Connect with us
rocznice ślubu

Ciekawostki

Rocznice ślubu. Wszystko, co powinniście wiedzieć. Nazwy i symbolika

Jesteś już po ślubie albo tuż przed? Czy wiesz, że rocznice ślubu mają swoje nazwy i każda ma jakieś znaczenie? Z tego artykułu dowiesz się, jakie są rocznice ślubu, skąd wzięła się ich nazwa i co oznaczają.

Rocznice ślubu. Tradycja od ponad 100 lat

Rocznice ślubu, a raczej ich nazwy, które są dziś powszechnie używane, zostały wymyślone w 1922 roku przez pisarkę Emily Post. Wydawała ona publikacje na temat etykiety, manier i dobrego wychowania. Na jej liście znalazło się jednak tylko osiem nazw. Rozszerzona została ona w 1937 przez Związek Jubilerów Amerykańskich i z czasem zaczęła obowiązywać na całym świecie.

Rocznice ślubu to wyjątkowe okazje do celebrowania miłości i umacniania więzi małżeńskiej. Każda kolejna rocznica niesie ze sobą symboliczne znaczenie i wiąże się z pewnymi tradycjami. Znajomość nazw i znaczeń poszczególnych jubileuszy pozwala na lepsze zrozumienie ich wagi i dostosowanie obchodów do danego etapu małżeństwa.

Pierwsze dziesięć lat małżeństwa

1. rocznica ślubu jest tą najbardziej wyczekiwaną i nosi nazwę papierowej. Przyjęło się, że każda kolejna rocznica nazywana jest w coraz szlachetniejszy sposób, dlatego pierwszej nadano nazwę dość nietrwałego materiału. Oznacza to, że małżeństwo ma jeszcze krótki staż, a przez to może nie być trwałe. Poza tym zaznacza również, że para rok temu rozpoczęła start na „czystej kartce”.

Kolejny rok związku umacnia małżeństwo, dlatego 2. rocznica została nazwana bawełnianą, materiałem trwalszym od papieru. Pokazuje również, w jaki sposób para uczy się być elastyczna i silna jak bawełna po splocie. Dawniej na tą rocznicę małżonkowie faktycznie wręczali sobie prezenty wykonane z bawełny.

3. rocznica ślubu nosi nazwę skórzanej, bowiem po trzech latach uznaje się, że więzi są silniejsze niż w dwóch pierwszych latach małżeństwa.

4. rocznica ślubu określana jest kwiatową. Czwarty rok małżeństwa to związek, który zaczyna przynosić owoce i rozkwitać dzięki pracy i byciu razem.

5 lat po ślubie obchodzi się rocznicę drewnianą. Drzewa zawsze były symbolem siły, mądrości i upływu czasu. Po 5 latach związek już się zakorzenił i rośnie w siłę.

Kolejne pięciolecie małżeństwa rozpoczyna 6. rocznica ślubu – cukrowa. Ma oznaczać słodkie życie we dwoje.

7. rocznica ślubu to rocznica wełniana. Wełna symbolizuje ciepło i wygodę, symbolizuje ciepło, bezpieczeństwo i komfort, które para daje sobie nawzajem.

8. rocznica ślubu – brązowa. Brąz symbolizuje, że związek z biegiem lat staje się coraz silniejszy.

9. rocznica ślubu to rocznica gliniana. Związek zaczął być (metaforycznie) jak bryła gliny, która jest plastyczna i łatwo poddaje się formowaniu, ale bardzo szybko zasycha. Małżeństwo tak jak glina jest „materiałem”, nad którym trzeba pracować.

10. rocznica ślubu – cynowa. Po 10 latach wspólnego życia macie za sobą piękne i trudne chwile. Cyna symbolizuje trwałość i siłę małżeństwa, zdolność do przetrwania próby czasu. Wykonana z miedzi i brązu cyna nie rdzewieje, dzięki czemu nie ulega zużyciu.

