Connect with us
piasek do piaskownicy

Porady

Piasek do piaskownicy. Jaki wybrać? Żwir nie jest dobrym pomysłem

Chcesz zorganizować dzieciom piaskownicę we własnym ogródku? Doradzamy, jaki rodzaj piasku wybrać, aby był odpowiedni i bezpieczny dla dzieci, a także jakie są jego koszty.

Piaskownica to jedna z zabaw na świeżym powietrzu, która jest uwielbiana przez dzieci. Jeśli masz w planach postawić piaskownicę we własnym ogródku, zainteresuje Cię, jaki rodzaj piasku do niego wybrać. Jest ich kilka i teoretycznie można zastosować każdy z nich, ale nie każdy jest tak samo dobry.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jak zbudować solidne igloo? Wyjaśniamy krok po kroku

Drobny piasek o frakcji 0/4, co oznacza, że ​​średnica ziaren wynosi 4 milimetry, idealnie nadaje się do formowania babeczek czy kopania dołów. Można też użyć piasku o frakcji 0/8, który jest nieco grubszy i jednocześnie tańszy, ale także uda się z niego formować różne kształty. Do piaskownicy przeważnie wybiera się piasek jasny, chociaż można również zdecydować się na zwykły o żółtym zabarwieniu.

Certyfikowany piasek do piaskownicy

Piasek do piaskownicy kupimy w wielu sklepach, zarówno stacjonarnie, jak i online, a także w składach kruszyw.

W sklepach najczęściej pakowany jest w worki o pojemności 20 – 25 kg. W każdym razie zawsze wybieraj tylko ten, który spełnia odpowiednie kryteria. Sprawdź czy piasek ma atest higieniczny wystawiony przez Narodowy Instytut Zdrowia – Państwowy Zakład Higieny. Jest to potwierdzenie z instytutu zdrowia, że ​​konkretny piasek jest absolutnie nieszkodliwy, nie zawiera żadnych ostrych przedmiotów ani innych szkodliwych dla zdrowia substancji. Za worek piasku o wadze 20 kg zapłacimy w zależności od sklepu około 15 – 20 zł.

Jednak według przepisów piasek do piaskownicy, nie musi posiadać żadnych specjalnych certyfikatów oraz atestów. Dlatego jeżeli mamy pewne źródło, z którego kupimy czysty piasek odpowiedni dla dzieci, również możemy zdecydować się na zakup.

Ile potrzeba piasku?

Jak oszacować ile konkretnie kilogramów piasku będziemy potrzebować do naszej piaskownicy? Musimy pomnożyć długość, szerokość i głębokość piaskownicy (w metrach). Otrzymamy liczbę wyrażającą ilość metrów sześciennych, jaka byłaby potrzebna do wypełnienia całej przestrzeni, którą następnie można przeliczyć na kilogramy. W sieci znajdziemy też proste kalkulatory, które wskażą nam szacunkową ilość potrzebnego piasku.

Planując piaskownicę w przydomowym ogródku, trzeba też brać pod uwagę jaki budżet chcemy na to przeznaczyć. Okazuje się bowiem, że np. na małą piaskownicę o wymiarach 1x1x0,2 możemy potrzebować nawet do 300 kg piasku, co daje nam wydatek nawet rzędu 300 zł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Mały pies dla rodziny z dzieckiem – czy to dobry wybór?

Dbanie o piaskownicę

Najważniejszą rzeczą jest zapobieganie zanieczyszczeniu piasku. Po zakończeniu każdej zabawy powinniśmy przykrywać piaskownicę, aby nie dostały się tam zanieczyszczenia czy np. zwierzęta. Warto więc zaopatrzyć się w specjalną pokrywę, dzięki której łatwiej będzie zachować czystość piaskownicy.

Niezbędne jest również utrzymanie optymalnej wilgotności piasku przy użyciu czystej, higienicznie bezpiecznej wody. Ale trzeba uważać też na zbyt dużą wilgotność – również ze zbyt mokrego piasku dzieciom nie uda się formować babeczek.

Żadna profilaktyka nie zapewni jednak czystości piaskownicy przez cały czas. Piasek należy regularnie wymieniać, przynajmniej raz w roku, najlepiej na początku wiosny.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top