Connect with us
mieszkanie na poddaszu

Porady

Mieszkanie na poddaszu – jakie ma zalety i wady? Plus przykładowe aranżacje

Planujesz kupić mieszkanie na poddaszu? A może chcesz urządzić pokoje na strychu w nowo budowanym domu? Przeczytaj o zaletach i wadach mieszkania na poddaszu i zobacz ciekawe pomysły na jego aranżację.

Zalety mieszkania na poddaszu

Jeśli mówimy o plusach mieszkania na poddaszu, to zdecydowanie zaletą jest światło. Jeśli mieszkanie będzie wyposażone w odpowiednią ilość okien, będzie zdecydowanie lepiej oświetlone, niż pomieszczenia na niższych kondygnacjach. To zaleta zwłaszcza w zimowe dni, kiedy ciemno robi się już wczesnym popołudniem. Poza tym skośne sufity tworzą niepowtarzalną atmosferę i poczucie przytulności.

Jeżeli budynek znajduje się w ciekawej okolicy, mamy okazję cieszyć się pięknym widokiem, który w nocy potęguje rozgwieżdżone niebo. Mieszkanie na poddaszu to także zazwyczaj większy spokój i prywatność. Nie trzeba bowiem martwić się sąsiadami z piętra wyżej, nikt nie będzie nam zaglądał także w okna.

Oryginalne elementy poddasza jak drewniane belki, ceglane ściany czy podłogi z desek dają możliwość aranżacji atrakcyjnego wnętrza. Skośne ściany można ciekawie wykorzystać, warto więc zasięgnąć porady architekta czy projektanta, aby stworzył spójną całość, wykorzystując efektywnie całą dostępną przestrzeń.

Wady mieszkania na poddaszu

Pierwszą wadą, która niewątpliwie przyjdzie niemal każdemu na myśl o mieszkaniu na poddaszu jest temperatura latem. Nie ulega wątpliwości, że ze względu na bezpośredniość dachu, w miesiącach letnich można zmagać się tam z wyższymi temperaturami. Nieoceniona może być klimatyzacja i specjalnie zaciemniające rolety. Z drugiej strony, zimą może być tutaj chłodniej niż w mieszkaniach na niższych piętrach.

Jedną z wad mieszkania na poddaszu jest także ryzyko zalania. Dach jest zaledwie kilka centymetrów nad sufitem. Gdy tylko zacznie przeciekać, na ścianach pojawiają się zacieki, a nawet pleśń. Jeśli rozważasz zakup mieszkania na poddaszu, podczas oglądania lokalu warto zadbać o dokładne oględziny, trzeba zwrócić uwagę na takie szczegóły jak dach, izolacja cieplna, izolację sufitu i wszystkie zakamarki wokół okien. W przypadku budowy domu od zera czy też adaptacji strychu warto zadbać o jakość izolacji i jej wykonanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Witryna do salonu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Utrudniona aranżacja. Urządzając pokój na poddaszu zastanów się, trzeba dokładnie przemyśleć wybór mebli. Skosy w takich pomieszczeniach sprawiają, że może być konieczne zrezygnowanie z niektórych mebli, w szczególności wysokich szaf. Meble na zamówienie z pewnością generują większe koszty niż zwykłe meble z sieciowych sklepów.

Fani ciszy powinni być przygotowani również na to, że w czasie deszczu krople uderzające o okna będą zdecydowanie bardziej słyszalne, niż w mieszkaniach bez okien dachowych.

Mieszkanie na poddaszu to również konieczność częstszej rekonstrukcji. Jest ono bowiem bardziej narażone na różnice temperatur i wpływy klimatu. Dotyczy to głównie okien, które mogą wymagać częstszych wymian, niż w klasycznym mieszkaniu.

Mieszkanie na poddaszu – inspiracje

Możliwości aranżacji mieszkania na poddaszu są niezliczone, ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Urządzając przestrzeń warto skorzystać oryginalnych elementów, takich jak drewnianych belek czy nieotynkowanych ścian, które stworzą niepowtarzalny klimat. Ważne jest w pełni wykorzystanie całej przestrzeni przy użyciu mebli na wymiar. Poniżej przedstawiamy przykładowe aranżacje znalezione w sieci.

 

 

 

 

5/5 (liczba głosów: 1)
Reklama

Popularne

Reklama
To Top