Connect with us
psy i dziecko

Porady

Mały pies dla rodziny z dzieckiem – czy to dobry wybór?

Mały, duży lub średni pies pozytywnie wpłynie na rozwój emocjonalny naszego dziecka. Obudzi w nim empatię, wrażliwość, poczucie obowiązku i odpowiedzialności. Badania naukowe wskazują, że maluchy wychowane z psem są bardziej pewne siebie i odporne na stres. Dodatkowo stymulowany jest ich układ odpornościowy. Wielu rodziców uważa, że dla dzieci najlepsze są małe rasy psów w typie przytulanki. Czy to prawda? Jakie małe rasy będą najlepsze dla rodzin z dziećmi? Przeczytajcie.

Mały pies dla rodziny z dzieckiem – wady i zalety

Małe psy uważane są za świetnych towarzyszy dla dzieci głównie ze względu na to, że uchodzą za mniej agresywne, bardziej przyjacielskie i łatwiejsze w wychowaniu. Swoim wyglądem przypominają żywą przytulankę, jednak nie można zapominać, że są stworzeniami odczuwającymi również ból, a nie jedynie zabawką dla dziecka.

Rodzice obawiają się średnich i dużych ras ze względu na to, że mogą zrobić dziecku krzywdę – psy nie mają świadomości co do swoich gabarytów. Jednak zakup małego psa również może być kłopotliwy. Dziecko musi zachować szczególną ostrożność podczas kontaktów z czworonogiem czy wspólnej zabawy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przez przypadek zwierzęciu stanie się krzywda. Weterynarze zwracają uwagę także na to, że miniaturowe rasy dodatkowo nie mają takich pokładów cierpliwości, jak większe czworonogi.

Popularne i często wybierane dla rodzin z dziećmi rasy yorkshire terrier, maltańczyk czy shih-tzu wymagają również czasochłonnej pielęgnacji. Należy je regularnie czesać, strzyc, myć, aby uniknąć m.in. chorób skóry. Włos jest wymagający, dlatego też dla tych pupili zalecane są specjalistyczne kosmetyki zwierzęce. Nie można o tym zapominać, zwłaszcza jeżeli podczas zakupu kierujemy się jedynie wyglądem psa i jego podobieństwem do puchatej zabawki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Strzyżenie psa w domu a u groomera – co wybrać?

Często możemy zderzyć się z powielanym mitem, który zakłada, że małe psy potrzebują mniejszej dawki aktywności fizycznej, ponieważ należą do tak zwanych kanapowców. Rasy takie jak jack russell terrier, parson russell terrier czy beagle żywiołowość i mocny temperament mają wpisany w genach. Nie możemy więc zakładać, że każdy czworonóg niewielkich rozmiarów będzie chciał towarzyszyć dziecku na każdym kroku oraz przesiadywać z nim na kanapie podczas oglądania bajek.

Kolejny mit dotyczy charakteru zwierzęcia. Uroczy wygląd wcale nie musi iść w parze z łagodnym usposobieniem. Każde zwierzę wymaga odpowiedniej socjalizacji oraz nauczenia go posłuszeństwa. To, że pies jest mały, wcale nie oznacza, że należy traktować go pobłażliwie. On również może ugryźć lub być agresywny. W wielu przypadkach to właśnie czworonogi o niewielkich rozmiarach częściej atakują psy o wiele większe od nich samych.

Mały pies dla dziecka – zalety

Powyżej opisaliśmy wady małych ras dla rodzin z dziećmi. Oczywiście istnieje również szereg plusów. Codzienne życie z małym psem jest zdecydowanie łatwiejsze. Jeżeli czworonóg zmęczy się na spacerze, to z łatwością możemy przetransportować go na rękach. Do wyboru mamy również poręczne transportery czy torebki. Małe pupile często towarzyszą nam podczas wycieczek rowerowych czy zakupów. Łatwo je przewozić w aucie czy nawet w komunikacji miejskiej.

Kolejną zaletą jest fakt, że utrzymanie małego psa jest niższe niż w przypadku psa dużej rasy – zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość zjadanej karmy i dobór akcesoriów (mniejsze legowiska, miski czy zabawki są tańsze).

Dziecko może samodzielnie wyprowadzać małego psa na spacer, bez lęku, że czworonóg wyrwie się ze smyczy czy za mocno go pociągnie.

Pupil małej rasy zazwyczaj również będzie generować mniejszy bałagan w naszym domu. Nawet w okresie linienia ilość utraconej sierści jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku długowłosego psa większej rasy.

Przyjmuje się również, że mniejsze psy żyją dłużej. Jest to ogólne stwierdzenie nawiązujące do średnich długości życia poszczególnych ras. Oczywiście wszystko zależy od stanu zdrowia zwierzęcia, a także od predyspozycji genetycznych.

pies shih tzu

Pies shih tzu

Popularne rasy małych psów dla rodziny z dzieckiem

Poniżej opiszemy 5 najpopularniejszych małych ras.

Buldog francuski – charakteryzuje go przyjacielskie nastawienie do dzieci oraz duże chęci do zabawy. Jest to pies inteligentny, w typie kanapowca – ze względu na budowę pyska nawet na krótkich spacerach szybko się męczy. Ma krótkie włosy, dlatego też łatwo je pielęgnować.

Maltańczyk to pies o zrównoważonym, łagodnym i wesołym charakterze. Lubi zabawę z dziećmi i umiarkowany poziom aktywności fizycznej. Ze względu na białe umaszczenie i długą sierść właściciel może mieć problem z pielęgnacją czworonoga.

Shih-tzu to inteligentny, wesoły i towarzyski pies. Jest przyjacielsko nastawiony do dzieci, choć zamiast aktywnych zabaw preferuje zazwyczaj możliwość leżenia na kanapie i bycia głaskanym. Jego szata jest wymagająca a pielęgnacja czasochłonna.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jak się liczy wiek psa? Wszystko, co naprawdę musicie wiedzieć

Mops to rasa tolerancyjna i spokojna. To typowy kanapowiec, który ceni wylegiwanie się na kanapie oraz bycie głaskanym. Dobrze odnajduje się w towarzystwie dzieci, chociaż nie przepada za aktywnością fizyczną.

Jack russell terrier coraz częściej wybierany jest na towarzysza dziecięcych zabaw. Jest przyjacielski, inteligentny, żywiołowy i zwinny. Potrzebuje dużej dawki ruchu i zabawy, dlatego też najlepiej odnajduje się w rodzinach aktywnych.

Reklama

Popularne

Reklama
To Top