Connect with us
najlepsze filmy o tańcu
Fot. YouTube / SearchlightPictures - fragment filmu "Czarny Łabędź"

Kultura

Najlepsze filmy o tańcu – TOP 10. Co warto obejrzeć?

Taniec to radość i zabawa, także w filmach. Filmy o tańcu są więc doskonałym źródłem endorfin nie tylko podczas karnawału, ale przez cały rok. O tańcach powstało wiele produkcji, my jednak postaraliśmy się wybrać te najlepsze.

Jakie są najlepsze filmy o tańcu? W naszym zestawieniu wybraliśmy TOP 10 produkcji, w których taniec jest kluczowym, dominująym tematem. Jeśli uważacie, że jakiejś pozycji koniecznie w nim brakuje – dajcie nam znać w komentarzu.

10. Poradnik pozytywnego myślenia (2012)

Główny bohater cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową i wraca do rodzinnych stron po wielu miesiącach w szpitalu psychiatrycznym. Przy okazji pragnie również odbudować swoje relacje z żoną. Na drodze staje mu jednak Tiffany, młoda wdowa, która chce mu w tym pomóc, ale jednocześnie chce aby wzięli razem udział w konkursie tanecznym. I właśnie ten wątek, który co prawda nie zabiera dużo czasu ekranowego, ale jest niezwykle istotny w całej historii spowodował, że umieściliśmy go na liście. Całość to pierwszorzędny komediodramat z absolutnie wybitnym aktorstwem w wykonaniu Bradleya Coopera, Jennifer Lawrence i Roberta de Niro. Film z pewnością może w pełni zaspokoić oczekiwania widzów na udany seans.

Najlepsze filmy o tańcu. 9. Magic Mike (2012)

Nie jest żadną tajemnicą, że popularny aktor Channing Tatum zanim podbił Hollywood, imał się różnych zawodów, w tym był również męskim striptizerem. Scenariusz filmu, w którym wystąpił w głównej roli, oparty został na wielu jego doświadczeniach związanych z tamtym czasem. Z jednej strony dostajemy świetne kino rozrywkowe z dużą ilością humoru, sympatycznymi postaciami i bardzo dobrą ścieżką dźwiękową. Z drugiej strony mamy obraz człowieka, który chciałby od życia coś więcej, ale nie może albo obawia się podjąć zdecydowane kroki. Zamiast tego nie przestaje czynić tego, co wychodzi mu znakomicie, choć sam zapewne ma już tego powyżej uszu. Trudno nie kibicować postaci Tatuma, który nie jest może żadnym wielkim aktorem, ale bije z niego dużo charyzmy i pozytywnej energii. Nie sposób nie wspomnieć jednak o brawurowej roli Matthew McConaugheya, który kapitalnie szarżuje w roli właściciela klubu i jednocześnie guru dla wszystkich striptizerów.

8. Pina (2011)

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Najlepsze polskie komedie romantyczne. Wybraliśmy nieoczywiste TOP 10

Pina Bausch była jedną z najważniejszych postaci rozwoju tańca nowoczesnego. Wibitny reżyser Wim Wenders postanowił przy jej współpracy nakręcić dokument na jej temat, ale prace błyskawicznie przerwała jej śmierć. Wcześniejszy zamiar przemienił się w specyficzny film – hołd ku czci wielkiej artystki. Można w nim zobaczyć wypowiedzi jej współpracowników, którzy wspominają ja zarówno jako artystkę, szefa jak i dobra koleżankę. Ponadto możemy tam podziwiać wspaniale sfilmowane fragmenty stworzonych przez nią choreografii, które w kinie zyskiwały dodatkowo dzięki bardzo umiejętnemu wykorzystaniu techniki 3D. Wspaniała uczta wizualna.

Najlepsze filmy o tańcu. 7. Flashdance (1983)

Dziewczyna z nizin społecznych, która chce dotrzeć na szczyt i stać się słynną tancerką. Banał? Owszem, ale ten film ze zniewalającym klimatem lat 80. wciąż broni się znakomicie. Już początek ze wschodem słońca nad miastem i główną bohaterka jadącą na rowerze przy legendarnym „What a feeling” jest w stanie wzbudzić dreszczyk nawet u bardzo wymagających kinomanów. Zachwyt od pierwszych chwil wzbudza także Jennifer Beals, dla której była to zdecydowanie rola życia i wyciągnęła z niej maksimum. Przepiękna kobieta, która nie pozwala sobie w kaszę dmuchać i ma szereg niezapomnianych scen na czele z finałowym, kapitalnym występem solowym.

6. Footloose (1984)

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Najlepsze zagraniczne komedie romantyczne. Co warto obejrzeć?

Czym byłby świat bez możliwości tańczenia? Zapewne byłby niezwykle smutny i przygnębiający, a właśnie z takim obrazem otaczającej go rzeczywistości musi się mierzyć Ren, główny bohater filmu. W miasteczku do którego przybywa zakazane jest tańczenie i słuchanie muzyki rockowej. Zdaniem bardzo poważanego wielebnego jest to bowiem wyrazem moralnego zepsucia młodzieży. Ren nie zgadza się na taką sytuację i staje na czele swoistej rewolucji, której finałem ma być zorganizowany z przytupem bal maturalny. Film, który w momencie premiery spotkał się z dosyć kiepskim odbiorem, z czasem stał się prawdziwym obiektem kultu. Zasługa w tym przede wszystkim fenomenalnego soundtracku, który absolutnie podbił listy przebojów. Tytułowy utwór Kenny’ego Logginsa zna z pewnością każdy. Brawa należą się również Kevinowi Baconowi, którego popisy taneczne zwróciły na niego uwagę fanów kina i jego notowania w Hollywood wystrzeliły momentalnie.

