Connect with us
narty we Włoszech

Lifestyle

Narty we Włoszech. Najlepsze i najtańsze ośrodki

Włochy to z pewnością jeden z najpopularniejszych kierunków dla fanów narciarstwa. Znajdziemy tam niezliczoną ilość dobrze wyposażonych stoków różnych kategorii. Plusem zimowej jazdy na nartach we Włoszech jest świetna włoska kuchnia. Poniżej prezentujemy zestawienie naszym zdaniem najlepszych ośrodków na narty we Włoszech.

Narty we Włoszech nieodłącznie wiążą się ze świetną zabawą i kapitalnym, włoskim jedzeniem. Uwzględniliśmy te dwa aspekty przygotowując poniższą listę. Zapraszamy.

Cortina d’Ampezzo

Położony w Dolomitach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Cortina d’Ampezzo to chyba jeden z najbardziej znanych ośrodków narciarskich we Włoszech. Narciarze o każdym stopniu zaawansowania znajdą tu trasy odpowiednie dla siebie.

Cortina D’Ampezzo rozsławiła się w szczególności dzięki Zimowym Igrzyskom Olimpijskim 1956. Otoczenie jest po prostu spektakularne. Ponad trzy tuziny wyciągów wożą narciarzy niemal spod drzwi ich hotelu na stoki tuż pod szczytami najwyższych wzniesień.

W Cortina d’Ampezzo, gdzie znajdują się stoki i trasy dla początkujących, a około połowa terenu narciarskiego ma średni poziom trudności. Łagodne leśne szlaki w okolicy Mietres są szczególnie dobre dla dzieci. Zaawansowani narciarze nie będą się nudzić – reszta tras jest dla nich, w tym stok Olympia w Tofane, na którym w 2019 roku odbyły się Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim kobiet. W 2026 roku odbędą się tutaj Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Narty we Włoszech. Val Gardena – Gröden

Val Gardena to kolejny ośrodek narciarski położony w Dolomitach. Organizuje on między innymi zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn, przeważnie w zjeździe i supergigancie na trasie Saslong. Val Gardena podzielona na trzy części to 160 kilometrów tras obsługiwanych przez 80 wyciągów.

Posiada też najdłuższy stok narciarski w Południowym Tyrolu  – La Longia, o długości ponad 10 kilometrów, od góry Seceda do Ortisei. Około 65 procent tras przeznaczone jest dla doświadczonych narciarzy, ale to nie znaczy, że nie ma tu również tras przygotowanych z myślą o mniej doświadczonych entuzjastów sportoów zimowych, w tym dla rodzin z dziećmi.

Champoluc – Monterosa

Jedna z największych na świecie sieci narciarskich, Monterosa obejmuje miejscowości wypoczynkowe Alagna, Champoluc i Gressoney, połączone windami. Łącznie tworzą 180 km terenu narciarskiego we włoskiej Dolinie Aosty. Widoki na Mont Blanc, Matterhorn i Monte Rosa – trzy najwyższe szczyty górskie w Europie – zapierają dech w piersiach.

Dominują otwarte stoki, a średniozaawansowani znajdą coś dla siebie. Mniej doświadczeni narciarze z pewnością powinni unikać Kozy – stromego, wąskiego i wyboistego czerwonego zjazdu do Champoluc.

Livigno

Kolejnym dobrym wyborem na narty we Włoszech jest ośrodek narciarski w Livigno, leżący na wysokości 1809 m n.p.m. Posiada 31 wyciągów narciarskich, a zróżnicowane trasy narciarskie liczą 110 km: 12 dla ekspertów, 37 dla średniozaawansowanych i 29 dla początkujących.

Najbardziej znane jest ze swoich wspaniałych parków terenowych, uważanych za najlepsze w Europie. Co ciekawe, Livigno stanowi obszar strefy wolnocłowej, w związku z czym sprzedawane tam towary nie są obciążone podatkiem VAT ani akcyzą.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Livigno Official Page☀️ (@livigno)

Madonna di Campiglio

Madonna di Campiglio to jeden z największych ośrodków narciarskich we Włoszech pod względem powierzchni narciarskiej. Miejscowość jest znana także między innymi z odbywających się corocznie zawodów w narciarstwie alpejskim.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Największy aquapark w Polsce. TOP wodnych parków rozrywki

Wyciągi wyjeżdżają z malowniczej wioski położonej na skraju Val di Sole – słonecznej doliny – dojeżdżając do około 150 km tras zjazdowych. Madonna di Campiglio to nie tylko narciarstwo, bowiem cztery wioski oferują narciarstwo biegowe, skialpinizm, łyżwiarstwo, stok saneczkowy, psie zaprzęgi i wspinaczkę po lodzie.

