PayPal został utworzony w 1998 roku, a więc ponad 20 lat temu. Firma dość szybko zyskała popularność za granicą, głównie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ale od lat rośnie także liczba użytkowników w krajach takich jak Polska. Wynika to także ze zmian, jakie nastąpiły dla użytkowników polskojęzycznych, skupiających się wokół przejrzystości całego systemu. PayPal to nie konto bankowe w prawdziwym tego słowa znaczenia, a wirtualny portfel online.
Konto PayPal – co to właściwie jest?
PayPal stworzył system płatności online, który jest znacznie prostszy niż zwykłe płatności przelewami bankowymi. Tworzycie konto, do którego logujecie się używając swojego adresu e-mail i utworzonego hasła. Konto jest oznaczone właśnie adresem e-mail, a nie numerem, do którego jesteśmy przyzwyczajeni z systemów bankowych. To duże ułatwienie dla wielu użytkowników, którzy nie muszą zapamiętywać kolejnych danych.
To wirtualny portfel, który pozwala płacić, przelewać i odbierać pieniądze od innych użytkowników PayPala, ale także może współdziałać z tradycyjnymi kontami bankowymi. Jedną z największych zalet PayPala jest anonimowość. Sprzedawca nie otrzymuje bowiem żadnych informacji o karcie kredytowej, a jedynie adres e-mail.
Jakie są opłaty na PayPal?
Większość świadczonych przez PayPal usług jest bezpłatna, dlaczego też serwis zebrał tak ogromną popularność. Uważajcie jednak, kiedy akceptujecie płatności w różnych walutach na swoim koncie PayPal, a także płacicie w różnych walutach. PayPal potrąca bowiem opłatę w wysokości 4,9% całkowitej kwoty za przelewy walutowe.
Zakładanie konta, zarządzanie pieniędzmi, przelewanie pieniędzy w tej samej walucie i kupowanie towarów jest jednak bezpłatne.
Jak wysłać pieniądze na konto?
Istnieją tak naprawdę dwa sposoby na zasilenie konta PayPal. Przede wszystkim można skorzystać z przelewu bankowego, który jest całkowicie darmowy. Można jednak także skorzystać z karty kredytowej, co jest jednak zdecydowanie mniej korzystne. Prowizja za przelew wyniesie bowiem 4,9% przelewanej kwoty.
Jak wypłacić pieniądze z konta?
Jeśli akceptujecie płatności w systemie PayPal, na pewno będziecie chcieli je od czasu do czasu otrzymywać. Procedura ich wypłaty jest jednak bardzo prosta. Należy przejść do ekranu salda konta PayPal, kliknąć „Przelej pieniądze” i wybrać przelew bankowy. Pieniądze powinny pojawić się na koncie bankowym w ciągu trzech dni roboczych.
Zalety i wady PayPala
Wszystkie najważniejsze korzyści PayPala dotyczą jego darmowości. Firma nie pobiera bowiem żadnych opłat miesięcznych, za utworzenie konta czy za większość płatności. Dużym plusem są także szybkie płatności bez konieczności podawania danych z karty kredytowej. Napisaliśmy szybkie? Pod względem tempa transakcji PayPal jest lata świetlne przed bankami, jeśli chodzi o przelewy zagraniczne.
Główną wadą PayPala jest natomiast dostępność. Jest znacznie lepiej niż lata temu, ale nadal płatność PayPalem jest ewenementem w polskich sklepach internetowych. Jego wadą jest także to, co zaletą. Nie musimy pamiętać numerów do logowania niczym w systemie bankowym, bo logujemy się adresem e-mail, a więc… sytuacja niczym nie różni się od wielu innych serwisów internetowych, które mogą być zaatakowane przez hakerów, a z pewnością są gorzej chronione niż systemy bankowe.
Jak zamknąć konto PayPal?
W ustawieniach konta znajduje się zakładka do zamknięcia całego konta, która poprowadzi was przez cały proces zamknięcia konta. Przed usunięciem konta nie zapomnijcie usunąć wszystkich kart, połączonych kont bankowych, a także pamiętajcie o wypłaceniu pozostałych pieniędzy i poczekajcie na dokonanie wszystkich wprowadzonych płatności. W momencie zlikwidowania konta PayPal wprowadzone płatności zostaną bowiem przerwane.
Co ważne, konto można zamknąć tylko za pomocą strony internetowej. Nie jest to możliwe w aplikacji mobilnej PayPal.