Connect with us
kryptowaluty

Porady

Odkrywanie różnych kryptowalut: bitcoin, ethereum, litecoin i inne

Waluty cyfrowe, takie jak bitcoin i ethereum, zyskują coraz większą popularność, głównie dzięki projektowi o nazwie Web 3.0 i powstaniu Metaverse oraz oczywiście umożliwieniu płacenia nimi w czołowych kasynach online, takich jak Spin City casino. Jednak nawet dzisiaj jeszcze niewiele osób wie, jak działają kryptowaluty. Aktywa te korzystają z kryptografii i technologii blockchain w celu zagwarantowania ważności transakcji, a także kontrolowania tworzenia nowych jednostek.

Inną ich cechą jest to, że są to waluty zdecentralizowane, co oznacza, że nie podlegają kontroli rządu ani instytucji finansowych. Oprócz tego, że można nimi handlować na giełdach, w bankach i u brokerów, waluty wirtualne można teraz wykorzystywać do zakupu towarów i usług na całym świecie. W rzeczywistości panuje tendencja do ich coraz większej akceptacji jako środka płatniczego.

Jak każdy rodzaj inwestycji, kryptowaluty również niosą ze sobą pewien stopień ryzyka. Mimo to wiele osób i firm uważa, że jest to obiecująca okazja inwestycyjna. Ale czy jest to naprawdę korzystne? Aby się tego dowiedzieć, musisz najpierw zrozumieć, czym jest kryptowaluta i jak działa.

Czym jest kryptowaluta?

Mówiąc najprościej, kryptowaluta to zasób cyfrowy, który wykorzystuje kodowanie oparte na kryptografii do przeprowadzania i śledzenia transakcji. Są to całkowicie wirtualne pieniądze, co oznacza, że nie mają odpowiednika pod postacią fizycznej monety lub banknotu. W przeciwieństwie do tradycyjnych walut aktywa te działają bez organu centralnego lub instytucji regulacyjnej, która jest odpowiedzialna za zarządzanie przepływem pieniędzy.

Co więcej, możliwe jest kupowanie, wysyłanie i odbieranie kryptowalut bez konieczności korzystania z usług pośrednika, takiego jak banki czy wydawcy kart kredytowych. Z tych powodów uważa się je za zdecentralizowane. Jednak mimo że są one rzeczywiście zdecentralizowane, wiele krajów już próbuje uregulować rynek kryptowalut celem zapewnienia inwestorom większego bezpieczeństwa.

Jak działają kryptowaluty?

Aby zrozumieć, jak działa kryptowaluta, musisz najpierw wiedzieć, czym jest blockchain. Zasadniczo jest to baza danych, która rejestruje i weryfikuje wszystkie transakcje dokonane przy użyciu zasobów cyfrowych. Oznacza to, że informacje dotyczące transakcji przechowywane są w zdecentralizowanej sieci komputerów, a nie na centralnym serwerze. W systemie tym rejestrowane są na przykład numery przelewów i salda portfeli.

Ponadto dane osobowe nie są powiązane z taką operacją, co pozwala na anonimowe przesyłanie informacji. Kryptografia służy do emisji cyfrowych jednostek walutowych, a tym samym gwarantuje bezpieczeństwo przelewów. Technologia ta chroni również dane przechowywane w blockchainie przed cyberatakami i innymi oszustwami, a także zapobiega klonowaniu lub fałszowaniu zasobów cyfrowych. Kryptowaluty są nie tylko uważane za rodzaj inwestycji, ale są coraz częściej akceptowane jako forma płatności przy zakupie produktów i usług, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich.

Najbardziej znane kryptowaluty

Obecnie na rynku, oprócz słynnego bitcoina, w obiegu znajdują się dosłownie tysiące kryptowalut. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich:

Bitcoin

Utworzony w 2008 roku Bitcoin był pierwszą na świecie cyfrową walutą i do dziś działa bez zakłóceń. Jego twórca, występujący pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, opracował nowatorską technologię cyfrową w celu stworzenia czegoś zdecentralizowanego, co mogłoby działać bez banku centralnego lub jednego administratora w odpowiedzi na kryzys z 2008 roku.  Jest to obecnie główna waluta cyfrowa będąca w obiegu i ma najwyższą wartość rynkową. Choć jest to także produkt wyłącznie wirtualny, jest coraz częściej akceptowany przez firmy i instytucje.

Litecoin

Litecoin, wprowadzony na rynek w 2011 roku, to cyfrowa waluta stworzona przez Charliego Lee, byłego pracownika Google. Podobnie jak bitcoin, działa w oparciu o technologię blockchain, która pozwala na bezpieczne i anonimowe transakcje. Można nim także płacić za towary i usługi lub wymieniać go na tradycyjną walutę.

Dużą różnicą jest to, że w procesie tworzenia nowych jednostek może uczestniczyć każdy. Jest to wirtualna waluta, która jest łatwiejsza i bardziej dostępna dla ludzi. Dodatkowo charakteryzuje się również krótszym czasem przetwarzania transakcji. W porównaniu do bitcoina waluta ta jest w stanie przetwarzać bloki czterokrotnie szybciej. Jednakże ogólne zastosowanie i spopularyzowanie tej kryptowaluty jest zauważalnie mniejsze, a jej kursy charakteryzują się dużą zmiennością.

Ethereum

Ethereum to zdecentralizowana platforma typu open source do uruchamiania inteligentnych kontraktów i aplikacji bez centralizacji. Została uruchomiona w 2015 roku przez Vitalika Buterina, programistę i analityka kryptowalut. Jednostka monetarna tej platformy, czyli ether, służy jako impuls do realizacji inteligentnych kontraktów i aplikacji. Kontrakty takie mogą obejmować wymianę finansową, systemy głosowania i rejestrację nazw domen.

W przeciwieństwie do bitcoina, ethereum umożliwia użytkownikom tworzenie własnych programów w sieci, co prowadzi do szerokiej gamy potencjalnych zastosowań i zastosowań. Ether stał się jednym z najpopularniejszych aktywów cyfrowych, a jego wartość i popularność stale rośnie. Jest to obecnie druga najcenniejsza kryptowaluta na rynku.

Rozwój kryptowalut

Technologia rozwija się skokowo, wprowadzając innowacje w różnych produktach, usługach i rynkach. Towarzysząca tej rewolucji społeczeństwo dostosowuje się do nowych realiów, w tym do korzystania z pieniędzy i nowych form płatności, oferując wszechświat możliwości. Na przykład poprzez różne rodzaje kryptowalut, jakie opisaliśmy w tym artykule.

Continue Reading
Zobacz również:
Reklama

Popularne

Reklama
To Top