Connect with us
Oko Horusa

Ciekawostki

Oko Horusa – co oznacza ten symbol? Możecie być zdziwieni

Oko Horusa to jeden z najbardziej znanych i najważniejszych symboli starożytnego Egiptu. Jaka legenda pochodząca z mitologii wiąże się z nim i co dokładnie symbolizuje oko Horusa?

Oko Horusa – legenda egipska

Legenda mówi, że Seth, bóg śmierci zabił swojego brata, panującego wówczas Ozyrysa i zaczął rządzić Egiptem. Żona Ozyrysa Izyda urodziła dziecko po zmarłym mężu, któremu nadała imię Horus. Syn dorósł i szukał zemsty za śmierć ojca. Stanął do walki z Sethem, w synku czego stracił lewe oko. Jednak z pomocą przyszła mu bogini Hathor, która zwróciła mu oko.

Horus postanowił oddać oko zmarłemu ojcu, aby mógł wrócić do świata żywych. Ale były władca wybrał królestwo zmarłych, w którym został sędzią i władcą, zaś jego syn został władcą nieba i ziemi. Od tego czasu na zawsze stał się jednookim boskim symbolem. Wtedy Egipcjanie wierzyli, że oko Horusa, którego znaczeniem jest „zmartwychwstanie”, pomagało odrodzić się.

Symbolika znaku

Symbol ten zyskał dużą popularność i był używany we wszystkich rytuałach pogrzebowych. Oko Horusa umieszczano na sarkofagach, sztucznych freskach i ornamentach. Władcy i ich rodziny dekorowali nimi ubrania i biżuterię. Poza tym składano go w rękach zmarłych przed mumifikacją. Egipcjanie wierzyli, że oko Horusa pomoże duszy nie zgubić się, a także zapewni możliwość wniebowstąpienia. Miało mieć też zdolność uzdrawiania

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Co się dzieje, gdy piorun uderza w człowieka? Jakie szanse na przeżycie?

Lewe wyleczone oko syna Izydy uważane jest za symbol księżyca, nazywa się je także okiem Udżat, a zdrowe prawe oko – za słońce.

Obraz oka i brwi symbolizuje siłę i moc, a spirala pod nim to niekończący się strumień energii. W nauczaniu matematyki starożytnego Egiptu każdy fragment obrazu oka odpowiada pewnej frakcji, ponieważ według legendy Ozyrys złamał oko na 64 części. Oko Horusa rozkłada się następująco: brwi (1/8), źrenica (1/4), białko (1/16 i 1/2), spirala (1/32), łzy (1/64). Suma tych wartości to 63/64, a brakująca część być może symbolizuje, że nic nie jest doskonałe.

Oko w chrześcijaństwie

W religii chrześcijańskiej również znajdziemy obraz oka. Oko Horusa przedstawia się w trójkącie, co oznacza nieskończoną boską moc i Trójcę Świętą. Taki symbol można zobaczyć w świątyniach, kaplicach, katedrach i zabytkach. Ale w chrześcijaństwie nie ma kultury kultu Oka, nie jest ono uważane za symbol cudu i nie jest używane jako amulet lub magia.

Oko Horusa współcześnie

Znamy legendy ze starożytności o oku Horusa, ale symbolika ta jest mocno zakorzeniona i używana do dziś. Jest uważany za talizman ochrony, głównie przed chorobami, a także przed złym wpływem innych ludzi. Możemy znaleźć różne amulety i naszyjniki z tym symbolem. Dziś oko Horusa stało się też popularnym tatuażem, jednym z najczęściej wybieranych symboli ze starożytności.

Oceń nasz artykuł!
Continue Reading
Zobacz również:
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top