Connect with us
najlepsze filmy więzienne
Fot. YouTube / HD Retro Trailers - kadr z filmu "Skazani na Shawshank"

Kultura

Najlepsze filmy więzienne – wybraliśmy TOP 10. Tylko jeden z XXI wieku

Z jednej strony więzienie jest miejscem, w którym nigdy nikt z nas nie chciałby się znaleźć. Z drugiej strony od zawsze widzów kinowych fascynowało to co złe, straszne, niedostępne dla większości ludzi. Powstało wiele produkcji, których akcja dzieje się w więzieniach i są one uznawane za prawdziwe arcydzieła kina.

Jakie są najlepsze filmy więzienne? Poniżej znajdziecie nasz subiektywny ranking. Jeśli uważacie, że jakiejś pozycji koniecznie w nim brakuje – dajcie nam znać w komentarzu.

10. Ucieczka z Alcatraz (1979)

Każdy z pewnością słyszał o więzieniu położonym na wyspie przy Los Angeles, z którego nikt nigdy nie uciekł. Gdy trafia tam jednak jeden z największych twardzieli wszech czasów, Clint Eastwood, można z góry zakładać że zrobi wszystko, aby udowodnić że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Temat ucieczki z więzienia zawsze był bardzo wdzięcznym tematem wśród twórców (by tylko przypomnieć szaloną popularność przed laty serialu „Skazany na śmierć”). Reżyser Don Siegel podszedł do niego jednak niezwykle poważnie tworząc znakomity, emocjonujący film. Clint Eastwood jak zwykle za pomocą minimalnych środków dostarcza porywającą postać, a wcale nie tak oczywiste zakończenie to prawdziwa wisienka na torcie.

Najlepsze filmy więzienne. 9. Poza prawem (1986)

To zdecydowanie nie jest taki film o więzieniu, jak pozostałe tu wymienione. Jim Jarmush zasłynął kręceniem „nudnych” filmów o życiowej rutynie, które wybijały się jednak ciekawie skonstruowanymi postaciami, a także osobliwym humorem. W tym filmie przedstawił losy trzech życiowych nieudaczników, którzy trafiają do jednej celi w więzieniu i obmyślają plan ucieczki. Film może i wyglądać momentami jak zbiór nie połączonych jakąś większą fabułą scenek, ale ogląda się go z wielką przyjemnością. Absolutny komediowy popis daje tu wulkan energii z Włoch w postaci Roberto Benigniego. Gwarantujemy, że jego „I scream, you scream, we all scream for ice cream” zostaje w głowie jeszcze długo po seansie.

8. Zielona mila (1999)

Pewnie niejedna osoba przypominając sobie ten film już zaczyna czuć łezkę pojawiającą się w kąciku oka. Zdecydowanie jeden z najbardziej poruszających filmów w historii kina. Historia Johna Coffeya, czarnoskórego mężczyzny potężnych rozmiarów, skazanego na śmierć za zabójstwo dwóch dziewczynek, który okazuje się posiadać moc uzdrawiania to iście magiczna produkcja. Mimo bardzo długiego czasu trwania, nie nudzi ani na chwilę. Michael Clarke Duncan, który wcielił się w skazanego, stworzył jedną z takich ról, które zostają w pamięci na długo. Wyśmienitych występów jest tu jednak całe mnóstwo. Poczciwy jak zawsze Tom Hanks, szorstki David Morse, szalony Sam Rockwell czy wreszcie Doug Hutchinson grający postać tak ohydną, że aż chce mu się życzyć jak najgorzej.

7. Przed egzekucją (1995)

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Najlepsze polskie filmy wojenne. Co warto obejrzeć?

W drugim wyreżyserowanym przez siebie filmie znakomity aktor Tim Robbins chciał udowodnić za wszelką cenę, że kręcenie przez niego filmów nie jest tylko fanaberią, tylko chce przekazać coś istotnego. Nakręcił niezwykły moralitet na temat słuszności kary śmierci, który wciąż wzbudza wielkie emocje. Wielka w tym zasługa niezwykłego duetu aktorskiego, który stworzyli Susan Sarandon i Sean Penn. Oboje zagrali jedne ze swoich najlepszych kreacji w karierach. Sam film pokazuje relacje między zakonnicą oraz więźniem skazanym na śmierć za gwałt i morderstwo. Uparcie twierdzi że jest niewinny, ale wszystkie fakty wskazują na niego. Poruszająca, ważna produkcja.

Najlepsze filmy więzienne. 6. Więzień Brubaker (1980)

Grany przez Roberta Redforda bohater trafia do więzienia i obserwuje otoczenie – widać że kryje jakąś tajemnicę. Gdy zostaje ona wyjawiona, niejeden widz szuka szczęki na podłodze. Otóż jest on nowym naczelnikiem więzienia, a ta zagrywka na początku miała za zadanie umożliwić mu spojrzenie na swoje nowe miejsce pracy od wewnątrz. Oczywiście po tym ujawnieniu spotyka się z negatywnym nastawieniem wielu współpracowników. Wyboistą drogę do naprawy więziennego systemu podczas której z „szaf wypadają kolejne trupy”, ogląda się z niemałym zainteresowaniem przede wszystkim dzięki świetnej, pełnej szlachetności kreacji Redforda.

