Connect with us
czyszczenie pluszowych zabawek

Porady

Jak czyścić pluszowe zabawki? Mamy kilka sprawdzonych sztuczek

Regularne sprzątanie dziecięcego pokoju to prawdziwa mordęga. Poza bałaganem pozostają także kwestie brudnych zabawek, także tych pluszowych. Jak zadbać o ich czystość, jednocześnie ich nie nieszcząc? Mamy dla was kilka praktycznych wskazówek oraz sztuczki, które ułatwią wam życie.

Niemal każde dziecko ma co najmniej kilka pluszowych zabawek, w tym jakieś większe i zajmujące sporo miejsca. Często są one używane niezbyt często, więc się kurzą, ale to nie największy problem. Znacznie gorzej jest, jeśli dziecko bawi się nimi i je pobrudzi. Oczywiście są jednak na to sposoby, a w poniższym tekście przedstawimy, jak radzić sobie z różnymi typami pluszowych zabawek. Pamiętajcie także o tym, że im mniejsze dziecko, tym częściej należy prać zabawki.

Zabawki, które można włożyć do pralki

Wiele pluszowych zabawek można czyścić wilgotną ścierką z niewielką ilością detergentu. Jeśli jednak to nie pomaga, zazwyczaj możecie wrzucić starsze, bardziej zakurzone czy brudniejsze zabawki do pralki. Najlepiej jednak wybrać tryb prania ręcznego, który jest bardzo delikatny.

Jeśli pralka nie ma takiego programu, wypierzcie je w jak najniższej temperaturze, maksymalnie 30 stopniach. Po praniu zabawki trzeba dokładnie wysuszyć, w innym przypadku mogą być wylęgarnią pleśni i roztoczy.

Uważajcie jednak na zabawki, które mają wbudowane mechanizmy na baterie, zawierają małe piankowe kulki albo są niezwykle delikatne. Podczas takiego prania mogą się bowiem skurczyć albo uszkodzić. Co z nimi? Czytajcie dalej.

Zabawki, które nie przeżyją pobytu w pralce

Istnieje całkiem spora grupa pluszowych zabawek, których nie wolno wrzucać do pralki. Mają one taką informację na metce albo na pierwszy rzut oka widać, że wirowanie nie zrobi im najlepiej. Wtedy należy je wyprać ręcznie.

Do prania ręcznego nigdy nie używajcie jednak gorącej wody, może ona bowiem uszkodzić klej użyty w niektórych łączeniach zabawki. Zdecydowanie zalecamy pranie w letniej wodzie, do której należy dodać detergent albo proszek do prania. Nie zapomnijcie o dokładnym wypłukaniu pluszaka i wysuszeniu go na słońcu albo grzejniku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Wiskoza - co to w ogóle za materiał? Poznajcie jej najważniejsze tajniki

Czyszczenie parowe

Alternatywą pomiędzy czyszczeniem na sucho i na mokro jest czyszczenie parą. Zapewniają to specjalne myjki parowe, które łączą wodę o wysokiej temperaturze, wysokie ciśnienie i parę.

Para w połączeniu z wysokim ciśnieniem i temperaturą jest najskuteczniejszym sposobem usuwania kurzu, brudu, wirusów, bakterii i roztoczy z zabawek lub różnych powierzchni, a dodatkowo nie wymaga żadnych konwencjonalnych środków czyszczących. To także świetne rozwiązanie dla osób, które nie lubią zapachu detergentów. Wystarczy po prostu wyczyścić daną powierzchnię parą, a następnie dać jej wyschnąć.

Zabawa w krainę lodu

Jednym z mniej znanych sposobów czyszczenia pluszowych zabawek i pozbycia się podstępnych roztoczy jest… umieszczanie ich w zamrażarce. Roztocza często powodują kaszel albo inne dolegliwości dziecka, które następnie trzeba wyleczyć.

Jak zawsze, także w tym przypadku istnieją jednak konkretne zasady. Przed umieszczeniem zabawek w zamrażarce, przechowujcie je w zamkniętej torebce. Ma to oczywiście zapobiec ich kontaktowi z żywnością przechowywaną w zamrażarce. Pozostawcie zabawki w zamrażarce co najmniej na 24 godziny, a następnie je wysuszcie.

Zimą oczywiście zamrażarkę może zastąpić… balkon. Podczas bardzo niskich temperatur przebywanie zabawek na mrozie spełni identyczną funkcję jak przechowywanie ich w zamrażarce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Mały pies dla rodziny z dzieckiem – czy to dobry wybór?

Soda oczyszczona także może być pomocna

Ostatnim sposobem na pozbycie się kurzu i brudu z pluszowych zabawek jest użycie sody oczyszczonej. Pluszaki posypcie sodą, wetrzyjcie ją we włókna miękką szmatką i pozwólcie jej pracować przez kilka godzin. Następnie dokładnie wytrząśnijcie ją z zabawki albo po prostu odkurzcie.

W przypadku większych zabrudzeń można także użyć ręcznika i delikatnie, z niewielką ilością wody głębiej wetrzeć sodę w pluszaka. Potem oczywiście czynność należy odwrócić, a więc szmatką z czystą wodą pozbyć się sody oczyszczonej z powierzchni zabawki.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top