Connect with us
robert szpręgiel
Fot. YouTube / Orkiestra Reprezentacyjna SGGW

Kultura

Robert Szpręgiel. Co wiadomo o znanym śpiewaku operowym?

Robert Szpręgiel to śpiewak operowy znany w Polsce i za granicą. Co wiadomo na temat jego życia zawodowego i prywatnego? Przedstawiamy bliżej sylwetkę artysty.

Kim jest Robert Szpręgiel?

Kim jest Robert Szpręgiel, jeden z uczestników 17. edycji programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”? To znany na całym świecie śpiewak operowy. Edukację muzyczną rozpoczynał o nauki w szkole muzycznej I i II stopnia. Najpierw uczył się gry na akordeonie, a po otwarciu wydziału wokalnego zaczął śpiewać.

Wprawdzie o karierze muzycznej myślał od zawsze, ale pasjonowało go również uprawianie biegania. Kiedy stanął przed wyborem dalszej ścieżki edukacji ostatecznie wybrał jednak śpiew. Po ukończeniu dostał się na Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Konkurencja była duża – na jedno miejsce przypadało 12 kandydatów.

Kariera

Robert Szpręgiel w czasie studiów występował w licznych spektaklach operowych wystawianych przez Akademię Muzyczną m.in. w „Inge Bartsch” H. Czyża, „Kopciuszku” G. Rossiniego czy „Aptekarzu” J. Haydna. Po studiach przeprowadził się do stolicy i rozpoczął pracę w Teatrze Muzycznym Roma, występując w takich spektaklach jak m.in. „Orfeusz w piekle” czy „Piotruś Pan”.

Po kilku latach postanowił wrócić do śpiewu klasycznego i przeniósł się do Warszawskiej Opery Kameralnej, Śpiewał w dziełach Mozarta, Moniuszki, Verdiego czy Rossiniego. Można go było zobaczyć m.in. w “Napoju miłosnym”, “Cosi fan tutte”, “Henryku VI na łowach”‘, “Zaide” i “Cyruliku Sewilskim”. Z Operą współpracował w latach 2004 – 2017. Aktualnie jest solistą Polskiej Opery Królewskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Kasia Wilk. Co wiadomo o znanej wokalistce?

Nie ogranicza się tylko do jednego gatunku muzycznego, śpiewa także utwory z gatunku musicalu i muzyki rozrywkowej. Współpracuje z innymi teatrami i orkiestrami m.in. Operą Bałtycką, Krakowską Operą Kameralną czy Teatrem im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Jego głos miała też okazję niejednorotnie poznać zagraniczna publiczność, występował w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Słowenii i Japonii.

Bierze również udział w projektach kulturalnych i artystycznych produkowanych przez Telewizję Polską, współpracował też z Centralnym Artystycznym Zespołem Wojska Polskiego.

Wiek, rodzina, dzieci

Robert Szpręgiel ma 48 lat, urodził się 18 maja 1974 roku w Mławie.

Artysta ma żonę i trójkę dzieci. Jak przyznaje rodzina jest dla niego najważniejsza, dlatego w pracy podejmuje takie wyzwania zawodowe, aby jak najmniej wyjeżdżać i móc jak najwięcej czasu spędzać z bliskimi.

Robert Szpręgiel w mediach społecznościowych

Okazuje się, że Robert Szpręgiel raczej stroni od dzielenia się swoim życiem zawodowym czy prywatnym w sieci. Obecnie artysta nie prowadzi kont w mediach społecznościowych.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top