Międzynarodowy dzień ojca. Skąd się wzięło to święto?
Tradycja Międzynarodowego Dnia Ojca sięga początków XX wieku. W 1908 roku w USA Grace Golden Clayton zaproponowała ustanowienie Dnia Ojca, aby uhonorować mężczyzn, którzy stracili życie w wypadkach górniczych. Jednak wówczas pomysł nie spotkał się z odzewem.
Dwa lata później w amerykańskim mieście Spokane Sonora Smart Dodd, członkini lokalnego kościoła chciała uhonorować swojego ojca. Zasugerowała miejscowemu pastorowi, aby oprócz Dnia Matki wybrać dzień, który miałby uczcić wszystkich ojców. Na datę świętowania proponowała 5 czerwca czyli dzień urodzin swojego ojca, który samotnie wychowywał ją i jej piątkę rodzeństwa. Ostatecznie pierwsza uroczystość odbyła się w trzecią niedzielę czerwca – 19 czerwca 1910 roku.
Wydarzenie miało raczej charakter lokalny, chociaż w 1924 roku prezydent Calvin Coolidge zaproponował, by Dzień Ojca był obchodzony we wszystkich stanach. Mimo, że próbowano ustanowić Dzień Ojca na całym świecie, ostatecznie święto to zostało raczej zapomniane. Dopiero po kilkudziesięciu latach, w 1972 roku prezydent Richard Nixon oficjalnie ustanowił trzecią niedzielę czerwca oficjalnym Dniem Ojca.
Dzień Ojca w Polsce i w innych krajach
W Polsce Dzień Ojca corocznie przypada na 23 czerwca. Wprawdzie świętuje się go od kilkudziesięciu lat, a dokładniej od 1956 roku, wciąż nie cieszy się aż tak dużą popularnością jak Dzień Matki.
Nie jest to wspólny międzynarodowy dzień we wszystkich krajach na świecie. W niektórych państwach, takich jak Włochy, Hiszpania i Portugalia, Dzień Ojca przypada na św. Dzień Józefa (19 marca). W krajach nordyckich obchodzony w drugą niedzielę listopada (poza Danią – tutaj świętuje się 5 czerwca). Na Litwie świętuje się go w pierwszą niedzielę czerwca, w Austrii w drugą niedzielę czerwca, a w Turcji, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, na Ukrainie i w Czechach Dzień Ojca obchodzi się w trzecią niedzielę czerwca.
W Niemczech Dzień Ojca, a jednocześnie Dzień Mężczyzn przypada na kościelne święto Wniebowstąpienia Jezusa Chrystusa. Obchodzi się je czterdzieści dni po Wielkanocy. Akurat w tym kraju w dawnych latach Dzień Ojcach przybierał osobliwą formę, zwłaszcza w byłej NRD, która była ateistyczna i w przeciwieństwie do „Niemiec Zachodnich” nie było w nim dnia wolnego. Na znak protestu mężczyźni brali wolne i chodzili na spacery na łonie natury lub świętowali razem w pubach. W tym dniu do pracy szły tylko kobiety.