Connect with us
Jezioro Śniardwy

Ciekawostki

Największe jeziora w Polsce. 10 miejsc, które warto odwiedzić

W Polsce posiadamy całkiem dużo jezior, które przyciągają przepięknymi krajobrazami i możliwością odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku. Które jeziora w Polsce są największe? Przedstawiamy ranking TOP 10.

10. Największe jeziora w Polsce. Jezioro Wigry

Największe jezioro w w północno-wschodniej Polsce. Położone jest w województwie podlaskim na terenie Wigierskiego Parku Narodowego (jest największym jeziorem w tym parku). Powierzchnia jeziora to 2115 ha. Akwen kształtem przypominający literę S ma maksymalną długość 17,5 km, a szerokość – 3,5 km. Ma bardzo długą linię brzegową, która liczy aż 60 km. Średnia głębokość jeziora to 15 m, natomiast maksymalna głębokość wynosi 73 m.

Na jeziorze znajdują się liczne półwyspy i wyspy. Ze względu na położenie na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, na terenie jeziora obowiązują specjalne zasady. Jest ono objęte strefą ciszy, nie wolno tam używać napędu spalinowego, a biwakowanie dozwolone jest tylko w wyznaczonych miejscach.

Jezioro Wigry

9. Jezioro Jamno

Jezioro przybrzeżne położone na Wybrzeżu Słowińskim w województwie zachodniopomorskim, tuż przy Mielnie. Jest dawną zatoką morską, oddzieloną dzisiaj od Morza Bałtyckiego mierzeją. Jamno połączone jest z morzem kanałem nazywanym Jameńskim Nurtem. Jego powierzchnia to 2205 ha, maksymalna długość 10,1 km, a szerokość 3,4 km. Średnia głębokość jeziora to 1,4 m, a maksymalna 3,9 m. Miejsce to jest świetnym wyborem dla wielbicieli sportów wodnych. Na przystani żeglarskiej Klubu Morskiego „Tramp” można wypożyczyć taki sprzęt jak kajaki, rowery wodne czy jachty.

największe jeziora w polsce Jezioro Jamno

Fot. mielno.com.pl

8. Jezioro Gardno

Kolejne jezioro położone na Wybrzeżu Słowińskim. Jamno leży na terenie Słowińskiego Parku Narodowego w województwie pomorskim. Podobnie jak jezioro Jamno, oddzielone jest od Morza Bałtyckiego piaszczystą mierzeją. Powierzchnia jeziora wynosi 2400 ha. Nie jest to jednak głębokie jezioro, jego średnia głębokość to 1,3 m, a maksymalna – 2,6 m. Bezpośrednio nad jeziorem leży znane nadmorskie miasto – Rowy. W centrum jeziora leży rezerwat Wyspa Kamienna. Na jeziorze znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego, a wędkowanie ze względu na położenie na terenie Parku Narodowego, jest możliwe tylko w wyznaczonych miejscach.

największe jeziora w polsce Jezioro Gardno

Fot. polskieszlaki.pl

7. Jezioro Niegocin

Jezioro Niegocin położone jest w województwie warmińsko-mazurskim w Krainie Wielkich Jezior. Nad jeziorem leżą liczne znane miejscowości turystyczne, takie jak Giżycko, Bogaczewo czy Grajewo.  Powierzchnia jeziora to 2604 ha, natomiast głębokość maksymalna jeziora to 39 m, szerokość 4,8 km, a długość 10,8 km. Na jeziorze zlokalizowane są liczne przystanie, co czyni je atrakcyjnym dla żeglarzy. Miłośnicy wędkowania mają natomiast szansę wyłowić z jeziora jeden z 16 gatunków ryb żyjących w tych wodach.

największe jeziora w Polsce Jezioro Niegocin

6. Największe jeziora w Polsce. Jezioro Jeziorak

Jezioro położone w północno-wschodniej Polsce na Pojezierzu Iławskim. Nad Jeziorakiem leży miasto Iława. Jest to najdłuższe naturalne jezioro w w Polsce. Powierzchnia Jezioraka wynosi 3152 ha, maksymalna długość 27,45 km, a szerokość 2,4 km, głębokość maksymalna natomiast niespełna 13 m.  Na jeziorze znajduje wiele zatok, półwyspów i aż 16 wysp. Jeziorak to dobre miejsce dla nurkowania, a także idealne miejsce dla fanów sportów wodnych takich jak żeglarstwo, windsurfing, czy kajakarstwo.

