Connect with us
najstarsze drzewo na świecie
Fot. visitdalarna.se

Ciekawostki

Najstarsze drzewo na świecie to dyskusyjna sprawa. Co warto wiedzieć?

Drzewa należą do roślin długowiecznych. Mogą żyć w zależności od od gatunku mniej niż 100 lat do… ponad kilku tysięcy lat. Wśród drzew znajdziemy prawdziwych rekordzistów, jeśli chodzi o długowieczność. Poznajmy listę najstarszych drzew na świecie.

Najstarsze drzewo na świecie to sprawa… dyskusyjna. Ich wiek sięga bowiem co najmniej kilku tysięcy lat, więc ciężko jest dokładnie ocenić prawdziwość tych danych, gdyż są one wyłącznie szacunkami. Dlatego też przygotowaliśmy dla was zestawienie – 5 drzew uznawanych za najstarsze na świecie.

Najstarsze drzewo na świecie. Matuzalem

Matuzalem to sosna długowieczna rosnąca w Ancient Bristlecone Pine Forest we wschodniej Californii. Ciekawostką jest fakt, że publicznie nie podano nigdy dokładnej lokalizacji drzewa, aby chronić je przed wandalizmem. Drzewo odkrył w 1953 roku Edmund Schulmana. Jego wiek szacuje się na ponad 4850 lat.

Matuzalem

Fot. pixabay.com

Old Tjikko

To świerk pospolity rosnący w Parku Narodowym Fulufjället w Szecji. Odkrył go w 2008 roku Leif Kullman, który nadał drzewu nazwę… na cześć swojego psa. Szacuje się, że ten niepozorny świerk ma co najmniej 9550 lat. Uniwersytet w Umeå zajmujący się badaniem drzewa, podał, że w szwedzkich górach znaleziono skupisko około 20 świerków. Ich wiek określono na ponad 8000 lat. Drzewa są w stanie przetrwać bardzo trudne warunki pogodowe, ale ocieplający się klimat pozwolił im dobrze się rozwijać.

najstarsze drzewo na świecie Old Tjikko

Fot. walter-pall-bonsai.blogspot.com

Najstarsze drzewo na świecie. Pando

Ta topola osikowa rosnąca w National Forest w Utah w USA to tak naprawdę klon składający się z ponad czterdziestu tysięcy pni drzew. Chociaż trudno w to uwierzyć, to drzewo jest pojedynczym organizmem. Wszystkie drzewa mają jeden system korzeniowy i każde z nich jest genetycznie identyczne. Kolonia rozprzestrzenia się w sumie na powierzchni ponad 18 m3, a jej wiek liczony jest na aż 80 tysięcy lat.

Pando

Fot. nytimes.com

Sarv-e Abarkuh

To cyprys rosnący w Abarkuh w Iranie. Jest to wolno rosnące, wiecznie zielone drzewo, które stało się jedną z głównych atrakcji miasta Abarkuh, jest też chronionym zabytkiem narodowym. Z drzewem związanych jest wiele legend i mitów. Według jednej legendy, Noe lub jego syn zasadzili drzewo po wielkiej burzy, a inna mówi, że zasadził je Zoroaster, starożytny irański przywódca duchowy. Szacuje się, że wiek drzewa wynosi od 4000 do 5000 lat.

najstarsze drzewo na świecie Sarv-e Abarkuh

Fot. findery.com

Sosna długowieczna w Kalifornii

Za najstarsze, pojedyncze drzewo świata uważano dawniejbezimienną sosnę z Inyo County w Kaliforni („Unnamed Great Basin Bristlecone Pine„). Jej wiek jest szacowany na ponad 5000 lat. Oszacował go w roku 2010 Tom Harlan i w roku 2012 sosna została oficjalnie uznana najstarszym drzewem świata. Niestety, w roku 2017 status ten został jej cofnięty ponieważ nie można było znaleźć próbek rdzenia drzewa, pobranych przez Toma Harlana. Do dziś nie udało się określić dokładnego wieku drzewa.

najstarsze drzewo na świecie Sosna długowieczna w Kalifornii

Fot. imgur.com

3/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top