Connect with us
fot. flyrecord.pl

Ciekawostki

Jakie jest najstarsze miasto w Polsce? Miejscowości z najdłuższą historią

Jak podają dane GUS w Polsce mamy 954 miasta. Wiele z nich powstało wiele wieków temu. Które miasto w Polsce jest jednak najstarsze? Co ciekawe, nie znajdziemy w tym zestawieniu największych polskich metropolii.

Wiele polskich miast ma bardzo długą historię. Dlatego w przypadku tych najstarszych ciężko znaleźć informacje o dokładnej dacie otrzymania praw miejskich, często podawany jest tylko ogólny przedział lat. Tym samym określenie, które konkretne miasto jest najstarszym może być sprawą dyskusyjną. Prezentujemy zatem listę miast, które według znanych źródeł są tymi najstarszymi.

6. Cieszyn

Miasto położone w południowej Polsce przy granicy z Czechami, w województwie śląskim, siedziba władz powiatu cieszyńskiego. Data założenia przypada na 810 rok, zaś prawa miejskie otrzymało między 1217 a 1223 rokiem. Miasto zajmuje powierzchnię 28,61 km², zaś liczba mieszkańców to nieco ponad 30 tysięcy.

W wyniku zmian politycznych miasto podzielono na dwie części. Prawobrzeżny obszar rzeki Olzy, nad którą leży miasto, to Cieszyn, zaś lewobrzeżny –  Czeski Cieszyn.

Większość zabytków Cieszyna znajduje się w polskiej części miasta, głownie Starym Mieście i Górze Zamkowej. Znajdziemy tam liczne kościoły reprezentujące architekturę z minionych wieków, jak np. kościół parafialny św. Marii Magdaleny, kościół św. Jerzego, kościół św. Trójcy.

najstarsze miasto w Polsce Cieszyn

5. Sobótka

Miasto nad Czarną Wodą w woj. dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Sobótka. Sobótka otrzymała prawa miejskie w 1221 roku. Zajmuje powierzchnię 32,2 km², a liczba mieszkańców to niespełna 7000. Należy do miast aglomeracji wrocławskiej.

W mieście znajdziemy zabytki, które wpisano do Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Są to m.in. kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła,  sanktuarium św. Anny Samotrzeciej, z XIV w., ratusz, z XIX w. czy Urząd Miasta i Gminy.

najstarsze miasto w Polsce Sobótka

Fot. mapa-turystyczna.pl

Najstarsze miasto w Polsce. 4. Racibórz

Miasto położone w województwie śląskim, siedziba władz powiatu raciborskiego. Zajmuje powierzchnię 75,01 km², a liczba mieszkańców wynosi blisko 55 tysięcy. Prawa miejsce posiada od 1217 roku.

Racibórz jest obok Opola jedną z historycznych stolic Górnego Śląska, gdzie rezydowali książęta opolsko-raciborscy. Do dzisiaj zachowało się wiele cennych zabytków, m.in. kaplica zamkowa pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego, zwana perłą gotyku śląskiego. Ogólnie najstarszymi zabytkami w mieście są budynki sakralne, których jest naprawdę dużo.

Fot. raciborz.com.pl

Fot. raciborz.com.pl

3. Opole

Miasto położone wpołudniowo-zachodniej Polsce, siedziba władz województwa opolskiego i powiatu opolskiego. Opole założono w X wieku, natomiast prawa miejskie otrzymało przed 1217 roku. Powierzchnia miasta to niespełna 149 km2, a zamieszkuje je około 128 tys. mieszkańców.

W okresie średniowiecza i renesansu Opole stało się ośrodkiem handlu ze względu na położenie na wielu szlakach handlowych. Opole kojarzy się przede wszystkim z Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej, który organizowany jest od 1963 roku, a areną tego wydarzenia jest Amfiteatr Tysiąclecia.

W mieście znajdziemy również warte uwagi budynki, takie jak chociażby Katedrę Podwyższenia Krzyża Świętego, która w 1964 roku została wpisana do rejestru zabytków województwa opolskiego. Ciekawy jest również rynek w Opolu, który zachował swój średniowieczny kształt, typowy dla miast tego regionu w tamtych czasach.

najstarsze miasto w polsce

2. Lwówek Śląski

To niewielkie miasto miasto leżące na Dolnym Śląsku, w woj. dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, mające powierzchnię 16,65 km2. Szacuje się, że miasto powstało między 1800-700 p.n.e, natomiast prawa miejskie otrzymało w 1217 roku, chociaż niektóre źródła mówią nawet o roku 1209. Zamieszkiwane jest przez niespełna 9000 mieszkańców.

Jak na niewielką powierzchnię miasta, możemy zobaczyć tu całkiem sporo ciekawych zabytków. Mimo zniszczeń wojennych zachowało się część obiektów w nienaruszonym stanie, lub też odbudowano je po wojnie. Na uwagę zasługują gotycko-renesansowy ratusz w Lwówku Śląskim czy XIII-wieczny, późnogotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Natomiast na skraju Lwówka Śląskiego znajdziemy wyjątkowy budynek – zamek w Płakowicach, wzniesiony w połowie XVI wieku. W mieście znajduje się również „Browar Lwówek”, prawdopodobnie najstarszy browar w Polsce.

Lwówek Śląski

Fot. lwowekslaski.pl

Najstarsze miasto w Polsce. 1. Złotoryja

Złotoryja to miasto położone w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu złotoryjskiego, uznawane za najstarsze miasto w Polsce. Miasto założone w XII wieku, prawa miejskie otrzymało w 1211 roku.

W średniowieczu był ośrodkiem wydobycia złota, później bazaltu (i tak jest do dzisiaj). Miasto zajmuje powierzchnię 11,51 km2 i liczy niespełna 15 tysięcy mieszkańców. Miejsca ważne zobaczenia w to z pewnością starówka z zabytkowymi kamieniczkami, Baszta Kowalska czy czternastowieczne mury obronne.

Niewątpliwą atrakcją jest również Kopalnia Złota Aurelia, założona w 1660 roku, obecnie już nieczynna. Dostępna dla zwiedzających jest od maja do końca września, a długość trasy udostępnionej turystom to około 100 metrów.

Złotoryja

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top