Connect with us
Tokio

Ciekawostki

Największe miasto świata – najbardziej zaludnione metropolie na świecie

Ponad połowa światowej populacji mieszka w miastach, a ONZ przewiduje, że do 2050 ta liczba zwiększy się do niemal 70 procent. Jakie jest największe miasto świata pod względem liczby ludności? Przedstawiamy najgęściej zaludnione miasta.

6. Bombaj

Miasto Mumbaj, znane też jako Bombaj, to stolica indyjskiego stanu Maharasztra, położona na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim. Miasto składa się z dwóch odrębnych regionów, dzielnicy Mumbai City na południu i dzielnicy Mumbai Suburban na północy. Wraz z miastami satelitarnymi tworzy aglomerację o liczbie ludności 20,6 milionów.

Miasto jest wiodącą stolicą finansową Indii i siedzibą Bombay Stock Exchange. Znajduje się tutaj największy port morski w kraju. Bombaj jest także centrum indyjskiego przemysłu rozrywkowego, jest rdzeniem przemysłu filmowego w języku hindi, znanego jako Bollywood (składającego się z Bombaju i Hollywood). Bollywood to jeden z największych producentów filmowych w Indiach.

największe miasto świata bombaj

5. Największe miasto świata. Mexico City

Stolica i dystrykt federalny Meksyku położona w środkowej części kraju. Obszar metropolitalny Meksyku zamieszkuje 21,9 milionów ludzi. Miasto odznacza się jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności.

Ogromne miasto zostało podobno zbudowane w 1325 roku przez Azteków i nadal jest ośrodkiem turystycznym ze względu na znajdujące się tutaj niesamowite zabytki. Bogate dziedzictwo miasta jest widoczne na ulicach, w parkach, kościołach z epoki kolonialnej i muzeach.

Mexico City

4. Sao Paulo

Sao Paulo to największe miasto w Ameryce Południowej położone w południowej części Brazylii, nad rzeką Tietê. Obszar metropolitalny Sao Paulo liczy 22,2 mieszkańców. Dodatkowo to największe portugalskojęzyczne miasto na świecie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jakie jest najstarsze miasto w Polsce? Miejscowości z najdłuższą historią

Sao Paulo to miasto o wielkich tradycjach piłkarskich, w którym znajdują się siedziby największych klubów w Brazylii. Miasto posiada tor wyścigowy Interlagos, na którym od 1973 roku odbywają się zawody Formuły 1.

Do najsłynniejszych zachowanych zabytków należą Muzeum Paulista, Memorial da América Latina czy Museu da Imigracao. Znajduje się tu jedna z największych ulic drapaczy chmur na świecie – Avenida Paulista.

największe miasto na świecie Sao Paulo

3. Szanghaj

W rankingu największych miast świata nie mogło zabraknąć Szanghaju, stolicy Chin – najbardziej zaludnionego kraju świata. Miasto położone jest we wschodniej części Chin, przy ujściu rzeki Jangcy. Obecnie miasto to liczy 27,7 milionów mieszkańców, zajmuje natomiast powierzchnię 6340 km².

Znajdziemy tu największy port na świecie. Jeszcze w 1980 roku nie było tutaj żadnego wieżowca, teraz jest pełne drapaczy chmur. Szybki rozwój miasta odbija się negatywnie na przyrodzie, powietrze w tym zaludnionym mieście jest bardzo zanieczyszczone.

Szanghaj

2. Delhi

Delhi to stolica Indii, położona w północnej części kraju, nad rzeką Jamuną. Według danych z 2021 roku miasto zamieszkuje prawie 31,2 milionów mieszkańców. Liczba ludności w stolicy Indii rośnie bardzo szybko, dlatego przewiduje się, że do 2030 roku ta liczba może zbliżyć się do około 40 milionów.

W Delhi znajduje się ponad 170 zabytków uznanych za dziedzictwo narodowe – grobowce, świątynie, twierdze i meczety.

największe miasto świata Delhi

Największe miasto świata. 1. Tokio

Jeśli chodzi o liczbę mieszkańców, największym miastem świata jest zdecydowanie Tokio. Położona na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Honsiu stolica Japonii liczy wprawdzie ok. 14 milionów mieszkańców, ale formalnie nie jest miastem tylko prefekturą metropolią. W jej skład wchodzą 23 dzielnice, region Tama oraz wyspy.

Liczba mieszkańców w całej metropolii to ponad 37 milionów. Powierzchnia miasta to 2190,93 km². Tokio w 2021 roku będzie gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Tokio

 

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top