Connect with us
miód akacjowy

Porady

Miód akacjowy – właściwości i zastosowanie. Na co pomaga?

Istnieje wiele rodzajów miodu, wśród tych jednokwiatowych znajdziemy miód akacjowy. Jest on uważany za jeden z najlepszych odmian miodu. Czym się charakteryzuje i jakie są jego właściwości?

Charakterystyka miodu akacjowego

Jakie właściwości ma miód akacjowy? Jest to miód pozyskiwany przez pszczoły z kwiatów robinii akacjowej, czyli powszechnie znanej akacji. Miód tego rodzaju ma barwę od jasnożółtej do wręcz bezbarwnej, to nieliczny z miodów o tak jasnej barwie. Pod wpływem krystalizacji kolor zmienia się na kremowy, jednak w przypadku miodu akacjowego ten proces przebiega bardzo powoli. Odmiana ta pozostaje płynna i przezroczysta przez 20 miesięcy od daty zbioru. Poza tym miód ten ma wyraźnie słodki smak, a aromat delikatny, zbliżony do zapachu kwiatów robinii.

Jak każdy miód, ten rodzaj miodu zawiera dużą ilość węglowodanów, mogą stanowić one nawet 85% składu. Zawartość węglowodanów może się różnić w zależności od dojrzałości miodu. Znajdziemy tam głównie glukozę i fruktozę. Od obecności fruktozy zależy jak długo miód będzie posiadał swoje właściwości – im więcej jej zawiera, tym wolniej cukier krystalizuje i tym dłużej miód zachowuje swoje dobroczynne właściwości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Miód rzepakowy - właściwości i przeciwwskazania. Jak stosować?

Oprócz węglowodanów miód zawiera do 14% wody, a białka 0,5 – 1,5%. Najważniejsze pierwiastki śladowe, które w nim występują to potas, bor, magnez, żelazo, mangan i krzem. Zawiera także witaminę B12, kwas foliowy, ryboflawinę, kwas askorbinowy i retinol. Kaloryczność miodu akacjowego nie różni się zbytnio od innych miodów i wynosi ona 339 kcal w 100 g produktu.

Najlepiej przechowywać w ciemnym miejscu w szklanym pojemniku z zamkniętą pokrywką, aby jak najdłużej zachował swoje cenne właściwości.

Miód akacjowy – właściwości prozdrowotne

Skład miodu akacjowego sprawia, że ma on szereg właściwości prozdrowotnych. Pomaga szczególnie zimą, kiedy łatwiej o zachorowania, zwiększając odporność organizmu, łagodzi stany zapalne krtani, dzięki czemu jest często stosowany przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Zwiększa elastyczność ścian naczyń, normalizuje częstość akcji serca i reguluje ciśnienie krwi. Korzyści dla układu sercowo-naczyniowego to także obniżenie poziomu szkodliwego cholesterolu we krwi oraz zapobieganie powstawaniu blaszek miażdżycowych.

Miód akacjowy to naturalny antydepresant – aktywność układu nerwowego pod jego wpływem ulega normalizacji, pomaga także przy zmęczeniu fizycznym, pomaga zwalczyć bezsenność.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Miód wielokwiatowy i jego zastosowanie. Jakie ma właściwości?

Poza tym działa bakteriobójczo na stany zapalne jelit, pomaga normalizować trawienie i korzystnie wpływa na wydzielanie soku trzustkowego. Ma także dolność do zmniejszania bólu podczas menstruacji i łagodzenia oznak menopauzy.

Indeks glikemiczny tej odmiany miodu jest jednym z najniższych wśród innych odmian i wynosi 32. Dzięki temu nie podnosi poziomu glukozy we krwi i może być stosowany choćby jako zamiennik cukru przez osoby cierpiące na cukrzycę.

Miód akacjowy możemy również wykorzystać przy leczeniu chorób skóry. Ma korzystne działanie antyseptyczne dzięki wysokiej zawartości pierwiastków śladowych i śladowych ilości alkaloidów, bardzo dobrze wpływa na gojenie się zakażeń i ran.

Zastosowanie miodu akacjowego

Miód po prostu można klasycznie dodawać zamiast cukru do herbaty (ważne jednak żeby nie była zbyt gorąca, bo w wysokiej temperaturze traci swoje właściwości), do jogurtów, kefirów, płatków, owsianek, koktajli, dressingów czy sosów. W walce z infekcją szczególnie skuteczna będzie ciepła woda, miód i cytryna. Na bazie miodu można przygotować domowe nalewki.

Miód ten doskonale nadaje się również do wykorzystania go w kosmetyce. Bez przeszkód możemy dodawać go do stosowanych kremów czy odżywek. Na bazie miodu można też przygotować wiele domowych kosmetyków – maseczki na twarz, do włosów, peelingi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Miód gryczany - właściwości i przeciwwskazania. W czym pomaga?

Przykładowo aby przygotować peeling oczyszczający na twarz wystarczy zmieszać 20 g miodu, 20 g płatów owsianych i 1 łyżeczkę soku z cytryny. Taką mieszankę nakładamy na twarz i zmywamy po 15 minutach. Do wykonania maseczki nawilżającej wystarczy 1 łyżka miodu i pół łyżki oliwy z oliwek. Efekty będą widoczne natychmiastowo.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top