Connect with us
jak czyścić pralkę

Porady

Jak skutecznie czyścić pralkę? Wszystko, co powinniście wiedzieć

Pralka to sprzęt AGD, bez którego nie wyobrażamy sobie życia i używamy jej bardzo często. Ale wielu z nas zapomina, że ​​o pralkę trzeba odpowiednio dbać. Kiedy zdamy sobie z tego sprawę, pojawiają się pytania typu: jak wyczyścić pralkę, jak wyczyścić bęben pralki i jego filtr czy jak wyczyścić pralkę z zapachu? W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania.

Pralka jest niezbędnym wyposażeniem niemal każdego gospodarstwa domowego. Jednak przy ciągłej pracy, z czasem ulega także zabrudzeniu. W pralce stopniowo osadzają się resztki proszku do prania, brud z ubrań, włosów czy kamień. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze grzyby i bakterie. Wilgotna i słabo wentylowana przestrzeń idealnie sprzyja rozwojowi pleśni.

W konsekwencji z czasem z pralki może się również zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach. Dlatego powinniśmy zapamiętać, że pralkę trzeba regularnie czyścić. Oprócz oczywistej higieny, przedłuży to także jej sprawność. Jakich środków czyszczących użyć do pralki, jak często i jak dokładnie ją czyścić?

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jak odrestaurować stare meble? Sprawdzone porady

Jak czyścić pralkę. Nieprzyjemne zapachy

Jeżeli z bębna pralki zaczyna wydzielać się nieprzyjemny zapach, oznacza to, że czas ją wyczyścić. Pomijając kwestie rozwijających się mikroorganizmów, zapach może przenosić na pranie. Ponadto zatkany filtr może spowodować uszkodzenie całej pralki.

Aby zmniejszyć ryzyko powstawania nieprzyjemnych zapachów, powinniśmy pamiętać o profilaktyce. Po każdym praniu pozostawić otwarte drzwiczki pralki, aby mogła wyschnąć do praniu. Jeżeli w łazience mamy okno, warto przewietrzyć pomieszczenie. Po praniu uszczelkę bębna i dozownik detergentu można wytrzeć szmatką, warto je także regularnie myć. Nie należy zapominać o filtrze, który należy od czasu do czasu całkowicie wyjmować i dokładnie czyścić.

Jak czyścić bęben pralki

Zasadniczo bęben pralki można czyścić na dwa sposoby: albo ręcznie – demontując część pralki, wyjmując bęben i czyszcząc go ręcznie. Oczywiste jest, że w warunkach domowych raczej nikt nie decyduje się na takie zabiegi. Drugą opcją jest zastosowanie jednego ze sprawdzonych środków czyszczących.

Tradycyjne i bardzo skuteczne środki do czyszczenia pralki to ocet, soda oczyszczona lub kwasek cytrynowy . Z łatwością radzą sobie również z kamieniem i usuwają nieprzyjemne zapachy. Na rynku mamy również szeroki wybór specjalnych środków czyszczących przeznaczonych do pralek.

Wybrany środek czyszczący należy wlać do dozownika detergentu lub bezpośrednio do bębna, a następnie włączyć puste pranie, ustawiając program prania na najwyższą możliwą temperaturę.. Po takim „praniu” warto jeszcze ustawić jeden z krótszych programów, aby przepłukać pralkę.

Jeżeli pralka słabo napełnia i odprowadza wodę, można również wyczyścić filtr odpływowy sodą rozpuszczoną w wodzie. Twardszych osadów pozbędziemy się za pomocą roztworu octu i sody zmieszanego w stosunku 1:2, który nakłada się na dotknięte obszary ściereczką lub gąbką.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Mały pies dla rodziny z dzieckiem – czy to dobry wybór?

Jak często czyścić pralkę?

Najważniejsza jest profilaktyka. Jeżeli do prania używamy zwykłych detergentów dostępnych na rynku, najlepiej czyścić pralkę co 2-3 miesiące. Jeśli jednak używamy mocniejszych proszków czy płynów do prania, wystarczy to robić 2-3 razy w roku.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top