jezioro jeziorak

5. Jezioro Miedwie

Jezioro Miedwie znajduje się na Pomorzu Zachodnim na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, 5 km na zachód od Stargardu Szczecińskiego. To największy słodkowodny zbiornik w województwie zachodniopomorskim. Powierzchnia jeziora wynosi 3500 ha, maksymalna długość 15,5 km, a szerokość 3,2 km. Głębokość jeziora sięga 48,3 m. Nad jeziorem znajdziemy wiele ośrodków kąpielowych i liczne kąpieliska, to istny raj dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Jezioro oferuje bardzo dobre warunki do uprawiania kajakarstwa, nurkowania, żeglarstwa, windsurfingu oraz kitesurfingu.

największe jeziora w polsce Jezioro Miedwie

Fot. mpolska.pl

4. Największe jeziora w Polsce. Jezioro Dąbie

Jezioro Dabie leży w województwie zachodniopomorskim w Dolinie Dolnej Odry, w całości na terenie Szczecina. Powierzchnia lustra wody wynosi 5408 ha, maksymalna długość 15 km, a szerokość 7,5 km. Tak naprawdę jezioro podzielone jest na dwa zbiorniki – północne jezioro Dąbie Wielkie i południowe jezio Dabie Małe. Średnia głębokość jeziora wynosi 2,6 m, zaś maksymalna 10 m.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Najdroższy dom na świecie gotowy. 50 garażów i luksus na każdym kroku

Na Dąbiu znajduje się kilka wysp, a ich łączna powierzchnia wynosi ponad tysiąc hektarów. Dąbie to jedyne w Polsce jezioro śródlądowym, po którym mogą żeglować statki pełnomorskie. Jezioro jest niezwykle atrakcyjne turystycznie. Bardzo dobrze rozwinięta linie brzegowa, nad którą znajdują się liczne przystanie i porty, przyciąga miłośników sportów wodnych, tym bardziej że na terenie jeziora znajdują się kluby żeglarskie.

Jezioro Dąbie

3. Jezioro Łebsko

Jezioro przybrzeżne położone w województwie pomorskim na Wybrzeżu Słowińskim na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, które od morza oddzielone jest Mierzeją Łebską. Leży tuż przy nadmorskiej miejscowości – Łebie. Powierzchnia jeziora wynosi 7140 ha, maksymalna długość 16,4 km, a szerokość 7,6 km. Średnia głębokość jeziora to 1,6 m, natomiast maksymalna – 6,3 m.

Wybierając się w okolice jeziora mamy wiele możliwości wypoczynku. W okolicy jeziora znajdują się liczne szlaki turystyczne, z których widoki potrafią zachwycić. Jezioro położone na terenie parku narodowego jest oczywiście objęte strefą ciszy, dlatego możliwość uprawiania sportów wodnych jest ograniczona, daje za to większe możliwości odpoczywania w spokoju.

Jezioro Łebsko

2. Jezioro Mamry

Jest to kompleks sześciu jezior, który leży województwie warmińsko-mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Kompleks tworzą jeziora Mamry Północne, Kirsajty, Kisajno, Dargin, Święcajty oraz Dobskie. Łączna powierzchnia kompleksu wynosi według różnych źródeł od 9851 do 10284 ha, szerokość maksymalna 12 km, a długość  – 20 km. Średnia głębokość jezior to 9,8, a maksymalna 43,8 m.

Na jeziorze znajdują się 33 wyspy, zaś ich łączna powierzchnia to 213 ha. Od południa kompleks jezior sąsiaduje z Giżyckiem, a od północy z Węgorzewem. Przez Mamry prowadzi trasa żeglugowa z Węgorzewa przez Giżycko, Mikołajki do Pisza i Rucianego-Nidy. To świetne miejsce dla żeglarzy, którzy mają do dyspozycji marinę, wiele przystani i portów, a malowniczo zalesione brzegi i czysta woda zachęcają turystów do wypoczynku.

Jezioro Mamry

1. Największe jeziora w Polsce. Jezioro Śniardwy

Największe jezioro w Polsce, nazywane mazurskim morzem, znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, w powiatach: mrągowskim i piskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Powierzchnia jeziora to 11340 ha, maksymalna długość 22,1 km, a szerokość 13,4 km. Średnia głębokość jeziora to 5,8, natomiast maksymalna 23,4 m. Na jeziorze znajduje się 8 wysp o łącznej powierzchni 32 ha, a także liczne półwyspy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Największe jeziora w Europie. Przedstawiamy 10 gigantycznych akwenów

Olbrzymia powierzchnia jeziora sprzyja żeglowaniu, jednak przy tym temacie warto wspomnieć, że na jeziorze panuje często zmienna, niebezpieczna pogoda. Dlatego też na pływanie na otwartym jeziorze powinni decydować się doświadczeni żeglarze. Woda o klasie II klasie czystości zapewnia naprawdę dobrą widoczność i przejrzystość, a licznie żyjące tu gatunki ryb zachęcają miłośników wędkowania do odwiedzania terenów jeziora.

jezioro śniardwy

5/5 (liczba głosów: 4)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top