Connect with us
najlepsze filmy animowane
Fot. YouTube / DisneyFilmy (kadr z filmu "W głowie się nie mieści")

Kultura

Najlepsze filmy animowane. Wybraliśmy niebanalne TOP 10

Film animowany = film dla dzieci? Nie ma mowy. Animacja to dziedzina sztuki filmowej w której zupełnie znika coś takiego jak ograniczenia wyobraźni i są zupełnie nowe sposoby na wyrażanie swoich pomysłów. Oczywiście od groma animacji jest przeznaczona dla dzieci, ale także dorośli mogą z nich odczuwać nie lada satysfakcję. W tym newsie zawarliśmy dziesięć najlepszych filmów animowanych, które są skierowane do różnych grup. Jedne z nich przyciągną przed ekran całą rodzinę, a innych lepiej nie pokazywać małym dzieciom.

Jakie są najlepsze filmy animowane? Wciągające, rodzinne, a może anime? Wolicie czystą rozrywkę czy dreszczyk emocji? W poniższym zestawieniu znajdziecie naprawdę różnorodne pozycje.

10. Ralph demolka (2012)

Czysta rozrywka, która zachwyci przede wszystkim tych, dla których gry z konsol stanowiły ważną część lat dziecięcych. Przede wszystkim jednak jest to produkcja zrobiona z gigantycznym sercem i dzięki temu potrafiąca dostarczyć nawet porcji wzruszeń. Cudowna sfera wizualna, bezbłędny dubbing, kapitalna muzyka, ale też inteligentny scenariusz z niebanalnym zwrotem akcji w finale – to wszystko można znaleźć w tym tytule.

Najlepsze filmy animowane. 9. W głowie się nie mieści (2015)

Dowód na to, że wyobraźnia magików ze studia Pixar zupełnie nie zna granic. Sam pomysł na przedstawienie emocji istniejących w człowieku w postaci pięciu ludzików, którzy żyją w nas i sterują naszymi zachowaniami, jest niezwykle oryginalnym. Za tym idzie jednak również od groma kolejnych rewolucyjnych pomysłów gwarantujących śmiech, łzy i zachwyt. Na deser cudowne zakończenie z furtką, która aż się prosi by doprowadzić do sequela.

8. Akira (1988)

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Filmy dla dzieci na Netflix 2021. Co oferuje ta platforma dla najmłodszych?

Bezapelacyjnie jedna z najważniejszych produkcji anime w historii. Rozgrywający się w Tokio przyszłości film opowiada historię Kanedy, który usiłuje uratować swojego przyjaciela Tetsuo, który został porwany przez wojsko i wykorzystany przy tajemniczym projekcie. Tytuł, którego nie mogłoby zabraknąć przy żadnych publikacjach dotyczących zjawiska cyberpunku. Ta produkcja jest jednym z głównych przedstawicieli tego gatunku i stanowiła źródło inspiracji dla wielu innych filmów. O jej popularności świadczy też fakt, że Hollywood już wielokrotnie przymierzało się do przeniesienia tej produkcji na ich grunt, ale nie znalazł się jeszcze twórca, który podjął by to wyzwanie.

7. Trio z Bellville (2003)

To z pewnością nie jest film dla każdego. Bardzo specyficzna, „brudna” kreska, mocno przerysowane projekty postaci czy wreszcie prawie zupełny brak dialogów. Ta francuska produkcja – gdy się w nią zagłębić – posiada jednak niezaprzeczalny urok, który powoduje że naprawdę trudno jest wyrzucić ją z pamięci. Na plus również genialna ścieżka dźwiękowa, piosenki to prawdziwa uczta dla uszu. Liczba nawiązań, użytych technik wizualnych czy wreszcie niezwykle czarny humor wprawią w niemałą ekscytację miłośników wysmakowanego kina. Ten nominowany do Oscara w dwóch kategoriach film z pewnością jest wart uwagi.

Najlepsze filmy animowane. 6. Coco (2017)

Historia młodego chłopca Miguela, który w skutek braku rozwagi trafia do świata umarłych, to przede wszystkim prawdziwa bomba emocjonalna. Twórcy nie wystraszyli się poruszenia tak drażliwego jeśli chodzi o dziecięcą animacje tematu jak śmierć. Osnuli wokół niej niezwykle poruszająca historię. Ciężko byłoby znaleźć osobę na tyle nieczułą, że nie zapłakałaby na jednej z końcowych scen z uroczą piosenką „Pamiętaj mnie”. Produkcja ta to także również wielki sukces pod względem jakości animacji. Świat umarłych oszałamia rozmachem i dokładnością z jaką go wykonano i aż chce się razem z głównym bohaterem zwiedzać jego kolejne miejsca.

