Connect with us
piotr ikonowicz
Fot. YouTube / Onet News

Telewizja

Kim jest Piotr Ikonowicz, ekspert programu „Wolni od długów”?

Kim jest Piotr Ikonowicz z programu „Wolni od długów” emitowanego na Polsacie? W tym newsie poznasz najważniejsze fakty na temat życia prywatnego i zawodowego mężczyzny.

Kim jest Piotr Ikonowicz?

Piotr Ikonowicz jest postacią doskonale znaną osobom interesującym się polską polityką. Był posłem na Sejm II i III kadencji (lata 1993-2001) – w obu przypadkach z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a w 2000 r. kandydował nawet na urząd prezydenta RP. W wyborach zajął jednak dopiero 10. miejsce, zdobywając 0,22% głosów (38 672). Jeśli chodzi o działalność polityczną, w późniejszym okresie związany był m.in. z Samoobroną czy Ruchem Palikota.

Szerzej znany jest także jako działacz społeczny i na rzecz praw człowieka oraz dziennikarz. Publikował swoje materiały m.in. w „Uważam Rze”, „Przekroju”, „Krytyce Politycznej” czy „Faktach i Mitach”.

Mężczyzna ma także solidarnościową historię. W latach 1980-1988 należał bowiem do NSZZ „Solidarność”. W tym czasie był wielokrotnie zatrzymywany i został skazany za kolportaż wydawnictw niezależnych oraz organizowanie niezależnych obchodów pierwszomajowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Kim jest Fryderyk Karzełek, ekspert programu "Wolni od długów"?

W ostatnim czasie pojawił się w mediach z powodu zaproponowania go przez Lewicę na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego kandydatura została jednak odrzucona przez Sejm.

Czym zajmuje się na co dzień?

Utrzymuje się z pisania ekspertyz prawnych oraz artykułów do mediów. Jak sam przyznaje… nie sprawia mu to większych problemów. „Wstaję zwykle wcześnie rano i „odwalam” pracę zarobkową, piszę teksty do gazet, robię tłumaczenia, ekspertyzy, itp. Na to poświęcam 2-3 godziny dziennie. Mam łatwość pisania, znam 8 języków obcych, więc zarabianie tych niezbędnych do przeżycia groszy przychodzi mi z łatwością. Reszta czasu to praca społeczna i to ona jest treścią mojego i mojej zony życia” – napisał m.in. w wymownym wpisie na swoim profilu Facebook w lipcu 2019 roku.

„Żyjemy z żoną bardzo skromnie. Mamy pełnoletni samochód, wynajmujemy na wolnym rynku mieszkanie bez centralnego ogrzewania. Kiedy jest zimno palimy w piecu i dogrzewamy się prądem. Kiedy przychodzą wysokie rachunki zdarza się, że wyłączają nam prąd. Ta sytuacja pozwala lepiej rozumieć problemy ludzi, którzy zgłaszają się do nas po pomoc” – dodał w tym samym wpisie.

Czym będzie zajmować się w programie „Wolni od długów”?

Piotr Ikonowicz w programie „Wolni od długów” będzie zajmować się kompleksową pomocą bohaterom programu – społeczną i prawną. Jego zadaniem będzie szukanie rozwiązania dla osób z problemami. Jak sam przyznaje, pomaga takim osobom od lat, więc to nie będzie dla niego nic nowego.

„Z długów można wyjść i o tym jest nasz program. Jest 1000 różnych strategii, a jeszcze kolejne strategie wymyślamy w trakcie kręcenia programu. Nasi bohaterowie są zadowoleni, a nawet bardzo zadowoleni” – powiedział w nagraniu video na profilu Facebook programu „Wolni od długów”. Dodał, że wkraczają jako eksperci do danych spraw, bowiem mogą na chłodno pomóc ludziom, którzy są w bardzo złym stanie zdrowotnym.

Dziennikarka w tymże materiale video stwierdziła po obejrzeniu kilku odcinków programu, że Piotr Ikonowicz w „Wolnych od długów” jest uosobieniem „Janosika”. Wkracza do akcji niczego się nie bojąc, kiedy inni już się poddali. On sam stwierdził natomiast, że do jak najlepszego przygotowania do każdej sprawy motywuje go fakt, że jeśli ją przegra, to reprezentowana przez niego rodzina czy osoba trafi na dno. Wyznał wprost, że to go napędza.

Ikonowicz ma zresztą bogatą kartę, jeśli chodzi o pomoc dla najsłabszych, przede wszystkim bezdomnych oraz eksmitowanych lokatorów. Poza „Janosikiem” jest także nazywany „polskim Robin Hoodem”. W 2021 r. za swoje działania został wraz z żoną odznaczony przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara odznaką honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”.

Mężczyzna powołał też do życia Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej, gdzie można uzyskać pomoc.

Wiek, rodzina, dzieci

Piotr Ikonowicz urodził się w maju 1956 roku, ma więc 65 lat.

Szerzej publiczności może być znany jako… brat Magdy Gessler, niezwykle popularnej restauratorki od lat prowadzącej swój program w telewizji TVN.

Jego pierwszą żona był Zuzanna Dąbrowska, a połączyła ich wspólna pasja do dziennikarstwa. Po rozpadzie tego małżeństwa związał się z Agatą Nosal-Ikonowicz. Mają czworo dzieci – troje biologicznych (Julię, Karola i Karolinę) oraz jedno z poprzedniego małżeństwa Agaty Nosal – Pawła.

Piotr Ikonowicz w mediach społecznościowych

Mężczyznę można spotkać tylko w jednym medium społecznościowym – na Facebooku. Zabrał tam już ponad 15 tysięcy obserwujących. Za pośrednictwem profilu dzieli się sprawami, w których bierze udział.

5/5 (liczba głosów: 3)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top