Connect with us
polskie eliminacje eurowizji 2023
Fot. Youtube/Warner Music Poland, TVP

Kultura

Polskie eliminacje do Eurowizji 2023 – wszystko, co powinniście wiedzieć. Kto wystąpi, kiedy, transmisja, jurorzy, faworyci

Kiedy odbędą się polskie eliminacje do Eurowizji 2023, kim są kandydaci i kto jest faworytem. A kto będzie w jury konkursu? Przygotowaliśmy dla was kompletny przewodnik po tym wydarzeniu.

Kiedy odbędą się polskie eliminacje do Eurowizji 2023?

Polskie eliminacje do konkursu Eurowizji 2023 jak co roku budzą tylko niewiele mniejsze emocje niż sam konkurs w maju i nie inaczej jest tym razem. W tym roku konkurs odbędzie się stosunkowo późno względem poprzednich lat, bowiem dopiero w niedzielę, 26 lutego.

Co ciekawe, wydarzenie transmitowane przez TVP1 nie rozpocznie się tradycyjnie o 20:00, a już o 17:30 i zakończy przed emisją „Wiadomości” o 19:30. Podczas koncertu poza uczestnikami eliminacji na scenie mają pojawić się także Sara James oraz Krystian Ochman, zeszłoroczny reprezentant Polski. Największą gwiazdą będzie jednak Kalush Orchestra, zeszłoroczni zwycięzcy Eurowizji.

Kim są prowadzący polskie preselekcje Eurowizji? Wydarzenie poprowadzi trójka prezenterów Telewizji Polskiej – Ida Nowakowska, Małgorzata Tomaszewska oraz Aleksander Sikora.

Polskie eliminacje do Eurowizji 2023. Zasady wyłaniania reprezentanta Polski na Eurowizję 2023

Jak co roku, o wyborze reprezentanta Polski na Eurowizję zdecydują profesjonalni jurorzy wespół z telewizyjnymi widzami. Każda ze stron będzie miała dokładnie tyle samo głosów. Kilka dni przed konkursem ogłoszona została jednak zmiana zasad głosowania.

Początkowo – w ogromnym skrócie – miały odbyć się dwie tury głosowania, ale ostatecznie zdecydowano się tylko na jedną. Zasady głosowania podczas polskich preselekcji do Eurowizji 2023 zostały jednocześnie uproszczone.

Jurorzy będą głosować w skali eurowizyjnej – od 12 pkt za 1. miejsce do 1 punktu za 10. miejsce. Następnie ich zsumowane głosy stworzą klasyfikację, w ramach której poszczególnym uczestnikom zostanie przyznane właśnie 12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 albo 1 punkt. Dokładnie tyle samo wokaliści/zespoły będą mogły zdobyć od widzów. Zsumowane głosy zostaną bowiem „przerobione” na klasyfikację, w ramach której przydziela się od 12 do 1 punktu. Wygra uczestnik, który zbierze najwięcej punktów z obu obozów. W przypadku remisu decydujące są jednak głosy jury.

Jury polskich preselekcji do konkursu Eurowizji 2023 będzie przewodzić Edyta Górniak. Poza znaną wokalistką mają się w nim znaleźć także dziennikarze Marek Sierocki i Marcin Kusy, a także Agustin Egurrola.

Kto wystąpi? Eurowizja 2023 Polska kandydaci – wszystkie piosenki

Organizatorem całego konkursu po raz kolejny jest Telewizja Polska. Otrzymała ona około 300 zgłoszeń chętnych by wystąpić na konkursie Eurowizji. Spośród nich wybrano ledwie dziesięć, które wystąpią podczas specjalnego konkursu na żywo. Jednocześnie TVP zostawiła sobie furtkę do dodania jeszcze jednego uczestnika w ramach „dzikiej karty”. Póki co jednak nikogo takiego nie wskazano.

Ogłoszenie 10 finalistów konkursu „Tu bije serce Europy. Wybieramy hit na Eurowizję!” odbyło się podczas programu na żywo „Pytanie na Śniadanie”. Od razu przedstawiono także sylwetki wszystkich uczestników. Oto oni:

1. Ahlena z piosenką „Booty”. Ahlena to tak naprawdę Magdalena Pawłowska, która póki co jest nieznaną szerszej publiczności raperką. Jej eurowizyjna piosenka to debiutancki singiel. Zaśpiewany po angielsku utwór jest naprawdę ciekawie wykonany, choć mamy wątpliwości, czy znajdzie się choćby w czołowej trójce.

 

2. Alicja z utworem „New Home”. To postać być może szerzej nieznana, ale doskonale znana fanom Eurowizji. Alicja Szemplińska miała bowiem reprezentować Polskę na Eurowizji w 2020 roku, kiedy odwołano konkurs z powodu pandemii koronawirusa. Jak doskonale pamiętamy, wokalistka nie dostała szansy rok później, kiedy TVP zdecydowało się wysłać na Eurowizję beznadziejnego Rafała Brzozowskiego. Teraz Szemplińska powraca z zupełnie nowym utworem, który publicznie zaprezentowała zaledwie 3 dni przed polskimi preselekcjami.

 

3. Blanka z piosenką „Solo”. To jeden z najbardziej znanych utworów w tegorocznych preselekcjach w naszym kraju. Blanka Stajkow to już dość znana osoba na muzycznym rynku. Seksowna wokalistka wystąpiła m.in. „Sylwestrze Marzeń” TVP, a utwór „Solo” od kilku miesięcy regularnie gości w wielu stacjach radiowych. W przeszłości wystąpiła  w jednej z edycji programu „Top Model”.

