Connect with us

Ciekawostki

Gdzie jest największe zoo w Polsce? Odpowiedź może was zaskoczyć

Ogrody zoologiczne to miejsca gdzie możemy zobaczyć gatunki zwierząt, których nie mielibyśmy szansy zobaczyć w naturze. Ich misją jest również chronienie gatunków zagrożonych wyginięciem. W naszym kraju znajdziemy ponad 20 takich obiektów. Które zoo w Polsce jest jednak największe?

W tym artykule przedstawiamy pięć największych ogrodów zoologicznych w Polsce według powierzchni. Które z nich jednak może pochwalić się mianem „największe zoo w Polsce”? Czytajcie do końca.

Największe zoo w Polsce. 5. Ogród Zoologiczny we Wrocławiu

Zoo we Wrocławiu to najstarszy tego typu obiekt w Polsce, bowiem otwarto je 10 lipca 1865 roku. Powierzchnia ogrodu to 33 hektary. Znajdziemy tu także jedyne w Polsce Afrykanarium z nowoczesnym oceanarium! W zoo znajdziemy ponad 11 tysięcy gatunków i ponad 14 000 zwierząt. Jest to jeden z najchętniej odwiedzanych ogrodów zoologicznym w Europie, a dzienny rekord wejść wynosi 28 300 osób.

największe Zoo w Polsce

4. Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie

Zoo zlokalizowane przy ul. Ratuszowej 1/3 w dzielnicy Praga-Północ w Warszawie, otwarte w 1928 roku. Powierzchnia warszawskiego ogrodu zoologicznego wynosi ponad 39 hektarów. Znajdują się tam przedstawiciele 543 gatunków, łącznie ponad 12000 zwierząt. Obiekt posiada jedną z nowocześniejszych słoniarni w Europie o powierzchni 6000 m². Będąc w zoo warto zobaczyć również rekinarium oraz wybieg australijski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Strzyżenie psa w domu a u groomera – co wybrać?

Ogród Zoologiczny w Warszawie

Największe zoo w Polsce. 3. Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie

Zoo znajduje się na terenie Chorzowskiego Parku Śląskiego. Historia Śląskiego zoo rozpoczęła się w 1958 roku. W ciągu swojej działalności ogród stał się jednym z najbardziej znanych miejsc na Górnym Śląsku. Obiekt zajmuje powierzchnię 47 hektarów. W ciągu ostatnich lat dzięki prowadzonym inwestycjom zoo rozkwitło, wybudowano nowe budynki, które pozwoliły na sprowadzenie nowych zwierząt. Znajduje się w nim 2681 zwierząt, reprezentujących 312 gatunków.

największe zoo w Polsce

Fot. UMWSL

2. Nowe Zoo w Poznaniu

Drugie pod względem wielkości zoo w Polsce, mieszczące się na Białej Górze we wschodniej części Poznania. Ogród zoologiczny założony 16 września 1974 roku zajmuje powierzchnię niespełna 121 hektarów. Jedną z atrakcji Zoo jest Kolejka Parkowa Maltanka. Trasa kolejki wiedzie wzdłuż Jeziora Maltańskiego, od ronda Śródka do stacji Zwierzyniec, położonej przy wejściu do Zoo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jak śpi koń? Wyjaśniamy odwiecznie nurtującą ludzkość kwestię

Poznańskie zoo regularnie modernizuje swoje obiekty. Oddana do użytku w 2008 roku słoniarnia to największy i najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce, a także jeden z najnowocześniejszych w Europie. Wybudowano tu również we współpracy z niemiecko-austriacką fundacją Vier Pfoten azyl dla niedźwiedzi, w którym obecnie przebywa pięć niedźwiedzi. Natomiast w 2021 roku oddano do użytku nowy pawilon dla żyraf i nosorożców.

Nowe Zoo w Poznaniu

Największe zoo w Polsce. 1. Gdański Ogród Zoologiczny

Największy ogród zoologiczny w Polsce, zlokalizowany w gdańskiej dzielnicy Oliwa, na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Otwarcie gdańskiego zoo nastąpiło 1 marca 1954 roku. Obiekt zajmujący powierzchnię 125 hektarów to miejsce, gdzie można zobaczyć wiele rzadkich gatunków zwierząt, w sumie ponad 200 różnych ras. Antylopy bongo, oryksy szablorogie czy hipopotamy karłowate to gatunki, które można podziwiać w zoo, a nie występują one już w środowisku naturalnym.

Gdański Ogród Zoologiczny

Fott. Google Street View

4.6/5 (liczba głosów: 13)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top