5. Czyż nie dobija się koni (1969)

Większość filmów z listy to produkcje niezwykle pozytywne, pełne nastrajajacej optymistycznie energii. Zupełnym przeciwieństwem jest ta, która jest filmem niezwykle przytłaczającym i ciężkim. Akcja rozgrywa się w czasach wielkiej prohibicji, gdzie wielu ludzi ledwo wiąże koniec z końcem. Nadzieją na lepsze jutro jest wielki konkurs taneczny z dużą nagrodą dla zwycięzcy. Niestety polega on na niemal nieustannym tańcu i zwycięzcą będzie ten, kto wytrzyma najdłużej na parkiecie. Obraz ludzi na skraju wycieńczenia, którzy są w stanie zrobić wszystko by poprawić swój byt jest niezwykle dołujący, a niektórzy będą w stanie poświęcić naprawdę dużo by zdobyć nagrodę. Znakomite kino nagrodzone wieloma nagrodami z popisowymi rolami aktorskimi. Prawdziwy klasyk kina.

Najlepsze filmy o tańcu. 4. Gorączka sobotniej nocy (1977)

John Travolta przechadzający się tanecznym krokiem ulicami miasta przy melodii przebojowego „Stayin Alive” – czy jest ktoś kto nie zna tej sceny? Określenie kultowy film pasuje tutaj jak ulał. Dla wspomnianego Travolty film był absolutną trampoliną do sławy. Jego dyskotekowe popisy stały się źródłem inspiracji, a o niektórych zaprezentowanych przez niego pozach można więc powiedzieć, że stały się ikoniczne. Sam taniec oczywiście by nie wystarczył, gdyby nie udana muzyka. Soundtrack stworzony przez zespół Bee Gees stał się ich najbardziej przebojową płytą. Co chyba najważneijsze, film nie jest jednak tylko błahą opowiastką. Mamy tutaj przede wszystkim dramat głównego bohatera nieakceptowanego przez najbliższych. Ucieczki od codzienności i szansy na lepsze jutro szuka w tym, co robi najlepiej, czyli tańcu. Dzięki świetnej kreacji Johna Travolty głównemu bohaterowi kibicuje się przez całą produkcję.

3. Dirty Dancing (1987)

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Najciekawsze filmy dostępne tylko na Amazon Prime Video. Nasze TOP 10

Jeden z tych filmów w których przymyka się oko na prostą fabułę i nie przewraca oczami przy średnich dialogach. Kultowość jaką obrosła ta produkcja znana również jako „Wirujący seks” jest absolutnie powalająca. Przede wszystkim zasługa w tym muzyki. Jeśli o jakimś soundtracku można powiedzieć, że jest przebojowy to ten przyniósł prawdziwy zastęp hitów, które po dziś dzień nałogowo grane są przez stacje radiowe. Na wielki plus zasługują także odtwórcy głównych ról, czyli Patrick Swayze i Jennifer Grey. Czy są to wielkie role? Absolutnie nie, ale tworzą ociekający namiętnością duet, który w scenach tańca wypada wręcz zniewalająco. Legendarny finał przy „I’ve had the time of my life” żyje swoim życiem od premiery filmu i jest częstym źródłem inspiracji dla choreografii tanecznych.

Najlepsze filmy o tańcu. 2. Czarny łabędź (2010)

Nina ponad wszystko pragnie zdobycia głównej roli w „Jeziorze Łabędzi”. Całe jej życie podporządkowane jest tańcu, nie odpuszcza na najbardziej katorżniczych treningach, ale na jej drodze do sukcesu staje nowy talent w postaci Lily. Z czasem jej walka o rolę zaczyna wzbudzać u niej niepokojące, dramatyczne zachowania prowadzące stopniowo do obłędu. Film Darrena Aronofsky’ego to wyśmienity horror o drodze do samodoskonalenia, które jednocześnie niszczy psychikę. W głównej roli można oglądać wybitną, nagrodzoną Oscarem Natalie Portman. W jej kreacji znajdziemy wszystko: wszelakie emocje wypisane na twarze, przemiana z szarej myszki w wampa jak i perfekcyjne popisy fizyczne. Razem z nią przeżywamy sceny niczym z najstraszniejszych koszmarów, w których często fizyczny ból jest wręcz odczuwalny. Tak samo jak ona stopniowo tracimy także rozróżnianie między ułudą a rzeczywistością.

1. Billy Elliott (2000)

Tak jak w innych filmach na tej liście główny bohater chce tańczyć, czuje że jest w tym świetny, poświęca się temu, ale najbliżsi nie chcą słyszeć o takich pomysłach. Co więc wyróżnia ten film? Przede wszystkim pasja, która wylewa się z tej produkcji. Tytułowy Billy, który jest dzieckiem z klasy robotniczej w czasach szalejących w Wielkiej Brytanii strajków, nie ma szans liczyć na współczucie. Tańczy jednak jakby jutra miało nie być i nie rezygnuje z marzeń. Robi to niezależnie od tego, ile kłód jest rzucanych mu pod nogi. Ekran należy do Jamiego Bella, który stworzył – i nie ma w tym ani krzty przesady – jedną z najwspanialszych dziecięcych kreacji w historii kina. Cała obsada spisuje się przednio, ale przede wszystkim na uwagę zasługuje Julie Walters. Wciela się w rolę niespełnionej tancerki, która jako jedyna okazuje wsparcie Billy’emu. No i jak przy praktycznie każdej produkcji z tej listy wspaniały, epokowy soundtrack.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top