Connect with us

Sport

Najstarszy klub piłkarski. Które drużyny mają najdłuższą historię?

Historia piłki nożnej sięga drugiej połowy XIX wieku. Pierwsze kluby piłkarskie zaczęły powstawać w Wielkiej Brytanii. Który klub piłkarski jest najstarszy? Prezentujemy listę klubów z najdłuższą historią.

10.  Najstarszy klub piłkarski. Queen’s Park FC

To z pewnością najstarszy klub piłkarski w Szkocji z siedzibą w Glasgow, który założony został 9 lipca 1867 roku. Obecnie drużyna gra w szkockiej pierwszej lidze. Queen’s Park to jedyny klub ze Szkocji, który grał w finale Anglii i udało mu się dokonać tego dwukrotnie (w 1884 i 1885 roku). Ponadto klub zdobywał dziesięciokrotnie Puchar Szkocji, jednak po raz ostatni udało mu się to w 1893 roku.

9. Nottingham Forest

Nottingham Forest to profesjonalny klub piłkarski z siedzibą w West Bridgford, Nottinghamshire w Anglii, który założony został w 1865 roku. Klub był mistrzem Anglii z 1978 roku i dwukrotnym zdobywcą Klubowego Pucharu Europy z 1979 i 1980 roku. Obecnie Nottingham Forest gra w Championship, jednak w przeszłości kilkakrotnie rywalizował w Premier League.

Nottingham Forest

8. Wrexham AFC

Profesjonalny klub piłkarski z siedzibą w Wrexham w Walii. Jest najstarszym klubem w Walii, założonym w październiku 1864 roku. Obecnie Wrexham gra w Conference Premier – piątym poziomie systemu angielskiej ligi piłkarskiej. Domowy stadion Wrexham, Racecourse Ground , jest najstarszym międzynarodowym stadionem na świecie, na którym nadal odbywają się mecze międzynarodowe.

Wrexham AFC

7. Brigg Town

Brigg Town FC to angielski profesjonalny klub piłkarski z siedzibą w mieście Brigg. Założony w 1864 roku klub obecnie gra w północnej lidze East League Premier Division, która jest dziewiątym poziomem angielskiej ligi piłkarskiej.

Brigg Town

6. Stoke City FC

Stoke City to najstarszy klub w angielskiej Premier League, pierwotnie znany jako Stoke Ramblers. Klub zmienił nazwę na Stoke Football Club w 1878 roku, a następnie na Stoke City w 1925 roku. Drużyna ze Stoke-on-Trent (środkowo-zachodnia Anglia) została założona w 1863 roku. Stoke był jednym z dwunastu członków założycieli Football League w 1888 roku. Obecnie klub rywalizuje w Championship , drugim poziomie angielskiej piłki nożnej.

Stoke City FC

5. Najstarszy klub piłarski. Notts County FC

Angielski klub piłkarski z siedzibą w Nottingham, prawdopodobnie najstarszy profesjonalny klub piłkarski. Założony został w 1962 roku. Klub często nazywany „Srokami”, rozgrywa swoje mecze domowe na Meadow Lane w Nottingham, który został zbudowany i otwarty w 1910 roku. Drużyna oczywiście odwiecznie rywalizuje z Nottingham Forest, a siedziby tych klubów dzieli zaledwie 300 metrów.

Notts County FC

4. Hallam FC

Angielski klub piłkarski z siedzibą w Shieffield założony 4 września 1960 roku. Grają w Northern Counties East League Division One, co jest 10 poziomem angielskiej ligi piłkarskiej. Klub od momentu powstania rozgrywa mecze na Sandygate Road na przedmieściach Sheffield w Crosspool, a boisko to zostało oficjalnie uznane w Księdze Rekordów Guinnessa za „Najstarsze boisko piłkarskie na świecie”.

Hallam FC

3. Wanderers F.C.

Amatorski klub piłkarski z Londynu. Powstał w 1859 roku pod nazwą Forest Football Club, później jednak zmienił nazwę na Wanderers Football Club. Klub występuje w Surrey South Eastern Combination Junior Division Four, co jest 17. poziomem ligi piłkarskiej w Angli. Klub w swojej historii pięciokrotnie zdobywał Puchar Anglii. W latach 80. XIX wieku klub został jednak rozwiązany z powdodu braków kadrowych. Po 1881 roku drużyna rozgrywała zaledwie jedno, charytatywne spotkanie w roku, w Boże Narodzenie przeciwko Harrow School. Reaktywacja klubu nastąpiła jednak w 2009 roku.

Wanderers FC

2. Cray Wanderers FC

Półprofesjonalny klub piłkarski z siedzibą w Bromley w Londynie. Początki Cray Wanderers sięgają 1858-1860, kiedy budowano linię kolejową Londyn, Chatham i Dover. Robotnicy budujący kolej podczas przerw kopali piłkę i ostatecznie utworzyli klub w wiosce St Mary Cray w 1860 roku. Cray Wanderers czterokrotnie był mistrzem Kent League i dwukrotnie w swojej historii awansował do czwartej rundy kwalifikacyjnej Pucharu Anglii. Obecnie rozgrywają mecze natomiast na stadionie Bromley’s Hayes Lane o pojemności 5000 miejsc. Klub gra w Isthmian League Premier Division (regionalna liga piłkarska działająca na terenie Londynu i South East England).

najstarszy klub piłkarski

1. Najstarszy klub piłkarski. Sheffield F.C

Angielski klub piłkarski (amatorski) założony 24 października 1857, który FA i FIFA uznały za najstarszy klub piłkarski. Sheffield FC pierwszy mecz rozegrał w 1860 roku z lokalnym rywalem Hallamem. Te derby uważane są za prawdopodobnie najstarszy mecz klubowy na świecie. Dziś drużyna rozgrywa natomiast mecze w Dronfield, niedaleko Sheffield. Stadion jest niewielki, posiada bowiem zaledwie 250 miejsc siedzących. Klub rywalizuje w lidze Northern Premier League One South.

Sheffield F.C.

4.9/5 (liczba głosów: 7)
Reklama

Popularne

Reklama
To Top