Connect with us
Elektrownia Bełchatów
Fot. PGE

Ciekawostki

Największe elektrownie w Polsce. Kto produkuje najwięcej energii?

Produkcja energii w Polsce oparta jest głównie na paliwach kopalnych. Pierwsze miejsce należy węgla kamiennego i brunatnego, które pokrywają ponad 70% zapotrzebowania energetycznego kraju. Jakie są największe elektrownie w Polsce?

Co rozumiemy przez pojęcie „największa”? Oczywiście chodzi o moc osiągalną elektrowni. Posegregowaliśmy podmioty z pierwszej dziesiątki od najmniejszej do największej. W zestawieniu znajdują się elektrownie największych koncernów energetycznych w Polsce, ale nie tylko. Jeśli natomiast chcecie dowiedzieć się więcej o poszczególnych podmiotach, zapraszamy na ich strony internetowe.

10. Największe elektrownie w Polsce. Elektrownia Łaziska

Konwencjonalna elektrownia cieplna, znajdująca się w Łaziskach Górnych w województwie śląskim. Początki elektrowni sięgają aż 1917 roku, natomiast w latach 1927-1953 była to największa elektrownia w Polsce. Elektrownia wytwarza ok. 4,2% krajowej produkcji energii elektrycznej. Od 2000 roku wchodzi w skład Południowego Koncernu Energetycznego (Tauron Wytwarzanie). Jej moc osiągalna to natomiast 196 MW.

elektrownia Łaziska

Fot. Tauron

9. Elektrownia Jaworzno III

Zlokalizowana jest w zachodniej części Jaworzna w pobliżu granicy z Mysłowicami w województwie śląskim. Pierwszy blok energetyczny w elektrowni powstał w 1977 roku. Jaworzno obecnie wchodzi w skład grupy kapitałowej Tauron Polska Energia. Moc osiągalna elektrowni to natomiast 390,2 MW. Co ciekawe, historia elektrowni w Jaworznie sięga bardzo dawna, bowiem aż 1898 roku.

największe elektrownie w Polsce Jaworzno

Fot. Tauron

8. Elektrownia Pątnów

Elektrownia Pątnów to elektrownia na węgiel brunatny w Pątnowie na północnych przedmieściach Konina w Wielkopolsce. Wchodzi w skład grupy czterech elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, które w sumie dysponują mocą 2512 MW i odpowiadają za około 8,5 proc. krajowej produkcji energii. Pątnów został oddany do użytku w 1967 roku, a jego obecna moc wytwórcza wynosi natomiast 644 MW.

elektrownia Pątnów

Fot. ZE PAK

7. Największe elektrownie w Polsce. Elektrownia Dolna Odra

Dolna Odra to elektrownia węglowa, kondensacyjna, znajdująca się w Nowym Czarnowie koło Gryfina w województwie zachodniopomorskim. Należy do grupy kapitałowej PGE, wchodzącej w skład spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Elektrownię uruchomiono w 1970 roku. Moc osiągalna elektrowni to natomiast 903 MW.

elektrownia Dolna Odra

Fot. PGE

6. Elektrownia Turów

Węglowa elektrownia cieplna, mieszcząca się w Bogatyni (powiat zgorzelecki) na styku granic Polski, Czech i Niemiec. Jej moc osiągalna wynosi 1498,8 MW. Elektrownia działalność rozpoczęła w 1962 roku i od tamtego czasu działa nieprzerwanie. Właścicielem i operatorem elektrowni jest natomiast PGE Elektrownia Turów, spółka zależna państwowej Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). Turów to w tej chwili najnowocześniejsza w kraju elektrownia opalana węglem brunatnym.

największe elektrownie w Polsce Turów

Fot. PGE

5. Elektrownia Rybnik

Oficjalna nazwa elektrowni to PGE Energia Ciepła Oddział w Rybniku. To położona w Rybniku elektrownia kondensacyjna (cieplna) i blokowa, największa na Górnym Śląsku. Pierwsze bloki energetyczne uruchomiono w latach 1972–1974, kolejne natomiast w roku 1978. Należy do spółki PGE Górnictwo i Energetyka z Grupy Kapitałowej PGE. Obecnie Elektrownia Rybnik ma moc osiągalną 1800 MW, zainstalowanych jest 8 bloków energetycznych, natomiast roczna produkcja energii to ok. 9,44 TWh.

Elektrownia Rybnik

Fot. PGE

4. Elektrownia Połaniec

Elektrownia węglowa położona we wsi Zawada koło Połańca. Połaniec uruchomiono w 1979 roku. Elektrownia wytwarza 9 TWh energii rocznie, natomiast z biegiem lat moc elektrowni wzrosła z pierwotnych 1607 MW do obecnych 1899 MW, co stanowiło w 2018 roku mniej niż 5% dostępnej mocy w Polsce. Od 1995 roku przeprowadzono wiele modernizacji i dzięki temu jest to jedna z najnowocześniejszych elektrowni w Polsce. Właścicielem elektrowni jest Enea.

elektrownia Połaniec

Fot. Enea

3. Elektrownia Kozienice

To trzecia największa elektrownia w Polsce, znajdująca się w Świerżach Górnych koło Kozienic w woj. mazowieckim. Oddano ją do użytkowania niespełna 50 lat temu – w 1972 roku. Elektrownia posiada 10 bloków energetycznych, natomiast ich łączna moc osiągalna wynosi 2941 MW. Tym samym elektrownia wytwarza 8% krajowej produkcji energii. Kozienice należy do spółki Enea Wytwarzanie i jest częścią grupy energetycznej Enea.

największe elektrownie w Polsce Kozienice

Fot. Enea

2. Elektrownia Opole

Druga co do wielkości elektrownia węglowa w Polsce położona jest w Opolu w województwie opolskim – przy ujściu rzeki Mała Panew do Odry. Jej historia jest stosunkowo krótka, elektrownia zaczęła bowiem działać niecałe trzydzieści lat temu – w 1992 roku. Jej moc osiągalna wynosi ok. 3340 MW. Obsługiwana jest przez Polską Grupę Energetyczną. Łącznie w elektrowni eksploatowanych jest sześć bloków energetycznych. Cztery z nich uruchomiono w latach 1993-1997, natomiast dwa kolejne wybudowano w latach 2014-2019.

największe elektrownie w Polsce Opole

Fot. PGE

1. Największe elektrownie w Polsce. Elektrownia Bełchatów

Bełchatów to największa elektrownia w Polsce, a jednocześnie największa węglowa elektrownia w Europie. Elektrownia zapewnia ok. 20% zapotrzebowania Polski na energię elektryczna, a jej moc osiągalna to 5472 MW. Niestety Bełchatów emituje również ponad 30 mln ton CO2 rocznie, co czyni go największą elektrownią zanieczyszczającą w Europie. Właścicielem i operatorem największej elektrowni w Polsce jest PGE Elektrownia Bełchatów (PGE). To oczywiście spółka zależna państwowej Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). Elektrownia zlokalizowana jest miejscowości Rogowiec w powiecie bełchatowskim w województwie łódzkim. Bełchatów założono 17 stycznia 1975 roku.

Elektrownia Bełchatów

Fot. PGE

4.9/5 (liczba głosów: 8)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top