Connect with us
pozbyć muszek owocówek

Porady

Jak pozbyć się muszek owocówek? Sprawdzone rozwiązania

Borykasz się z uporczywym problemem wszechobecnych w mieszkaniu muszek owocówek? Szukasz skutecznego sposobu na ich pozbycie się? W tym newsie zdradzamy najlepsze sposoby na pozbycie się tych małych owadów.

Skąd się biorą muszki owocówki?

Wszyscy znamy te małe muchy, które często pojawiają się w pobliżu owoców. Dorosłe muszki owocówki żyją 2-9 tygodni. Jest to poprzedzone stadiami jaja, larwy i poczwarki. Samica składa jaja na owocach, warzywach lub innym organicznym materiale. Jedna mucha w wieku dorosłym jest w stanie złożyć aż do 400 jaj!

Z jaj po 3-4 dniach wylęgają się larwy, które żerują na pokarmie, na którym się wylęgły. Po trzech tygodniach przepoczwarzają się, a po kolejnych 5-10 dniach poczwarka przekształca się w końcowe stadium owada.

Jak pozbyć się muszek owocówek. Najważniejsza profilaktyka

Przede wszystkim najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie. Jeżeli już pojawią się w naszym domu, trudno aby zniknęły bez naszej ingerencji. Muszki owocowe przyciąga zapach świeżych czy gnijących owoców, soków, wina czy piwa. Najważniejsze to umyć owoce od razu po powrocie z zakupów – wystarczy aby znajdowały się tam mikroskopijne jaja owadów, aby za kilkanaście dni mieć już całą plagę muszek owocówek.

W miarę możliwości nie powinniśmy zostawiać owoców na wolnej przestrzeni, najlepiej trzymać je w lodówce lub pod przykryciem.

Muszki owocówki żywią się przejrzałymi owocami, zapach psującego się jabłka czy banana wyczują za pomocą specjalnych antenek na czubku głowy z bardzo dużej odległości. Dlatego powinniśmy pilnować, aby na bieżąco pozbywać się zepsutych owoców.

Trzeba też częściej wynosić śmieci i dbać o czystość kosza na śmieci – nawet odrobina np. rozlanego soku na dnie będzie przyciągała muszki. Poza tym kosz powinien być zawsze szczelnie zamknięty.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Suszarka do grzybów. Jak prawidłowo z niej korzystać?

Nie zostawiajmy brudnych talerzy – zbyt długo pozostawione odpady żywności także mogą szybko doprowadzić do pojawienia się owadów.

Domowe sposoby na owocówki

Jedną ze skutecznych pułapek na muszki owocówki jest na ocet wymieszany z płynem do naczyń. Wystarczy wlać do pojemnika oba składniki w proporcjach 1:1 i  zostawić na parapecie czy blacie kuchennym. Z czasem znajdziemy w nim utopione owady, które przyciągał zapach tej mieszanki.

Skuteczną pułapką będzie również pojemnik z owocami. Wystarczy na wierzch naciągnąć folię spożywczą i nakłuć ją w kilku miejscach. Owady wlecą do środka, ale nie będą umiały się już stamtąd wydostać. Owoce można też zastąpić słodkimi napojami, np. colą, sokiem czy winem.

Kolejnym sposobem na pozbycie się miłośników owoców jest użycie odkurzacza. Jeśli uda ci się odkurzyć muchy, zabijesz je. Sposób ten nie daje nam jednak gwarancji, że złapiemy wszystkie muszki obecne w pomieszczeniu.

Jak pozbyć się muszek owocówek. Inne sposoby

Oczywiście na rynku możemy zakupić już gotowe pułapki. Zasada ich działania jest jednak bardzo podobna do tych domowych sposobów. Zwykle jest to pojemnik wypełniony płynem wabiącym muszki. Koszt takiej pułapki to około 15 – 20 zł.

Jeżeli to nas przekonuje możemy także kupić elektryczną pułapkę na owady czyli lampę owadobójczą. Jej koszt jest większy, ale tak naprawdę nie ma pewności czy będzie się sprawdzała w przypadku owocówek. Lepiej więc może zostać przy najprostszych sposobach.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top