Connect with us
najgorsze więzienie

Ciekawostki

Najgorsze więzienie na świecie? Historia rosyjskiego Alcatraz

Około 460 km na północ od Moskwy, w prowincji Wołogda, wśród rozległego lasu leży małe jezioro Novozero, a na jego środku znajduje się wyspa o nazwie Ognenny Ostrov (Wyspa Ognia). Na wyspie mieści się najgorsze więzienie na świecie nazywane „rosyjskim Alcatraz” – „Wołogda Pyatak”. Trafiają tam najgroźniejsi kryminaliści z Rosji.

Wyspa Ognia

Pierwsza wzmianka o osadzie na „Wyspie Ognistej” pochodzi z XVI wieku. W 1517 r. miejscowy duchowny prawosławny Cyryl z Nowozera, później św. Cyryl, był świadkiem opadania na wyspę kolumny ognia, stąd też jej obecna nazwa. Zinterpretował objawienie jako znak boski i pod wpływem tego wydarzenia postanowił założyć klasztor. Po czterech wiekach, kiedy wyspa stanowiła miejsce kultu, sytuacja odmieniła się.

Po rewolucji październikowej władzę nad wyspą przejęli bolszewicy, zamieniając klasztor w więzienie, w którym więzili przeciwników rewolucji. Z czasem z więzienia dla więźniów politycznych stało się więzieniem dla najgroźniejszych przestępców, morderców i gwałcicieli, którzy czekali tu na śmierć. Rosja pod naciskiem Europy zniosła karę śmierci w 1996 roku. 681 więźniom oczekującym wówczas na karę egzekucji zmieniono na dożywotnie więzienie z możliwością skrócenia wyroku do 25 lat.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Przepowiednie Baby Wangi 2022. Co nas czeka w tym roku?

Najgorsze więzienie

Oficjalna nazwa więzienia to Prison No. OE 256/5, ale skazani i strażnicy nazywają to wprost „Pyatak”. W przeciwieństwie do innych więzień rosyjskich, jak choćby niesławnego „Czarnego delfina”, Pyatak nie jest miejscem brutalnych starć między rywalizującymi ze sobą gangami, gwałtu lub nadużywania narkotyków. Przemoc wciąż jest obecna, jak w każdym więzieniu, nie to jest jednak najgorsze w życiu w tym miejscu. To co doskwiera więźniom najbardziej to nieubłagany reżim izolacji, absolutna bezsensowność pustego życia, nieustanne cierpienie psychiczne.

Budynki więzienia zajmują niemal całą powierzchnię „Wyspy Ognia”. Krawędzie wyspy są w całości otoczone dwoma koncentrycznymi zestawami murów, z wieżami obserwacyjnymi na każdym rogu. Uzbrojeni strażnicy i psy policyjne stale patrolują teren. Na wyspę można dostać się tylko na dwa sposoby: pieszo, wzdłuż wąskiego drewnianego mostu lub łodzią więzienną. Dookoła znajdują się wody jeziora Novozero, znanego również jako Jezioro Białe. Ucieczka z takiego więzienia wydaje się zatem absolutnie niemożliwa.

Jak wygląda życie w więzieniu?

Co sprawia, że ​​to miejsce zasłużyło na tytuł „rosyjskiego Alcatraz”? Reżim więzienny polega głównie na bezwzględnej izolacji. Każdy więzień przebywa w małej celi z innym więźniem. W ciągu dnia skazany nie ma prawa usiąść czy położyć się na łóżku, a na każdego więźnia przypada obszar 6 metrów kwadratowych. W takim zamknięciu spędzają 22,5 godziny każdego dnia, a przez 1,5 godziny mogą spacerować na świeżym powietrzu. Wszelkie wykroczenia są karane nawet surową izolacją – zamknięciem na minimum 15 dni w małych, ciemnych pokojach.

Dopiero po 10 latach odbywania kary mają prawo do widzenia z rodziną, jednak na rok przysługują tylko dwie wizyty, a każda może trwać maksymalnie 2 godziny.

O poprawnych warunkach higienicznych nie ma tu mowy. Nie ma tam łazienek ani toalet, co jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do powszechności występowania chorób zakaźnych, w tym śmiertelnych. Skazani niewytrzymujący psychicznie warunków panujących w więzieniu często połykają metalowe przedmioty, takie jak uchwyty do czajników, łyżki czy gwoździe, w nadziei, że zostaną odesłani do więziennego oddziału szpitalnego.

Surowe warunki, miażdżące poczucie samotności i pustki sprawiają, że wielu najgorszych przestępców szuka nawet ukojenia w religii. Wielu nie dożywa do końca wyroku, który wynosi nie mniej niż 25 lat pozbawienia wolności.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top