Connect with us
Mateusz Janicki
Fot. Instagram @mateuszjanicki

Kultura

Mateusz Janicki. Co wiadomo na temat znanego aktora?

Mateusz Janicki to aktor znany z ról w kilkunastu polskich serialach, a także społecznik. Co wiadomo na temat jego życia zawodowego i prywatnego? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Kim jest Mateusz Janicki?

Kim jest Mateusz Janicki? To aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. W 2006 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. Dodatkowo studiował stosunki międzynarodowe na Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie (2011).

Może pochwalić się bardzo dobrą jazdą na nartach, ma uprawnienia Instruktora Narciarstwa MEN. Od 1990 roku związany z krakowskim klubem narciarskim Yeti, w którym jest instruktorem i członkiem zarządu. Od 14 roku życia posiada także uprawnienia Żeglarza PZŻ.

Jest zaangażowany w różne akcje społeczne. Współorganizuje narciarskie zawody charytatywne i aukcję połączoną z koncertem, wspiera inicjatywy walczące o praworządność i prawa człowieka, pomaga także zwierzętom. Od 2017 roku wspiera działania Kampanii Przeciwko Homofobii. Obecnie pracuje jako jeden z wolontariuszy w punkcie recepcyjnym dla uchodźców z Ukrainy w Teatrze Słowackiego w Krakowie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Mateusz Janicki (@mateuszjanicki)

Kariera

Mateusz Janicki na deskach teatralnych debiutował w 2004 roku w sztuce „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Krystiana Lupy. Wystąpił w licznych spektaklach w krakowskim Teatrze Starym i Teatrze Łaźnia Nowa, Teatrze Nowy Łódź, a także w Teatrze Imka Warszawa. Obecnie jest aktorem Teatru im J. Słowackiego w Krakowie.

W jego filmografii znajdziemy liczne seriale. Na małym ekranie debiutował w roli Pawła Krzyżanowskiego w serialu „Pierwsza miłość” (2004–2005). Później występował m.in. w takich tytułach jak „39 i pół”, „Teraz albo nigdy!”, „Czas honoru” czy „Na dobre i na złe”. W latach 2015–2016 grał rolę Tomasza Górskiego w serialu TVN „Singielka”. Natomiast w 2021 roku wcielił się w postać inż. Michała Jankowskiego w serialu „Receptura”, który powstał we współpracy z firmą E.Wedel.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Kim jest Katarzyna Grabowska, córka aktora Andrzeja Grabowskiego?

W telewizyjnym dramacie biograficznym „Karol. Człowiek, który został papieżem” (2005) zagrał rolę czeskiego seminarzysty. Inne filmy z jego udziałem to m.in. „Lejdis”, „Miłość na wybiegu”, „Wkręceni”, „Planeta singli”, „Wołyń” czy „Karuzela”.

Zagrał główną rolę w telewizyjnym filmie fabularnym o historii Stanisława Marusarza, jednego z najwybitniejszych polskich skoczków narciarskich. Niewątpliwie pasja do narciarstwa pomogła aktorami przygotować się do wcielenia w postać mistrza olimpijskiego.

Na koncie ma także pracę jako asystent reżysera przy filmach „Rejs” (2017) i „Klajster” (2014).

Poza tym od czerwca 2016 współtworzy krakowską grupę improwizatorów Impro KrK.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Wiek, rodzina, dzieci

Mateusz Janicki ma 38 lat, urodził się 26 listopada 1983 roku. Pochodzi z Krakowa.

Aktor raczej nie dzieli się z mediami wieloma szczegółami dotyczącymi jego życia prywatnego. Jego żoną jest Olga Szostak, z wykształcenia aktorka, a także logopeda. Pracuje w jednym z krakowskich przedszkoli.

Mają dwójkę synów – Antoniego (8 l.) i Jana (10 l.).

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Mateusz Janicki (@mateuszjanicki)

Mateusz Janicki w mediach społecznościowych

Mateusz Janicki prowadzi konto na Instagramie. Znajdziemy go tam pod nazwą @mateuszjanicki, a profil na ten moment obserwuje 97,4 tys. osób. Dodaje tam zdjęcia zarówno zza kulis pracy, jak i te dotyczące jego działalności społecznej. Poza tym ma stronę na Facebooku, którą śledzi 86 tys. obserwujących.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Mateusz Janicki (@mateuszjanicki)

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top