Connect with us

Ciekawostki

Najstarsze drzewo w Polsce. Wiekowe pomniki przyrody

W naszym kraju znajdziemy wiele starych drzew. Niektóre z nich wręcz imponują swoją długowiecznością. Które z nich jest jednak najstarszym drzewem w Polsce?

Najstarsze drzewo w Polsce. Dąb Bartek

Dąb Bartek to prawdopodobnie najbardziej znane drzewo w Polsce. Mogłoby się wydawać, że jest też drzewem najstarszym – nic bardziej mylnego. Dąb ten rośnie kilkanaście kilometrów na północ od Kielc na terenie leśnictwa Bartków (nadleśnictwo Zagnańsk) w województwie świętokrzyskim. Od 1954 roku chroniony jest prawem jako pomnik przyrody.

Rozmiary drzewa mogą robić wrażenie, mierzy on bowiem 9,71 metrów w obwodzie i jest wysoki na niemal 30 metrów. Drzewo ma prawdopodobnie blisko 700 lat. Obecnie Bartek znajduje się w nienajlepszej kondycji, na który wpływ miały historyczne wydarzenia (np. pożar w 1906 roku), jak i zdarzenia mające miejsce niedawno. W ostatnim czasie silna wichura odłamała jeden z konarów tego wiekowego drzewa.

Dąb Bartek

Dąb Jan Kazimierz

Jan Kazimierz to obecnie prawdopodobnie najstarszy dąb w Polsce. Rośnie w Bąkowie (powiat świecki) w województwie kujawsko-pomorskim i wchodzi w skład tzw. „Dębów Bąkowskich”. Wysokość drzewa wynosi ok. 20 metrów a obwód pnia to prawie 10 metrów. Drzewo rośnie już jakieś 726 lat. W 1956 roku został objęty prawną ochroną jako pomnik przyrody.

Najstarsze drzewo w Polsce. Dąb Chrobry

Do niedawno tytuł najstarszego drzewa należał do dębu Chrobry. Drzewo rośnie w pobliżu rezerwatu przyrody Buczyna Szprotawska w Borach Dolnośląskich w województwie dolnośląskim. Wiek drzewa szacuje się na około 760 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Alergia pokarmowa u psa – czym jest i jak ją rozpoznać?

Niestety od 2020 drzewo nie wydaje liści. Sytuacja ta powtórzyła się również w 2021 i leśnicy oficjalnie uznali drzewo za martwe. Do obumarcia drzewa z pewnością przyczynił się pożar w 2014 roku, kiedy to nieznany sprawca podłożył ogień w tym pomniku przyrody. Liczne działania podjęte po tym wydarzeniu, które miały poprawić kondycję Chrobrego, nie przyniosły jednak oczekiwanego skutku.

Dąb Jana Bażyńskiego

Ten pomnik przyrody znajdziemy w w miejscowości Kadyny nad Zalewem Wiślanym w województwie warmińsko-mazurskim. Drzewo ma około 22 metry wysokości, a obwód pnia szacuje się na prawie 10 metrów. Wiek dębu szacuje się na około 720 lat. Od 1962 roku drzewo znajduje się pod ochroną. Obecnie drzewo znajduje się w niezbyt dobrej kondycji, posiada duże ubytki w koronie i pniu, a także duży stopień wypróchnienia.

najstarsze drzewo w Polsce

Fot. Google Maps

Cisy pospolite w Bystrej, Bystrzycy i Henrykowie

W Polsce rosną drzewa starsze od popularnych dębów. To cisy pospolite, które znajdziemy w województwie śląskim i dolnośląskim. Cis w Bystrej (powiat bielski w województwie śląskim) według niektórych źródeł może liczyć nawet 900 lat. Cis w Bystrzycy w powiecie lwóweckim w województwie dolnośląskim ma około 800 lat, natomiast wiek tego z Henrykowa szacuje się na około 760 lat.

Najstarsze drzewo w Polsce. Cis Henrykowski

Henrykowski cis pospolity to zdecydowanie najstarsze drzewo w Polsce. Rośnie we wsi Henryków Lubański w województwie dolnośląskim. Drzewo ma 10,5 m wysokości, a obwód pnia wynosi 4,25 m. Szacuje się, że Cis Henrykowski wykiełkował około 734 roku, zatem ma już niemal 1300 lat.

Pod względem długowieczności inne drzewa w Polsce nie mogą równać się z tym przedstawicielem. Dawniej obwód pnia wynosił aż 5 m, jednak na przestrzeni wieków drzewo ulegało licznym zniszczeniom. W 1813 roku zostało pocięte przez Kozaków, w 1945 trafił w nie pocisk artyleryjski. Natomiast w 1989 roku podczas huraganu w drzewo trafił piorun i zniszczona została odnoga.

Cis Henrykowski

Fot. YouTube / Finom Five

4.6/5 (liczba głosów: 9)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top