Kim jest Karolina Głowacka?
Kim jest Karolina Głowacka? To polska dziennikarka, a także autorka książek, specjalizuje się w tematyce naukowej i technologicznej. Planowała zostać lekarką, bądź aktorką, ostatecznie jednak zdecydowała się na dziennikarstwo. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego (2012).
Kariera dziennikarska
Karolina Głowacka w mediach pracuje od ponad 10 lat. Zaczynała w 2008 roku w Radiu TOK FM. Przez lata prowadziła audycje: biograficzne, filmowe, historyczne, społeczne, m.in. Radiową Akademię Nauk”, „Poranki Radia TOK FM”, czy „Magazyn Radia TOK FM”. Pracowała także na portalu radia – tokfm.pl (we współpracy z gazeta.pl).
Cały czas pracuje dla TOK FM, prowadząc sobotnie Poranki w godzinach 7:05-9:00. Zajmuję się tematami międzynarodowymi, społecznymi i politycznymi. Czasami pojawia się także w innych pasmach.
W stacji TVN Style prowadziła program „Cała prawda”, który skupiał się na obalaniu mitów zdrowotnych i żywieniowych.
Jest twórczynią podcastu popularnonaukowego „Radio Naukowe”. Wszystkie dotąd opublikowane odcinki można wysłuchać pod tym adresem strony, a także na kanale na YouTubie.
Publikowała teksty popularnonaukowe, m.in. w „Focusie”, miesięczniku „Znak”, „Wysokich Obcasach Praca”.
Co poza pracą w mediach?
Karolina Głowacka jest także współautorką trzech książek popularnonaukowych. Te tytuły to „Czy Wielki Wybuch był głośny?” (napisana wraz z prof. Jeanem-Pierrem Lasotą), „W czym grzyby są lepsze od ciebie” (napisana wraz z dr hab. Martą Wrzosek), a także „Kłopoty z Eureką. O co kłócą się fizycy (napisana z prof. Jeanem-Pierrem Lasotą). Pierwsza z nich otrzymała nagrodę Złotej Róży Festiwalu Nauki w Warszawie dla najlepszej książki popularnonaukowej 2017 roku.
Jest członkinią Komitetu Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk i Rady Naukowej Patronite, jedną z organizatorek Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki.
W 2016 roku otrzymała wyróżnienie w konkursie Popularyzator Nauki organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis PAP Nauka w Polsce, a w 2021 roku nagrodę „Podkaster 2021 roku” Za promocję i przybliżanie świata nauki słuchaczom. Różnorodność tematów, entuzjazm, zapał oraz dociekliwość i prowadzenie rozmów przystępnym językiem, w mądry sposób.