Są też nowe twarze

4. Dominik Dudek z utworem „Be Good”. To zwycięzca najnowszej edycji „The Voice of Poland”, który zaproponował niezwykle wpadającą w ucho i radosną piosenkę. W jego twórczości słychać inspirację wieloma popularnymi artystami, ale też własny sznyt. Prawdopodobnie będzie to jeden z faworytów konkursu.

 

5. Felivers z utworem „Never back down”. To zespół grający muzykę rockowo-rozrywkową, co jest dość niecodziennym połączeniem. Wystąpili już na kilku poważnych wydarzeniach, m.in. „Sylwestrze Marzeń” czy „Roztańczonym PGE Narodowym”. Wiele osób może kojarzyć ich z hitowego utworu „Johnny Knoxville” nagranego wraz z White 2115. Zespół publicznie zaprezentował swoją propozycję kilka dni przed konkursem. Jest niezwykle energetyczna i łącząca różne style.

 

6. Jann z utworem „Gladiator”. Jedna z ciekawszych propozycji tegorocznych eliminacji, pod względem mieszania stylów nieco przypominająca „River” Krystiana Ochmana. Jann to właściwie Jann Rozmanowski, który występował już w wielu poważnych miejscach, m.in. śpiewał w Operze Narodowej. Co ciekawe, w 2013 roku (kiedy miał 14 lat) wystąpił wraz z rodziną w jednym z odcinków programu „Nasz Nowy Dom”. To z pewnością jeden z faworytów konkursu.

Kto jeszcze?

7. Kuba Szmajkowski z utworem „You Do Me”. Młody wokalista rok temu zajął czwarte miejsce w polskich eliminacjach i z pewnością chce teraz poprawić ten wynik. „You Do Me” to taneczna piosenka nieco podobna do „The Ride” Rafała Brzozowskiego, jednak z pewnością na żywo zostanie znacznie lepiej wykonana. Szmajkowski pomimo młodego wieku coraz częściej pojawia się na rozmaitych wydarzeniach TVP, choćby „Sylwestrze Marzeń”.

 

8. Maja Hyży z utworem „Never Hide”. To jedno z najgłośniejszych nazwisk w tegorocznych eliminacjach. Była partnerka Grzegorza Hyżego i znana na rynku piękna wokalistka po raz trzeci spróbuje dostać się do konkursu Eurowizji. Poprzednie dwie próby miały miejsce w latach 2018 i 2020. Eurowizyjna piosenka jest niezwykle dopracowana i świetnie zaśpiewana, ale jednocześnie niezbyt wyróżniająca się na rynku. Nie mniej to jeden z faworytów polskich eliminacji.

 

9. Natasza z utworem „Lift u up”. Nataszy Urbańskiej nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Na scenie i w telewizji występuje już od kilkunastu lat, choć wydaje się, że jej kariera nieco zwolniła w ostatnich latach. Jest znana przede wszystkim z wielu musicali. Co ciekawe, dwa razy starała się już wystąpić na Eurowizji, ale poprzednie próby miały miejsce dawno temu – w 2007 i 2008 roku. „Lift u up” to solidna, choć niezbyt wyróżniająca się propozycja.

 

10. Y A N z utworem „Champion”. Y A N to właściwie Jan Majewski, którego wiele osób może kojarzyć z programu „Voice of Poland”, gdzie jednak nie odniósł sukcesu. Jego eurowizyjna propozycja została stworzona m.in. przez ludzi związanych z produkcją „River” Krystiana Ochmana. To wpadający w ucho utwór inspirowany wieloma popularnymi artystami.

Polskie eliminacje Eurowizji 2023 – faworyci

Bukmacherzy wystawili już swoje kursy na tegoroczny konkurs wybierający polskiego reprezentanta na Eurowizję 2023. Ich wskazania pokrywają się zresztą z naszymi przewidywaniami. Faworytem jest bowiem Jann, choć bukmacherzy spore szanse dają także Alicji Szemplińskiej. Jak wyglądają kursy bukmacherów na polskie preselekcje Eurowizji 2023? Kursy od Betfan prezentują się następująco:

  • Jann – 2.00
  • Blanka – 3.50
  • Alicja – 4.00
  • Dominik Dudek – 7.50
  • Kuba Szmajkowski – 30.00
  • Felivers – 30.00
  • Natasza – 30.00
  • Y A N – 40.00
  • Maja Hyży – 60.00
  • Ahlena – 80.00
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Koncerty Lemon 2023. Daty, miejsca i ceny w jednym miejscu

Eurowizja 2023 – kiedy i gdzie się odbędzie?

Tegoroczna Eurowizja odbędzie się w dniach 9, 11 i 13 maja 2023 roku. Wiadomo już, że Polska wystąpi w drugim półfinale – 11 maja. Reprezentant Polski wystąpi jako ostatni – dopiero jako 16.

Choć w zeszłym roku ze zwycięstwa mogła cieszyć się Ukraina, niemal od razu było wiadomo, że to nie ona zorganizuje tegoroczny konkurs. Odbędzie się on w M&S Bank Arena w Liverpoolu, a jego hasło przewodnie to „Zjednoczeni dzięki muzyce”.

Według aktualnych ustaleń do rywalizacji zgłosiło się 37 krajów. W porównaniu do poprzednich lat zabraknie Macedonii Północnej, Bułgarii i Czarnogóry. Kraje te w poprzednich latach nie odgrywały znaczącej roli, więc trudno mówić o poważnych stratach.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top