5. Fantastyczny Pan Lis (2009)

Wes Anderson to jeden z najbardziej wyrazistych reżyserów na świecie. Symetryczne kadry, umowna rzeczywistość, wysmakowany humor, ekscentryczna kolorystyka, gwiazdorska obsada, skupienie na postaciach – to wszystko to cechy rozpoznawalne jego produkcji. Wszystkie te elementy z dużym sukcesem zawarł w swojej pierwszej produkcji animowanej. Nie zapomniał też o jednym z najczęściej pojawiających się motywów jego wielu produkcji, czyli relacji w rodzinie, które tutaj można by wręcz uznać za główny wątek filmu. Do tego nie można zapomnieć o wyśmienitym stylu animacji. Wykonane z zachowaniem wielu szczegółów kukiełki, które wprawiono w ruch, potrafią naprawdę zachwycić.

4. Shrek (2001)

Film, od którego zaczęła się swoista rewolucja w świecie animacji, które zaczęły być bardziej niegrzeczne i najeżone odwołaniami do innych produkcji. Wielu próbowało, ale nikt nie osiągnął w tej kategorii poziomu przygód zielonego ogra. Przede wszystkim jest to znakomita komedia, ale wciąż nie zapominająca o emocjach, które wybrzmiewają tu znakomicie. Osobne zdanie dla polskiego dubbingu, prawdziwej perełki, która niejednokrotnie jeszcze bardziej podkręcała i tak już niezwykle zabawne dialogi i zachwycała doborem obsady. Jerzy Stuhr jako osiołek to być może największa polska kreacja dubbingowa w historii.

3. Grobowiec świetlików (1988)

Prawdopodobnie jeden z najbardziej szarpiących nerwy filmów w historii. Losy rodzeństwa, które usiłuje przetrwać w czasach II wojny światowej jest absolutnie wstrząsającym doświadczeniem filmowym, które ciężko jest wyrzucić z pamięci. Twórcy nie szczędzą obrazów wojennego okrucieństwa, a główni bohaterowie mimo młodego wieku spotykają się z dramatami do których zdecydowanie nie są jeszcze przygotowani. Film nie epatuje jednak przemocą, twórcy nie przesadzili, a umieścili też w tej produkcji wiele scen zawierających w sobie czyste filmowe piękno. Nawet jeżeli nie jesteśmy fanami filmów anime warto zmierzyć się z tą produkcją.

Najlepsze filmy animowane. 2. Wall-E (2008)

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Najlepsze polskie komedie romantyczne. Wybraliśmy nieoczywiste TOP 10

Film, który nie tylko jest arcydziełem animacji, ale wręcz arcydziełem kina science-fiction. Produkcja opiera się na gigantycznej ilości motywów, które tworzyły gatunek fantastyki naukowej i tworzy z tego niezwykle świeżą, porywająca całość, którą w pełni docenią zapewne doświadczeni kinomani. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to przede wszystkim znakomitą produkcja familijna z przeuroczym głównym bohaterem, która dostarcza zarówno dużą dawkę humoru jak i wzruszeń. Czysta magia kina w jednym z najważniejszych dokonań studia Pixar.

1. Król Lew (1994)

Może i tytuł animacji wszechczasów pada przy tej produkcji zbyt często, ale co zrobić gdy jest to prawda? Proporcje zachowywane między różnymi emocjami zostały w tym filmie zbalansowane w sposób wręcz idealny tworząc ponadczasowe dzieło. Nie sposób nie wspomnieć również o ścieżce dźwiękowej. Z jednej strony potężne kompozycje Hansa Zimmera, które łączą tradycyjne afrykańskie rytmy z prawdziwą hollywoodzką podniosłością. Z drugiej strony znakomite piosenki na czele z nieśmiertelnymi balladami Eltona Johna oraz pochwałą życia bez trosk czyli Hakuna Matata. Słowa są zbędne, kino totalne.

5/5 (liczba głosów: 3)
Reklama

Popularne

Reklama
To Top