Connect with us
kryptowaluty bezpieczeństwo

Porady

Bezpieczeństwo w kryptowalutach: Jak chronić swoje środki przed kradzieżą i oszustwami?

Z definicji zasoby cyfrowe są odporne na działanie stron trzecich (co doskonale widać choćby w GGBet online) i dają posiadaczom kluczy prywatnych pełną kontrolę nad samymi kryptowalutami. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że inwestorzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ochronę i bezpieczeństwo swoich własnych pieniędzy — innymi słowy, muszą się oni chronić, aby uniknąć oszustw związanych z kryptowalutami.

Społeczność użytkowników kryptowalut rośnie w wykładniczym tempie, a liczba użytkowników przekracza obecnie 100 milionów. W 2022 roku na ten rynek weszło co najmniej 14 milionów nowych użytkowników, zwiedzionych ostatnią hossą i chęcią zainwestowania na przyszłość.

Nowi gracze na rynku kryptowalut mogą być łatwym celem dla cyberprzestępców i oszustów, jeśli nie będą przestrzegać podstawowych protokołów bezpieczeństwa w Internecie i szeregu najlepszych praktyk ze świata kryptowalut. Według raportu Ciphertrace na temat oszustw związanych z kryptowalutami i przeciwdziałania praniu pieniędzy z 2021 r., w zeszłym roku w wyniku włamań, oszustw i oszustw skradziono aktywa kryptograficzne o wartości ponad 1,9 miliarda dolarów. Jest to jednak istotna poprawa, bowiem w 2019 roku wartość ta wyniosła aż 4,5 miliarda dolarów.

Wśród nich głównymi przyczynami kradzieży kryptowalut są oszustwa związane z włamaniami do zdecentralizowanych baz danych. Ponadto w 2020 r. wzrosła również liczba ataków phishingowych, w ramach których fałszywe e-maile są wykorzystywane do wysyłania złośliwego oprogramowania lub nakłaniania ofiar do przekazania kryptowalut, haseł i danych osobowych. Na przykład w lipcu 2020 r. Twitter był celem jednego z tych ataków, a grupa hakerów uzyskała dostęp do kont ponad 130 znanych osób, wykorzystując je do promowania oszustwa związanego z rozdawaniem bitcoinów. Problem ten dotknął znane firmy i osoby, takie jak:

  • Apple,
  • Uber,
  • Ripple,
  • Binance,
  • Elon Musk,
  • Barack Obama,
  • Bill Gates,
  • Kim Kardashian,
  • CoinDesk.

Jak zatem chronić się przed tego typu cyberatakami?

Istnieją trzy główne rodzaje oszustw, które z pewnością prędzej czy później zobaczysz, wchodząc do przestrzeni kryptowalut online. Ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać tego rodzaju oszustwa, zanim padniesz ofiarą i stracisz cały swój majątek. Poniżej wyodrębniliśmy najważniejsze informacje dla każdego z nich:

Fałszywe loterie kryptowalut

Oszustwa związane z fałszywymi loteriami kryptowalut pojawiają się w postach w Internecie, zwykle w mediach społecznościowych, które zachęcają użytkowników do wpłacania kryptowalut pod wskazany adres w zamian za obietnicę otrzymania podwójnego lub większego zwrotu. Ten rodzaj oszustwa ma miejsce od czasu boomu na pierwszą ofertę monet (ICO) w 2017 r. i generalnie wykorzystuje ten sam specyficzny format. Dlatego łatwo jest zidentyfikować te fałszywe loterie.

Oszustwa związane z kryptowalutami

Do promowania tego oszustwa przestępcy wykorzystują tożsamość znanych osób lub znanych marek światowych. W większości przypadków odbywa się to za pośrednictwem fałszywych profili w mediach społecznościowych lub kont samych oszustów. Jednak w zeszłorocznym włamaniu na Twitterze użyto prawdziwych kont, dlatego zawsze trzeba zachować czujność.

Fałszywe loterie kryptowalut zawsze obiecują, że dadzą Ci więcej środków, niż wpłaciłeś, ale nigdy tak się nie dzieje i nigdy nie powinieneś wysyłać pieniędzy na żądany adres. Oszuści wykorzystują inne fałszywe profile na Twitterze do wypełniania odpowiedzi wiadomościami potwierdzającymi ofertę i jej skuteczność. To tylko kolejna taktyka mająca na celu przekonanie prawdziwych użytkowników do przekazania środków w kryptowalutach. Zazwyczaj te fałszywe konta są wkrótce potem usuwane.

Najlepszym sposobem na zidentyfikowanie oszustwa jest wyszukanie subtelnych zmian w nazwie użytkownika profilu. W powyższym przykładzie oszust utworzył konto na Twitterze o nazwie użytkownika @Elonmmusk. Podwójne „m” jest subtelne i łatwo je przeoczyć, jeśli szybko się przyjrzysz. Na Twitterze zweryfikowane konta mają obok nazwy konta niebieską plakietkę, która pomaga użytkownikom zidentyfikować te, które są rzeczywiste i odróżnić je od fikcyjnych.

Oszustwa związane z botami

Witryny z fałszywymi botami handlowymi są klasycznym przykładem oszustw w świecie kryptowalut. Obejmują platformy, które co miesiąc obiecują użytkownikom wyjątkowo wysokie zyski. Witryny te działają na zasadzie piramidy finansowej — nowe pieniądze pochodzące z oszustwa są wykorzystywane do spłacania osób, które już w nie zainwestowały. Kiedy twórcy platformy zgromadzą wystarczającą ilość środków, zazwyczaj znikają wraz z pieniędzmi inwestorów i zamykają witrynę.

Jednym z najbardziej znanych przykładów jest Bitconnect. Platforma ta obiecywała inwestorom 40% zwrotu co miesiąc, a także dodatkowe odsetki dla osób, które zainwestowały więcej pieniędzy. Serwis działał przez ponad dwa lata, a jego natywny token znalazł się nawet w pierwszej dziesiątce kryptowalut, zanim organy regulacyjne zamknęły witrynę. Uważa się, że po zniknięciu twórcy Bitconnect przechwycili kryptowaluty o wartości ponad 250 milionów dolarów.

Phishing e-mailowy

Identyfikacja oszustw typu phishing jest coraz trudniejsza, ponieważ przestępcy ze znacznie większą uwagą tworzą pozornie prawdziwe e-maile od legalnych firm. Wiele osób zachęca do klikania odnośników, które natychmiast infekują urządzenie złośliwym oprogramowaniem, dając przestępcy pełny dostęp do przechowywanych na nim informacji. Inne e-maile przekierowują użytkowników do fałszywych witryn i proszą o wprowadzenie nowego hasła, przesłanie pieniędzy lub potwierdzenie słów początkowych albo uciekają się do jawnego szantażu, grożąc ujawnieniem rzekomo kompromitujących informacji o adresacie takiego e-maila.

Continue Reading
Zobacz również:
Reklama

Popularne

Reklama
To Top