 

Bormio

Bormio to ośrodek narciarski położony w prowincji Sondrio, regionie Lombardii. To świetnie miejsce do jazdy na nartach, ale także do uprawniania wellnes, bowiem atrakcją miasta są wody geotermalne wykorzystywane w ośrodku Terme di Bormio.

Jedna trzecia terenu jest odpowiednia dla początkujących narciarzy, co sprawia, że ​​jest to bardzo popularne miejsce dla rodzin. Większość tras jest jednak koloru czerwonego, w tym trudna trasa Stelvio, na której odbywają się zawody Pucharu Świata. Znajdziemy tu trasę z największym spadkiem osiągającym ponad 1,6 kilometra.

Narty we Włoszech. Val di Fassa

Bal di Fassa to miejscowość w północno-wschodnich Włoszech, w prowincji Trydent, w środkowej części Dolomitów. Mieści się tutaj dziewięć połączonych ze sobą ośrodków narciarskich. Posiadają one w sumie 113 tras o łącznej długości 226 km i zróżnicowanym stopniu trudności, a obsługuje je 86 wyciągów.

Znajdziemy też tutaj kilka stoków treningowych i specjalną strefę dla dzieci, a więc będzie to dobry wybór dla rodzin.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Val di Fassa (@visitvaldifassa)

Alta Badia

Ośrodek narciarski w prowincji Bolzano w północnych Włoszech, ależący do obszaru Dolomiti Superski. W tym miejscu często odbywają się zawody pucharu świata w narciarstwie alpejskim. To idealne miejsce dla rodziny z dziećmi, gdzie mogą bawić się początkujący i średniozaawansowani narciarze. Nie tylko ma dobry, łagodny teren dla początkujących, ale około 50 procent stoków jest oceniane jako trasy pośrednie.

Łączna długość tras wynosi 130 kilometrów. Natomiast co roku w grudniu w La Villa odbywają się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim, na stokuGran Risa, który jest jednym z najtrudniejszych technicznie w całych Alpach.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Alta Badia (@alta_badia_official)

<

Narty we Włoszech. Alpe di Siusi

Alpe di Siusi to ośrodek narciarski położony w samym sercu Dolomitów. Znajdziemy tu 60 kmi tras zjazdowych. Możemy tu spodziewać się śniegu niemal zawsze, bowiem wszystkie stoki wyposażono w urządzenia naśnieżające. Dzięki temu na nartasch można bez przeszkód można jeździć od grudnia do marca. Chociaż 86% tras przeznaczone dla zaawansowanych narciarzy, narciarze średniozaawansowani, a nawet początkujący znajdą tu coś dla siebie.

Poza tym, Alpe di Siusi znany jest jako jeden z najbardziej przyjaznych rodzinom kurortów w Dolomitach, z przedszkolem narciarskim, szkołą narciarską, parkami rozrywki dla dzieci, wycieczkami dla dzieci i najnowocześniejszymi zabezpieczeniami dla dzieci na wyciągach górskich. Posiada również jedne z najlepszych snowparków dla snowboardzistów, wyposażone w boxy, stopnie i kickery.

Vialattea

To najstarszy włoski środek narciarski leżący na zachód od Turynu, na granicy włosko-francuskiej, którego nazwę można tłumaczyć jako „Droga Mleczna”. Obejmuje pięć piemonckich kurortó oraz dodatkowo francuski kurort Montgenèvre Spleciony jest siecią stoków o łącznej długości 400 km z 70 wyciągami. Idealne miejsce dla średniozaawansowanych narciarzy oraz rodzin z dziećmi.

Zaś strome stoki w Montgenevre i Sestriere stanowią wyzwanie dla bardziej zaawansowanych. W 2006 roku odbyły się tutaj Zimowe Igrzyska Olimpijskie w konkruencjach narciastwa alpejskiego. Trzy trasy olimpijskie, dwie w Sestriere i jeden bardzo długi zjazd do Sansicario, sprawdzą siłę, szybkość i wytrzymałość każdego narciarza.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top