Najpierw zbadaj wzrok
Zanim dojdzie do zakupu pierwszych soczewek, najpierw należy mieć je dobrane przez specjalistę. W tym celu należy udać się na badanie wzroku do optometrysty lub okulisty. Badanie pozwala dokładnie zidentyfikować wadę wzroku, co pozwoli na późniejszy dobór rodzaju soczewek. Dalekowzroczność i krótkowzroczność koryguje się soczewkami sferycznymi, astygmatyzm za pomocą szkieł kontaktowych torycznych, prezbiopię zaś – progresywnych. Ważna uwaga – z badania nie są zwolnione osoby, które mają aktualną receptę na szkła okularowe. Zasada działania obu tych pomocy optycznych jest nieco inna – soczewki noszone są na oku, a okulary przed nim – więc i wartość korekcyjna może się różnić.
Dodatkowo, chociaż to rzadkie przypadki, w czasie wizyty u optometrysty może się okazać, że nie powinniście nosić szkieł kontaktowych, np. z uwagi na choroby oczu, ogólnoustrojowe czy alergie. Optometrysta może też wskazać, który rodzaj soczewek będzie najbardziej odpowiedni ze względu na cechy indywidualne czy też tryb życia. A jakie to rodzaje?
Soczewki kontaktowe i ich rodzaje
Szkła kontaktowe można podzielić na kilka sposobów. Najbardziej podstawowym, wspomnianym wcześniej, jest ich budowa, co przekłada się też na to, jaką wadę wzroku mają one korygować. Tu oczywiście użytkownik wyboru nie dokonuje, robi to za niego optometrysta po zidentyfikowaniu wady.
Następną kwestią jest materiał, z którego są wykonane szkła kontaktowe. Może to być hydrożel lub silikon hydrożelowy. Pierwszy materiał jest bardziej miękki i elastyczny, może być troszkę trudniejszy w założeniu na początku. Z uwagi na swoją delikatność polecany jest osobom o oczach wrażliwych, skłonnych do podrażnień, również alergikom. Soczewki silikonowo-hydrożelowe są z kolei sztywniejsze, co ułatwia ich założenie, oraz bardzo dobrze przepuszczają tlen. Jeśli nie ma wskazań od optometrysty, które soczewki powinniśmy wybrać (np. z uwagi na alergie), to z powodzeniem można kierować się własnymi preferencjami i wypróbować, które z nich będą lepiej „leżały” na oku.
Ostatni podział dotyczy tego, jak długo można nosić soczewki.
Miesięczne szkła kontaktowe – te są najpopularniejsze z uwagi na wygodę oraz niewielkie koszty użytkowania. Nosi się je przez 30 dni od daty otwarcia opakowania. Wśród soczewek miesięcznych możemy wyróżnić przeznaczone do noszenia w trybie dziennym i dobowym. Dzienny – czyli soczewki zakładane są rano, noszone przez cały dzień i zdejmowane wieczorem, do wyczyszczenia i przechowania w pojemniku wypełnionym specjalistycznym płynem pielęgnacyjnym. Dobowy – nie trzeba ich zdejmować przez 30 dni i nocy, jednakże dla większej higieny zaleca się je czyścić raz na jakiś czas, w razie potrzeby.
Wszystkie soczewki miesięczne wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Po zdjęciu należy je umyć w płynie do soczewek, a następnie umieścić w pojemniku do przechowywania, również zanurzone w tym płynie, gdzie będą oczekiwać na następne założenie.
Jednodniowe soczewki kontaktowe – te z kolei nie wymagają żadnej pielęgnacji. Nosi się je również w trybie dziennym, ale po zdjęciu po prostu wyrzuca. Te soczewki są uważane za najbardziej higieniczne, ale też droższe – w końcu na miesiąc potrzeba ich trzydzieści par, a nie jednej, jak w soczewkach miesięcznych. Jak oszczędzić na zakupie?
Gdzie kupić soczewki kontaktowe?
Kupując soczewki powinniśmy pamiętać, że jest to pomoc optyczna i wyrób medyczny. Należy więc unikać podejrzanych źródeł jak portale azjatyckie, niepewne aukcje internetowe czy zakupy w marketach. Sugerowane są też zakupy internetowe, ponieważ w sieci można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent, w porównaniu z punktami stacjonarnymi. Polecić możemy jeden z największych w Polsce sklepów z soczewkami kontaktowymi, BezOkularow.pl. Wybór markowych produktów powinien zaspokoić potrzeby wszystkich osób z wadami wzroku, które mogą w tym samym miejscu nabyć również akcesoria, jak płyny, pojemniczki, krople do oczu. Osoby szczególnie oszczędne mogą polować w nim na promocje, które potrafią sięgać 30-40 procent, co jest już znakomitym powodem, by zrobić zapas soczewek kontaktowych na dłuższy czas.