pierwszych czterech filmów z serii „John Wick” zajmie łącznie osiem godzin i 42 minuty. Miniserial „The Continental” dodaje kolejne cztery godziny i 28 minut, więc jeśli zdecydujesz się obejrzeć wszystko, co jest obecnie dostępne, czeka Cię bardzo długi dzień – 13 godzin i 10 minut z Johnem Wickiem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez KEANU REEVES (@keanureeves.media)

Chronologiczna kolejność oglądania filmów z serii „John Wick”

Jeśli chcesz trzymać się wyłącznie filmów, chronologia serii „John Wick” jest identyczna z kolejnością wydań. Oznacza to, że możesz obejrzeć filmy od „John Wick” do „John Wick: Chapter 4” i być na bieżąco z całą historią.

Jednak jeśli dodasz do tego „The Continental”, kolejność nieco się zmienia. Miniserial rozgrywa się przed wydarzeniami z „John Wick”, więc aby obejrzeć filmy we właściwej kolejności chronologicznej, powinieneś zacząć właśnie od niego:

 1. The Continental: From the World of John Wick (2023)
 2. John Wick (2014)
 3. John Wick: Chapter 2 (2017)
 4. John Wick: Chapter 3 – Parabellum (2019)
 5. John Wick: Chapter 4 (2023)
 6. Ballerina (2025)

Czy powstanie „John Wick 5”?

Chociaż „Ballerina” jest piątym filmem z uniwersum „Johna Wicka”, trwają prace nad właściwym „Chapter 5”. Obecnie nie mamy jednak daty premiery ani żadnych szczegółów dotyczących fabuły. Początkowo planowano kręcić „Chapter 4” i „Chapter 5” jeden po drugim, ale reżyser Chad Stahelski chciał zrobić przerwę między nimi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
John Wick 5. Kiedy będzie premiera? Co wiadomo? Kto zagra?

Oprócz „Chapter 5”, producenci pracują również nad innymi spin-offami, podobnymi do „Balleriny”. Pierwszy z nich ma przywrócić postać Caine’a, graną przez Donnie Yena w „Chapter 4”, i stanowić bezpośrednią kontynuację tego filmu.

Producenci rozważają już także możliwy sequel „Balleriny” oraz osobne projekty. Jeden z nich ma dotyczyć Sofii (Halle Berry) i Trackera (Shamier Anderson), a drugi może przedstawić historię Bowery Kinga (Laurence Fishburne).

Inne dyskutowane (choć mało prawdopodobne) projekty to crossovery z „Atomic Blonde” i „Nobody”.

Oceń nasz artykuł!
Reklama

Popularne

Reklama
To Top