Connect with us
kwiaty w wazonie

Porady

Kwiaty w wazonie. Co zrobić, żeby cieszyły jak najdłużej?

Świeże cięte kwiaty w wazonie są doskonałą ozdobą każdego pomieszczenia. Ważne jest jednak, żeby rośliny cieszyły oko jak najdłużej. Jak to zrobić? Przedstawiamy kilka zasad, którymi należy się kierować, aby kwiaty w wazonie przetrwały nawet kilka tygodni.

Kwiaty w wazonie. Wybór odpowiedniego pojemnika

Zanim przygotowujemy kwiaty, warto zastanowić się, w jakim wazonie je umieścimy. Dlaczego? Od jego wielkości zależy ilość roślin oraz długość ich pędów. Do dłuższych kwiatów najlepiej przygotować wysoki, wąski wazon. Z kolei te mniejsze powinniśmy umieszczać w niskich, wąskich pojemnikach.

Dezynfekcja wazonu i woda

Choć może się to wydawać przesadne, to do czego wkładamy kwiaty ma znaczenie. Wazon powinien być czysty i zdezynfekowany, nic nie stoi na przeszkodzie żeby używać do tego nawet środków zawierających chlor. Dezynfekcja zapobiegnie namnażaniu się drobnoustrojów, które przyspieszają psucie roślin. Kwiaty utrzymają się w różnego rodzaju pojemnikach. Nie poleca się jedynie ceramicznych, które nie mają wewnętrznej glazury, gdyż mikroorganizmy przetrwają w nich nawet po starannej dezynfekcji.

Wodę do kwiatów najlepiej przegotować i schłodzić. Zasada mówi, że powinna być lekko ciepła, aby nie zawierała takiej ilości tlenu, która uszkodzi tkanki przewodzące roślin. Poza tym do wody warto dodać kwas cytrynowy lub środek dezynfekujący, które zapobiegną namnażaniu się drobnoustrojów i utrzymają ją w czystości.

Kwiaty w wazonie. Odmiana ma znaczenie

Niemal każda roślina będzie się ładnie prezentować we wnętrzu, czy to kwiaty uprawne, czy polne, gałązki drzew iglastych czy liściastych. Wybierając kwiaty do wazonu należy jednak pamiętać, że niektóre odmiany są bezpośrednio przeznaczone do tego celu i będą bardziej trwałe niż inne gatunki. Inne tuż po ścięciu szybko więdną, nawet zanim zdążymy je umieścić w wazonie. Do najtrwalszych kwiatów ciętych należą m.in. storczyki, goździki i złocienie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jak oszczędzać wodę? 10 przydatnych wskazówek

Termin cięcia kwiatów

Ważne jest, aby ścinać rośliny we właściwym czasie. Niektóre rodzaje roślin są zbierane w fazie pączkowania, inne, gdy kwitnie jedna trzecia kwiatów, inne nawet w pełni rozwinięte. Ważną rolę odgrywa również pora dnia, w której ścinamy kwiaty. Najlepiej robić to w godzinach popołudniowych, kiedy roślina zgromadzi najwięcej substancji. Te zbierane w ciepłe południe będą osłabione i szybko zwiędną.

Chłodzenie kwiatów

Żywotność kwiatów z pewnością przedłuży włożenie ich na krótką chwilę do lodówki. Poza tym jeśli chcemy je np. gdzieś przetransportować, można zanurzyć je w wodzie na pół godziny, następnie zawinąć końce łodyg w zwilżoną serwetkę, włożyć je do plastikowej torby i zawinąć cały bukiet w papier. Jeśli w upalny dzień rośliny upadną z powodu nadmiernego ciepła, jest także szansa na uratowanie ich przez zanurzenie w całości w letniej wodzie na kilka godzin.

Odżywki do ciętych kwiatów

W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach znajdziemy liczne odżywki do ciętych kwiatów, które rozpuszczone w wodzie, przedłużają trwałość roślin. Poza tym możemy użyć domowych sposobów. Świetnym preparatem na przedłużenie trwałości kwiatów jest mieszkanka wody z cukrem i octem.

Kwiaty w wazonie. Przygotowanie i codzienna pielęgnacja

Tuż przed umieszczeniem kwiatów w wazonie należy usunąć liście, które mogłyby być zanurzone w wodzie, w przypadku róży usunąć trzeba także kolce. Ogranicza to rozwój mikroorganizmów, czyli spowalnia więdnięcie kwiatów. Warto też przyciąć kwiaty około 2 centymetrów powyżej oryginalnego cięcia, najlepiej pod skosem, co zwiększy powierzchnię pobierania wody przez rośliny.

Jeżeli nie dodajemy nic do wody w wazonie, należy ją wymieniać codziennie, przy okazji dezynfekując wazon. Jeżeli do wody dodaliśmy środek dezynfekujący, wystarczy zmieniać wodę raz na 2-3 dni. Kwiaty powinny stać w miejscu, w którym zapewnimy im jak najniższą temperaturę. Poza tym nie powinny być wystawione na działanie światła słonecznego. Przestrzeganie wszystkich tych zasad pozwoli cieszyć się pięknem ciętych kwiatów jak najdłużej.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top