Connect with us
Jezioro Ładoga
Fot. pixabay.com

Ciekawostki

Największe jeziora w Europie. Przedstawiamy 10 gigantycznych akwenów

Na kontynencie europejskim znajduje się tysiące pięknych jezior położonych w różnych miejscach. Gdzie jednak znajdują się te największe? Przedstawiamy 10 największych jezior na Starym Kontynencie.

Największe jeziora w Europie są zupełnie różne, tak samo jak są położone w różnych krajach. Na liście oczywiście nie znalazł się żaden polski akwen, a prym w niej wiodą Rosja oraz kraje skandynawskie.

Inari

Listę największych jezior w Europie otwiera Inari, które położone jest w Finlandii. Jest to trzecie co do wielkości jezioro w tym kraju, które znajduje się w północnej części Laponii, na północ od koła podbiegunowego. Inari zajmuje powierzchnię 1040 km², a średnia głębokość jeziora to 15 m, maksymalna natomiast – 92 m. W jego granicach znajduje się łącznie ok. 3000 wysp.

największe jeziora w europie jezioro inari

Największe jeziora w Europie. Päijänne

Jezioro to znajduje się w środkowej Finlandii. Powierzchnia Päijänne to 1083 km². Maskymalna długość jeziora to ok. 120 km. Maksymalna głębokość wynosi natomiast aż 95 m, co czyni je najgłębszym jeziorem w Finlandii. Na jeziorze znajduje się ok. 2700 wysp i wysepek.

jezioro Päijänne

Fot. finlandportrait.com

Jezioro Białe

To jezioro położone w zachodniej części regionu Wołogdy, w północno-zachodniej Rosji. Powierzchnia jeziora to 1130 km². Długość wynosi około 45 km, natomiast szerokość – 30 km. Głębokość średnia jeziora to 5-6 m, a maksymalna 20 m.

największe jeziora w europie Jezioro Białe

Fot. a-121.ru

Mälaren

Jezioro to znajduje się w Szwecji, w prowincjach Södermanland, Uppland i Västmanland i jest trzecim co do wielkości jeziorem w Szwecji. Ma powierzchnię 1149 km². Średnia głębokość jeziora to 13 m, a maksymalna – 64 m. Jezioro rozciąga się na około 120 kilometrów i szacuje się, że zawiera 14,3 miliarda metrów sześciennych wody. Na jeziorze znajduje się wiele wysp.

największe jeziora w europie Mälaren

Największe jeziora w Europie. Vättern

Vättern to jezioro położone w południowej Szwecji, które jest drugim co do wielkości jeziorem w tym kraju. Powierzchnia jeziora to 1 893 km². Średnia głębokość Vättern to 41 m, a maksymalna 128 m. To stosunkowo długie i wąskie jezioro o szerokości 31 kilometrów i długości 135 km.

jezioro Vättern

Pejpus

To położone na granicy Estonii i Rosji jezioro, ma powierzchnię 3543 km². Właściwie to tworzy jeden zbiornik wraz z jeziorami Lämmijärv oraz Pskowskim. Maksymalna głębokość jeziora to ok. 17 m. Samo jezioro Pejpus ma 2670 km², 140 m długości i 50 km szerokości. Wzdłuż linii brzegowej jeziora znajdują się liczne wyspy.

największe jeziora w europie jezioro pejpus

Fot. sadeckiwloczykij.eu

Saimen

Saimen to sieć jezior, którą znajdziemy w południowo-wschodniej Finlandii na Pojezierzu Fińskim. Największe jeziora tworzące sieć to Saimaa, Pihlajavesi, Orivesi, Haukivesi, Puruvesi i Pyhäselkä. Sieć jezior ma powierzchnię 4400 km² (w tym największa Saimaa 1377 km²), głębokość maksymalną 84 m. W sieci jezior znajdziemy ogromną ilość wysp – ok 14 tys. o łącznej powierzchni 660 km² .

największe jeziora w europie jezioro Saimen

Fot. visitfinland.com

Trzecie największe jezioro w w Europie. Vänern

Vänern jest trzecim co do wielkości jeziorem w Europie pod względem powierzchni i największym jeziorem w Unii Europejskiej. Powstało po ostatniej epoce lodowcowej i znajduje się w szwedzkich prowincjach Värmland, Västergötland oraz Dalsland.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Najstarsze drzewo na świecie to dyskusyjna sprawa. Co warto wiedzieć?

Powierzchnia jednego z największych jezior w Europie to 5650 km². Średnia głębokość jeziora wynosi 27 m, maksymalna natomiast 106 m. Na jeziorze znajdują się liczne wyspy, z których największą jest Torsö (62 km²).

jezioro Vänern

Jezioro Onega

Do jednych z największych jezior w Europie z pewnością zaliczymy jezioro Onega. To liczące niespełna 10 tys. m² jezioro leży w północno-zachodniej Rosji. Dokładna powierzchnia jeziora to 9720 m². Onega ma 248 km długości i 80 km, natomiast średnia głębokość jeziora to 30 m, a maksymalna – 150 m. Na jeziorze znajduje się 1369 wysp o łącznej powierzchni 250 km².

Największe jeziora w Europie Jezioro Onega

Największe jeziora w Europie. Jezioro Ładoga

Na miano największego jeziora w Europie niewątpliwie zasługuje Jezioro Ładoga. Ten gigantyczny zbiornik wodny, który jest również siedemnastym co do wielkości jeziorem na świecie, znajduje się w Sankt-Petersburgu w Północno-Zachodniej Rosji. Największe jezioro w Europie ma aż 17 700 m² powierzchni, 219 km długości i średnio 83 km szerokości. Natomiast średnia głębokość jeziora to 51 m, a maksymalna 200 m. W granicach jeziora znajduje się aż 600 wysp.

Jezioro Ładoga

5/5 (liczba głosów: 3)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top