Connect with us
ostatnia wieczerza

Ciekawostki

Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci. Jakie tajemnice skrywa ten obraz?

Ostatnia Wieczerza nie jest typowym obrazem. Nie wisi nigdzie w ramie na ścianie, a jest namalowany bezpośrednio na ścianie, niema jak mural w dzisiejszych czasach. Znajduje się w refektarzu klasztoru dominikanów w pobliżu kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. Większość obrazów Leonarda da Vinci skrywa wielkie tajemnice i nie inaczej jest w tym przypadku. Obraz kilkukrotnie badany był przez historyków, którzy wskazali na kilka niesamowitych aspektów.

Ostatnia Wieczerza – najważniejsze fakty o samym obrazie

Ostatnia Wieczerza to monumentalne malowidło, które powstało w 1495 roku na zamówienie. Obraz zamówił u Leonarda da Vinci książę Mediolanu Lodovico Sforza. Da Vinci nie otrzymał jednak pełnej zapłaty, więc po prostu postanowił nie kończyć obrazu. Tak więc po bliższym przyjrzeniu może się okazać, że apostołowie nie mają ukończonych nóg lub zupełnie ich nie mają.

Ciekawy był też wybór twarzy Judasza. Malarz wciąż nie mógł znaleźć dobrego wzoru dla największego biblijnego zdrajcy, więc wysłał swoich pomocników, aby znaleźli dla niego najbiedniejszego bezdomnego w mieście. Pomocnicy świetnie wykonali swoją pracę i przyprowadzili takiego człowieka. Kiedy Leonardo rozmawiał z nim i zaaranżował z nim obraz, bezdomny powiedział mu, że kiedyś… był jego modelem. Był wzorem dla Jezusa Chrystusa.

Obraz Leonarda da Vinci został ukończony w 1498 roku, ale już 20 lat po jego ukończeniu zaczął ulegać zniszczeniu ze względu na słabe farby, których używał malarz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Samurajowie - fakty i mity. Skąd pochodzili i kto był numerem jeden?

Czy Maria Magdalena siedzi obok Jezusa?

To dobrze znana teoria, którą rozsławiła powieść Dana Browna „Kod Leonarda da Vinci”. Mówi się, że człowiek, który siedzi obok Jezusa i się od niego odwraca, tak naprawdę nie jest apostołem Janem. Ma to być sama Maria Magdalena, która według historycznych zapisków była kimś więcej dla Jezusa, niż znamy to z Biblii. Co jakiś czas dochodzi do przecieków dokumentów, które mówią, że była ona towarzyszką Jezusa, a ten często całował ją w usta.

Dziwne jest także odchylenie obu postaci na obrazie. Jeśli zamienić by ich miejscami, okazałoby się, że są bardzo blisko siebie. Co więcej, ich ubrania są bardzo podobne, a nikt inny na tym obrazie nie jest tak ubrany.

ostatnia wieczerza całość

Ostatnia Wieczerza w całości

Dlaczego nie mają aureoli?

Obrazy świętych, które powstały w okresie renesansu, mają nad głowami aureole. Ale Leonardo da Vinci nie namalował postaciom aureoli na swoim obrazie. Wśród historyków nie ma zgody, co to oznacza. Czy to wyjawienie problemu malarza z wiarą? A może wziął Jezusa i apostołów za zwykłych śmiertelników? To z kolei i tak sprowadza się do pierwszego, że nie wierzył w Boga i chciał to wyrazić w ten sposób.

Ostatnia Wieczerza – sekrety. Do kogo należy ręka trzymająca nóż?

Przyglądając się szczegółowo obrazowi, wśród kłócących się apostołów dostrzegamy tajemniczą dłoń trzymającą nóż. Ta ręka z nożem nie należy jednak do nikogo z obecnych na obrazie. Historycy i osoby zajmujące się badaniem tej sprawy twierdzą, że może należeć do Piotra, który zwraca się do Jana (Marii Magdaleny) i tłumaczy mu (jej) coś niczym dyktator.

Czy to możliwe, że Piotr poznał prawdę o tym, kto będzie kierował kościołem po Jezusie? Biblia mówi, że Piotr był bardzo zazdrosny o Marię Magdalenę i rozmawiał z Jezusem o utrzymywaniu z nią kontaktu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Najstarsze drzewo na świecie to dyskusyjna sprawa. Co warto wiedzieć?

Czy na malowidle powinno być więcej osób?

Na koniec największa ciekawostka dotycząca tego obrazu. Po odpowiednim nałożeniu lustrzanego odbicia obrazu na jego pierwowzór, pojawiają się na nim dodatkowe postacie. Możemy zobaczyć templariusza o twarzy Leonarda da Vinci na końcu stołu, a także kobietę trzymającą dziecko u boku Jezusa. Co więcej, przez Jezusem pojawia się kielich, którym miał być Święty Graal. Przez tyle wieków historycy nie zdołali jednoznacznie ustalić, co w ten sposób chciał nam jednak przekazać wybitny malarz.

4.6/5 (liczba głosów: 9)
Continue Reading
Zobacz również:
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top