5. W imię ojca (1993)

Daniel Day Lewis od kilku lat przebywa na aktorskiej emeryturze, ale wciąż uważany jest za jednego z największych aktorskich artystów na świecie. Zawsze serwuje widzom tak niesamowite, dopracowane pod najmniejszym szczegółem kreacje, że warto obejrzeć każdy film z jego udziałem. Znakomita produkcja wyreżyserowana przez Jima Sheridana jest doskonałym pokazem wielkości Day Lewisa, ale ma w sobie o wiele, wiele więcej. Główny bohater to młodzieniec Gerry, lubiący spędzać czas na zabawie, wiecznie pakujący się w kłopoty. Przypadkiem zostaje niesłusznie oskarżony o zorganizowanie zamachu bombowego i trafia do więzienia, gdzie na skutek spowodowanego zamieszania trafia również jego ojciec. Ten oparty na prawdziwej historii film, porusza do łez bezsilnością, z jaką spotykają się główni bohaterzy. Oprócz wspomnianego Day Lewisa brylują również Pete Postelthwaite jako jego ojciec oraz Emma Thompson jako prawnik próbująca pomóc im opuścić więzienie.

Najlepsze filmy więzienne. 4. Midnight express (1978)

Historia młodego Amerykanina, Billy’ego, który zostaje aresztowany na lotnisku w Stambule za posiadanie narkotyków. Trafia do tamtejszego więzienia, które okazuje się prawdziwym piekłem na ziemi, a pobyt w nim zdaje się nie mieć końca. Wstrząsające kino, które po dziś dzień robi wrażenie brutalnością, bezwzględnością i brakiem jakiejkolwiek nadziei. Film jest fenomenalnie zagrany, a dla grającego główną rolę Brada Davisa była to absolutnie rola życia. Uwagę zwraca również brytyjski weteran John Hurt grający nadzwyczaj ekscentrycznego, uzależnionego od narkotyków współwięźnia. Warto zwrócić uwagę również na dwa elementy, które przyniosły tej produkcji Oscary. Po pierwsze scenariusz, który napisał młody początkujący scenarzysta Oliver Stone, który później zasłynął jako wybitny reżyser takich dzieł jak „Pluton”, „JFK” czy „Urodzeni mordercy”. Po drugie wspaniała, klimatyczna elektroniczna muzyka stworzona przez prawdziwego klasyka tego gatunku, Giorgio Morodera.

3. Prorok (2009)

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Najciekawsze filmy dostępne tylko na Amazon Prime Video. Nasze TOP 10

Jeśli wejdziesz między wrony musisz krakać tak jak one. Młodziutki Malik trafił do więzienia, ale zdecydowanie daleko mu do bycia kimś przed kim inni będą drżeć. Chudy, nie potrafiący czytać ani pisać, aby przetrwać musi wykonywać rozkazy wyżej postawionych od niego osób. Nawet jeśli oznacza to zabicie drugiej osoby. Dzięki temu stopniowo buduje swoją pozycję, a gdy opuści więzienie będzie już w pełni ukształtowanym gangsterem. Odwrotna resocjalizacja w najlepszym możliwym wydaniu. Ten francuski film rodzi skojarzenia z najlepszymi amerykańskimi produkcjami tworząc produkcję niezwykle surową, brutalną i szokującą. Dla grającego główną rolę Tahara Rahima był to niemały skok w karierze, gdyż do dziś często można go zobaczyć w różnych głośnych produkcjach, np. innym filmie o tematyce więziennej –  „Mauretańczyku”.

Najlepsze filmy więzienne. 2. Nieugięty Luke (1967)

Jedna z najbardziej pamiętnych kreacji legendarnego Paula Newmana. Jako tytułowy bohater, który trafia do więzienia o zaostrzonym rygorze, a jego charakter wiecznego buntownika daje o sobie znać wielokrotnie, hipnotyzuje i nie pozwala oderwać oczu od ekranu. Jego starcia zarówno z innymi więźniami jak i ze strażnikami powodują, że zyskuje szacunek i status miejscowej legendy. Mimo, że jego kolejne próby ucieczek kończą się niepowodzeniem i surowymi karami, absolutnie nie zraża się i nawet ostatkami sił daje upust swojemu sprzeciwowi przeciw otaczającej go niesprawiedliwości. Wyśmienita produkcja, którą nawet po tylu latach od premiery ogląda się z wielką przyjemnością.

1. Skazani na Shawshank (1994)

Produkcja, na którą bardzo często można trafić na różnych listach filmów wszech czasów. Z perspektywy czasu aż trudno uwierzyć, że film cieszył się małym zainteresowaniem w kinach, a na oscarowej gali był wielkim przegranym notując porażki we wszystkich kategoriach, w których otrzymał nominację. Film, który każdy szanujący się widz powinien zobaczyć. Choćby dla wspaniałego duetu Tima Robbinsa i Morgana Freemana. Zagrali oni jedne ze swoich najważniejszych ról w karierze i przekonująco pokazali rodzącą się między nimi przyjaźń. To także fascynujące ukazanie świata za murami więzienia, który owszem jest bardzo brutalny, ale dla niektórych jest miejscem, bez którego nie potrafią wyobrazić sobie dalszego życia.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top