Connect with us

Ciekawostki

Najdłuższe rzeki świata. Czy na pewno wiesz, która jest numerem jeden?

Na świecie jest wiele długich rzek, ale które z nich są najdłuższymi rzekami na świecie? Ile kilometrów liczy najdłuższa rzeka na świecie? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w poniższym zestawieniu.

Rzeki od zawsze odgrywały kluczową rolę w kształtowaniu krajobrazu naszej planety oraz w życiu ludzi. Są nie tylko źródłem wody, niezbędnej do przetrwania, ale także drogami komunikacyjnymi, które umożliwiały rozwój handlu i cywilizacji. Wiele z nich stało się świadkami powstawania wielkich kultur i imperiów, a ich brzegi były miejscem narodzin i upadków licznych miast.

W niniejszym artykule przyjrzymy się najdłuższym rzekom świata, odkrywając fascynujące fakty i historie związane z każdą z nich. Zapraszamy do podróży wzdłuż wodnych arterii naszej Ziemi, które nieustannie płyną, kształtując naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Huang He, Żółta Rzeka

To rzeka na wschodzie Chin, druga (tak, Państwo Środka ma dwie rzeki, które znajdują się w naszym zestawieniu najdłuższe rzeki świata) co do długości rzeka w kraju. Nazwa Żółta Rzeka, po raz pierwszy udokumentowana dwa tysiące lat temu za czasów dynastii Chan, trafnie charakteryzuje kolor rzeki tworzony przez namuły lessowe.

Źródło rzeki znajduje się w górach Bayan Har w prowincji Qinghai w zachodnich Chinach. Żółta Rzeka przepływa przez dziewięć prowincji i uchodzi do Zatoki Bohai Morza Żółtego. Długość rzeki szacuje się na 5464 km.

Najdłuższe rzeki świata żółta rzeka

Najdłuższe rzeki świata. Jenisej

Rzeka środkowej Syberii, biegnąca w azjatyckiej części Rosji. Jenisej ma swój początek u zbiegu Małego i Wielkiego Jeniseju w pobliżu rosyjskiego miasta Kyzył. Rzeka uchodzi do Morza Karskiego, które jest częścią Oceanu Arktycznego u północnych wybrzeży Azji.

Ten zbiornik wodny jest wykorzystywany jako arteria transportowa regionu krasnojarskiego. Całkowita długość rzeki to 5539 km.

Jenisej

Missisipi

Missisipi to rzeka płynąca z północy na południe Stanów Zjednoczonych. ​​Źródłem rzeki jest jezioro Itasca leżące na wysokości 447 m n.p.m. Rzeka przepływa przez 10 stanów amerykańskich i ostatecznie wpada do Zatoki Meksykańskiej, ale przed samym ujściem tworzy deltę o powierzchni 36 000 m². Całkowita długość rzeki to 3770 km.

Najdłuższe rzeki świata Mississippi

Jangcy

Trzecia najdłuższa rzeka na świecie, znana również jako Błękitna Rzeka. Jest najdłuższą rzeką na kontynencie euroazjatyckim i najdłuższą rzeką w Chinach. Pod względem gospodarczym jest główną rzeką kraju. Służy do nawadniania i zaopatrzenia w wodę dużych obszarów rolniczych, zwłaszcza w dorzeczu Syczuanu, jest to także najważniejsze chińskie łowisko słodkowodne. Rzeka ma swoje źródło w lodowcach na wysokości 6621 m, a także ma ponad 700 dopływów. Długość Jangcy to 6300 km.

Jangcy

Nil

Według części źródeł to najdłuższa świata, chociaż sprawa ta jest wciąż poddawana dyskusjom przez naukowców. Rzeka płynie przez środkową i północno-wschodnią Afrykę, łącznie przepływa przez pięć państw, mijając po drodze różne tereny –  góry, doliny, bagna, rozlewiska, sawanny i pustynie.

Źródłową rzeką Nilu jest licząca około 420 km długości Kagera. Częścią Nilu jest słynne Jezioro Wiktorii. Mający 6671 km długości Nil wpływa do Morza Śródziemnego rozległą deltą o powierzchni 22 000 km².

najdłuższe rzeki świata Nil

Najdłuższe rzeki świata. Amazonka

Najdłuższa rzeka świata, mająca również największe dorzecze (powierzchnia ok. 7 mln km²) i największe zasoby wodne, przepływająca przez Amerykę Południową. To także jedna z najszerszych rzek – jej szerokość w biegu dolnym podczas pory deszczowej dochodzi nawet do 100 km.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Gdzie jest największe zoo w Polsce? Odpowiedź może was zaskoczyć

Amazonka ma ponad 200 dopływów, a źródła części z nich leżą na wciąż niedostępnych dla człowieka terenach Ameryki Południowej. Dlatego też ciężko jest ustalić dokładną długość rzeki. Część opracowań mówi o długości 7062 km, co czyni ją rzeką dłuższą od Nilu. Inne źródła wskazują natomiast na 6400 km.

amazonka

5/5 (liczba głosów: 1)
Continue Reading
Zobacz również:
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top