Connect with us
Pankration pochodna mma

Sport

Czym jest Pankration? Wyjaśniamy zasady i pochodzenie tej dyscypliny

Niemal każdy słyszał o mieszanych sztukach walki zwanych mma. Jak się okazuje ta dyscyplina była już popularna w starożytnej Grecji. Wtedy jednak istniała ona pod nieco inną nazwą, a także różniła się niektórymi zasadami. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest pankration.

Czym jest Pankration?

Sporty walki to bez dwóch zdań jedna z najpopularniejszych gałęzi sportu. Wielkie wydarzenia zarówno w świecie boksu, jak i przede wszystkim mma, są śledzone przez tysiące osób na żywo. Podobne zainteresowanie można było zaobserwować w starożytnej Grecji. Wtedy właśnie narodził się przodek mieszanych sztuk walki – pankration. Ta dyscyplina łącząca w sobie sztuki boksu i zapasów została włączona w plan igrzysk olimpijskich w 648 roku p.n.e.

Zawody te stały się ważną częścią każdej imprezy do momentu zakazania organizowania igrzysk w 393 roku naszej ery przez cesarza Teodozjusza I wielkiego. Poskutkowało to wymarciem tej dyscypliny, która jak się okazuje, była jedną z najpopularniejszych i najchętniej uprawianych w starożytności. Nie powinno to dziwić, patrząc na to, jak ogromnym sportem w dzisiejszych czasach są mieszane sztuki walki.

Zasady pierwotnego mma

Zasady, które obejmowały pankration były proste. Do dyspozycji były umiejętności bokserskie, zapasy oraz kopnięcia. Jedyne, czego nie można było robić, to atakować oczu oraz miejsc intymnych rywala, ani co dość logiczne gryźć. Rywalizacja nie przewidywała rund, limitów czasowych ani dywizji wagowych. Jedynym czynnikiem okazał się podział na kategorie wagowe. To również zostało jednak rozwiązane w prosty sposób. Jedną kategorię stanowiły dzieci, a drugą dorośli. Zawody na igrzyskach odbywały się na zasadzie drabinki turniejowej. Zawodnicy brali udział kolejno w eliminacjach, ćwierćfinałach, półfinałach i oczywiście olimpijskim finale.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Rafał Pasternak – co wiadomo o jednym z włodarzy Fame MMA?

Pojedynki kończyły się niemal w identyczny sposób jak dzisiejsze starcia w mma. Walkę można było przegrać przez niezdolność do walki, poddanie się poprzez uniesienie do góry palca wskazującego, bądź ingerencję sędziów, którzy mogli zatrzymać walkę. Spokojnie można więc powiedzieć, że pankration jest przodkiem mieszanych sztuk walki.

Czy pankration istnieje współcześnie?

Pojawienie się i szybka budowa zainteresowania mma sprawiły, że pod koniec XX wieku postanowiono przywrócić do życia opisywany przez nas pankration. Od 1999 roku w Grecji funkcjonuje Międzynarodowa Federacja Pankrationu, która dba o to, żeby ślad po tej dyscyplinie nie zaginął. Swoim patronatem objęła ją też Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza, która organizuje amatorskie zawody pankrationu.

Różnią się one od mieszanych sztuk walki ogólnym zakazem kopnięć w głowę, ubraniem w stylu judo oraz sprzętem ochronnym w postaci nagolenników. Ponadto zmiany zaszły w niektórych kwestiach samej dyscypliny. Współcześnie oprócz mężczyzn rywalizują również kobiety. W końcu wprowadzono też kategorie wagowe, które rozkładają się następująco:

Mężczyźni: 60kg, 65kg, 70kg, 75kg, 80kg, 90kg, 110kg i kategoria bezwzględna
Kobiety: 50kg, 55kg, 60kg, 65kg, 75kg i kategoria bezwzględna

Tym samym faktycznie udało się osiągnąć zamierzony cel i uratować pankration przed całkowitym wymarciem. Oczywiście w żaden sposób nie wygryzie on mma. Jest to po prostu szansa na przypomnienie sobie o tym, skąd tak naprawdę mieszane sztuki się wywodzą.

4/5 (liczba głosów: 4)
Reklama

Popularne

Reklama
To Top