Connect with us
koncert noworoczny wiedeń
Fot. ORF

Kultura

Koncert Noworoczny we Wiedniu. Skąd się w ogóle wziął i jak wygląda jego historia?

Skąd w ogóle wziął się Koncert Noworoczny we Wiedniu i jak wygląda jego historia? Możecie być zaskoczeni szczegółami na temat tej dorocznej tradycji, która jest rozpowszechniona na całym świecie, także w Polsce.

Historia Koncertu Noworocznego we Wiedniu. Skąd się wzięła ta tradycja?

Popularny dziś na całym świecie Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich ma swoje korzenie w najczarniejszym rozdziale austriackiej historii. Po raz pierwszy odbył się bowiem tuż po wybuchu II wojny światowej – 31 grudnia 1939 r. Poświęcono go żołnierzom Wehrmachtu, a cały dochód z wydarzenia przeznaczono na nazistowską organizację charytatywną Winterhilfstwerk. Koncerty noworoczne prowadził w czasie wojny Clemens Krauss, wybitny popularyzator muzyki Johanna Straussa Jr, która do dziś pozostaje podstawą ich programu.

Historia Koncertu Noworocznego bezpośrednio wiąże się z II Wojną Światową. Po klęsce Niemiec i przywróceniu niepodległego państwa austriackiego ta nowa tradycja została podtrzymana, ale Kraussowi zakazano dyrygowania z powodu oskarżeń o nazistowskie sympatie. W 1947 roku ujawniono jednak, że dyrygent i jego żona pomagali w ucieczce żydowskich muzyków po dojściu Hitlera do władzy. Krauss mógł więc powrócić na prowadzenie Filharmonii Wiedeńskiej 1 stycznia 1948 roku i dyrygował koncertami noworocznymi aż do śmierci w 1954 roku.

Tradycje ulegały zmianom

O problematycznych początkach tradycyjnych koncertów nie mówiło się wiele po zakończeniu wojny. Jednak w 2013 roku ówczesny dyrektor filharmonii Clemens Helsberg zdecydował się zlecić zespołowi historyków zbadanie i opublikowanie historii orkiestry w czasach narodowego socjalizmu. Szczegółowe informacje o tym mrocznym rozdziale są obecnie publicznie dostępne na oficjalnej stronie internetowej Filharmonii Wiedeńskiej.

Po Kraussie Koncertami Noworocznymi dyrygowali Willi Boskovsky (1955-1979), pod którego kierownictwem koncerty stały się prawdziwym międzynarodowym fenomenem, oraz Lorin Maazel (1980-1986). W 1987 roku do koncertów dołączono nową tradycję: coroczną zmianę dyrygentów. W ciągu 33 lat z Filharmonią wystąpiło w sumie 15 dyrygentów. Najczęściej do Wiednia wracał Riccardo Muti. Dyrygował bowiem aż Koncertami Noworocznymi w latach 1993-2021.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Tre Voci. Kim są trzej tenorzy? Ich historie mogą was zaskoczyć

Jak wygląda organizacja koncertu i ile kosztują bilety?

Wśród szeroko pojętej społeczności najbardziej znany jest Koncert Noworoczny, ale tak naprawdę na przełomie lat odbywają się aż trzy wydarzenia. Poza wydarzeniem w Nowy Rok to także Koncert Sylwestrowy oraz koncert próbny, który odbywa się 30 grudnia. Wszystkie są biletowane i mają dokładnie taki sami repertuar. Wydarzenie odbywa się w Złotej Sali, która jest specjalnie przyozdabiana na to wydarzenie. Podczas transmisji warto zwrócić uwagę na charakterystyczne kwiaty pochodzące z lokalnych ogrodów.

Ceny biletów wahają się od kilkudziesięciu do blisko 1,5 tysiąca euro, ale pieniądze to nie wszystko. W związku z ogromnym zainteresowaniem bilety losuje się wśród zainteresowanych. System jest podobny do kupowania biletów na wielkie turnieje piłkarskie, gdzie zainteresowanie jest znacznie większe od podaży.

Od ponad pięćdziesięciu lat koncert transmitują jednak liczne stacje telewizyjne i radiowe, o co od technicznej strony dba austriacka stacja ORF. Noworoczny Koncert z Wiednia można usłyszeć w ponad 90 krajach świata, w tym oczywiście w Polsce. Co roku transmisję z wydarzenia przeprowadza Telewizja Polska na antenie TVP2.

5/5 (liczba głosów: 3)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top