W drugiej dekadzie też jest ciekawie

11. rocznica ślubu – stalowa. Stal jest jednym z najmocniejszych metali na ziemi. Na tym etapie małżeństwa więzy wykute przez 11 lat są nierozerwalne jak stal. Małżeństwo jest teraz wystarczająco silne, aby wejść w drugą dekadę małżeństwa, w której mogą pojawić się nowe wyzwania.

12. rocznica ślubu to rocznica jedwabna/lniana. Jedwab i len to mocne materiały, które symbolizują, jak para staje się silniejsza.

13. rocznica ślubu nazywana jest koronkową. Koronka pokazuje elegancję i piękno małżeństwa, nad którym wspólnie pracuje para, aby stworzyć coś delikatnego. Ma reprezentować coś pięknego, a także mocnego.

14. rocznica ślubu – kości słoniowej. Symbolika kości słoniowej wywodzi się z mitologii hinduskiej. Miała reprezentować szczęście i ochronę. Słoń oznacza również nowe błogosławieństwa, które powstały z próbowania nowych rzeczy przez 14. lat małżeństwa. Łączy się ze słoniami i ich siłą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Największy park rozrywki w Polsce. Te miejsca musisz odwiedzić

15. rocznica ślubu nosi nazwę kryształowej. Kryształ ma symbolizować inwestycję i poświęcenie w czasie, które para musiała ponieść. Oznacza to również, że chociaż para jest razem od 15 lat i chociaż małżeństwo się umocniło, nadal jest delikatne i może łatwo się zerwać.

20. rocznica ślubu to rocznica porcelanowa. Dwie dekady małżeństwa wymagają specjalnego świętowania. Tradycyjnym prezentem z okazji tej rocznicy jest porcelana, symbolizująca piękno i delikatność związku.

Rocznice ślubu powyżej 20 lat

25. piąta rocznica ślubu to rocznica srebrna, nazywana też Srebrnymi Godami. Srebro jest jednym z najcenniejszych metali, dlatego też symbolizuje 25 lat małżeństwa, odzwierciedla blask i wyjątkowość związku.

30. rocznica ślubu czyli rocznica perłowa. Historycznie prezentem na trzydziestą rocznicę ślubu były perły. Ten klejnot symbolizuje niewinność i piękno związku, nie wspominając o perfekcyjnych okrągłych perłach, które są rzadkością – podobnie jak tak długi związek.

35. rocznica ślubu – koralowa. W dawnych czasach koral uważano za święty i przypisywano mu ma magiczne moce. Ta moc miała chronić przed chorobami i krzywdą. Korale są symbolem zaangażowania, lojalności i spełnienia w życiu małżeńskim.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Mężczyzna w ciąży. Ta historia nie miała prawa się wydarzyć, a jednak

40. rocznica ślubu – rubinowa. Rubin jest jednym z najbardziej poszukiwanych kamieni szlachetnych na całym świecie, występującym niezbyt często, podobnie jak tak długie małżeństwa. Wygląd rubinu często kojarzy się z namiętnością i wiecznym płomieniem miłości.

45. piąta rocznica ślubu to rocznica szafirowa. Szafir uważa się za kamień królewski i jest idealnym kamieniem na cześć 45 lat małżeństwa. Ten kamień stanowi wspaniały przykład długowieczności związku.

Rocznice ślubu. Rocznice powyżej 50 lat

50. rocznica ślubu czyli rocznica złota. Para, która przeżyła ze sobą pół wieku obchodzi Złote Gody. Bardzo często małżeństwo decyduje się na odnowienie przysięgi małżeńskiej. Złoto symbolizuje siłę, mądrość, dobrobyt i znaczenie 50 lat małżeństwa. Nazwa wiąże się z z tradycją Cesarstwa Rzymskiego, kiedy mężowie obdarowywali swoje żony złotymi wieńcami właśnie w 50. rocznicę ślubu.

55. rocznica ślubu – szmaragdowa. Szmaragdy to kolejne drogocenne i niezwykle rzadkie kamienie szlachetne. Wiele źródeł mówi, że szmaragd symbolizuje prawdziwą miłość. Historycznie są związane z boginią Wenus i uważane się je za amulety miłości.

60. rocznica ślubu nazywana jest diamentową. Najcenniejszy ze wszystkich klejnotów symbolizuje siłę, wartość i rzadkość małżeństwa z tak długim stażem.

65. rocznica ślubu to rocznica żelazna. Niewielu parom udaje się świętować tą rocznicę. Po 65 latach związek musi być solidny jak żelazo. Żelazo jest symbolem stabilności i siły.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Głęboki sen. Tutaj znajdziecie czym właściwie jest i dlaczego jest ważny

70. rocznica ślubu nosi miano kamiennej. Związek budować można tylko na solidnym fundamencie, a para o tak długim stażu zbudowała 70 lat udanego małżeństwa. Związek jest trwały niczym kamień.

75. rocznica ślubu – brylantowa, symbolizuje piękno i szlachetność tak długiego małżeństwa.

80. rocznica ślubu to rocznica dębowa, którą obchodzą tylko nieliczne pary. Dąb kojarzy się z długowiecznością, to silne, wysokie drzewo. Nic więc dziwnego, że symbolizuje 85 lat stażu małżeńskiego.

Pomysły na świętowanie rocznicy ślubu

Sposobów na uczczenie rocznicy ślubu jest wiele, a wybór odpowiedniej formy zależy od preferencji i możliwości pary. Niektórzy stawiają na kameralne, intymne celebrowanie we dwoje, inni wolą huczne przyjęcia w większym gronie. Niezależnie od skali, warto zadbać o wyjątkową oprawę tego dnia.

Romantyczna kolacja przy świecach, w ulubionej restauracji lub w zaciszu własnego domu, to klasyk na rocznicowe celebracje. Taki wieczór może być okazją do wspomnień, wzruszających rozmów i odnowienia uczuć. Miłym gestem będzie także przygotowanie drobnych niespodzianek, jak ulubiony deser partnera czy odtworzenie muzyki z wesela.

Ciekawym pomysłem na świętowanie rocznicy jest wspólny wyjazd, nawet jeśli miałby to być tylko weekendowy wypad za miasto. Zmiana otoczenia, oderwanie od codzienności i skupienie na sobie nawzajem to przepis na udaną celebrację. Taki wyjazd można urozmaicić atrakcjami, jak relaksujący pobyt w spa, degustacja win czy aktywności dostosowane do zainteresowań pary.

Życzenia i prezenty na rocznicę ślubu

Nieodłącznym elementem obchodów rocznic ślubu są wzajemne życzenia i podarunki. To doskonała okazja, by wyrazić wdzięczność, miłość i oddanie partnerowi. Życzenia mogą przybrać formę ustną, listu, wierszyka czy spersonalizowanej kartki. Ważne, by płynęły prosto z serca i odzwierciedlały uczucia oraz wspomnienia małżonków.

Wręczanie sobie prezentów to piękna tradycja rocznicowa. Mogą to być podarunki symboliczne, nawiązujące do nazwy danej rocznicy, jak srebrna biżuteria na srebrne gody czy bukiet 15 róż na 15. jubileusz. Równie cenne będą prezenty spersonalizowane, dostosowane do zainteresowań i potrzeb partnera, wyrażające pamięć i troskę.

Warto pamiętać, że najcenniejszym darem na rocznicę ślubu jest czas, uwaga i zaangażowanie. Wspólne tworzenie nowych wspomnień, celebrowanie dotychczasowej drogi i snucie planów na przyszłość to kwintesencja tego wyjątkowego święta. Liczy się bycie razem, dzielenie się miłością i docenianie tego, co udało się razem zbudować.

5/5 (liczba głosów: 3)
Reklama

Popularne

Reklama
To Top