Connect with us
strzyżenie psa u groomera

Porady

Strzyżenie psa w domu a u groomera – co wybrać?

Strzyżenie psa to jeden z filarów prawidłowej pielęgnacji sierści czworonoga. Jako właściciele powinniśmy pamiętać o tym, że dbanie o higienę i utrzymywania zwierzęcego włosa w dobrej kondycji należy do naszych obowiązków. Jeżeli zaniedbamy zwierzę, to musimy liczyć się z tym, że to właśnie na włosach gromadzi się nie tylko brud, ale również i bakterie i grzyby, które prowadzą do rozwoju niebezpiecznych chorób skóry. W artykule podpowiadamy, jak przeprowadzić klasyczne strzyżenie w domu oraz dlaczego warto zdecydować się na wizytę u groomera.

Domowe strzyżenie psa

Strzyżenie to zabieg, który polega na skracaniu sierści. Możemy go wykonywać samodzielnie w domu lub w salonie groomerskim. Do strzyżenia wykorzystuje się maszynki, nożyczki i degażówki. Przyjmuje się, że maszynka dedykowana jest zwłaszcza przedstawicielom większych ras. Natomiast nożyczki klasyczne i nożyczki degażówki sprawdzają się w minimalnym skracaniu włosów na długości, w ich przerzedzaniu oraz w obcinaniu delikatnych obszarów, takich jak okolice oczu, uszu, nosa, ogona czy łap. Ważne jest, aby sprzęt był profesjonalny i przeznaczony dla zwierząt – wówczas zmniejsza się ryzyko, że zrobimy psu krzywdę. Warto wspomnieć o tym, że maszynki przeznaczone do skracania ludzkich włosów w większości przypadków są o wiele głośniejsze, dlatego też pupile negatywnie reagują na ich dźwięki.

Strzyżenie powinno się wykonywać średnio raz na dwa lub trzy miesiące. W przypadku ras długowłosych może istnieć konieczność częstszego skracania sierści.

Najczęściej popełnianym przez właścicieli błędem podczas domowego strzyżenia jest obcinanie sierści „na zero”. Wówczas skóra zwierzęcia narażona jest na działanie na przykład warunków atmosferycznych. To właśnie włos stanowi cenną ochronę dla naskórka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Mały pies dla rodziny z dzieckiem – czy to dobry wybór?

Domowe strzyżenie krok po kroku

Pierwszym krokiem poprzedzającym domowe strzyżenie zwierzęcia jest przygotowanie go do zabiegu. Na kilka dni przed planowanym strzyżeniem powinniśmy zaznajomić czworonoga z maszynką lub z nożyczkami, nagradzając jego posłuszeństwo ulubionym przysmakiem. Ważne jest, aby pies poznał również dźwięk maszynki. Jeżeli już na starcie ucieka, warczy lub szczeka, to przerwijmy ten kontakt. Starajmy się przekazać psu, że maszynka nie zrobi mu krzywdy i przenieść jego skojarzenia z tym przedmiotem na pozytywny tor – za pomocą smakołyków. Bezpośrednio przed strzyżeniem również możemy podać mu ulubiony przysmak, na przykład ma macie lub w zabawce interaktywnej, aby zmniejszyć towarzyszący stres.

Drugim krokiem jest przygotowanie sierści do zabiegu strzyżenia. Warto rozczesać szatę, pozbyć się kołtunów i przeprowadzić kąpiel.

Krok trzeci, teraz przechodzimy już do właściwego strzyżenia. Najlepiej rozpocząć je od korpusu i stopniowo schodzić do niższych partii ciała. Ważne jest, aby przesuwać maszynką w kierunku wzrostu włosa – nigdy nie pod włos.

Krokiem czwartym jest uzupełnienie strzyżenia maszynką za pomocą specjalistycznych nożyczek klasycznych. Wykańczamy nimi fryzurę i przycinamy włosy w okolicach pyszczka, łap, ogona.

Na końcu nagradzamy naszego psa za posłuszeństwo, oferując mu zabawę, czułość oraz ulubioną przekąskę.

pies i właściciel

Groomer – jakie usługi oferuje?

Zanim przejdziemy do opisania zalet profesjonalnego strzyżenia u groomera, warto pokrótce przedstawić najpopularniejszy zakres jego usług.

Nazwa groomer została zaczerpnięta z języka angielskiego i oznacza „pielęgnować” lub „przygotowywać”. Polskim odpowiednikiem tego słowa jest psi fryzjer – nie jest ono jednak adekwatne do tej profesji, ponieważ groomer zajmuje się także pielęgnacją kotów. Warto wiedzieć, że aby zostać groomerem, należy przejść odpowiednie szkolenia, natomiast zawód ten wymaga między innymi: cierpliwości, zdolności manualnych, delikatności.

Wśród usług groomerskich znajduje się nie tylko strzyżenie, trymowanie czy czesanie sierści, ale również kąpiele lecznicze czy malowanie pazurów. Poniżej prezentujemy kompleksowe usługi pielęgnacyjne:

  • strzyżenie maszynką,
  • strzyżenie nożyczkami,
  • strzyżenia ozdobne (tworzenie wzorków na sierści, farbowanie włosa),
  • trymowanie sierści (usuwanie martwej sierści i podszerstka, czyli warstwy włosa blisko skóry, która dotyczy wybranych ras, np. jack russell terrier),
  • kąpiele lecznicze,
  • kąpiele pielęgnacyjne,
  • wyczesywanie sierści,
  • obcinanie pazurów,
  • farbowanie pazurów,
  • pielęgnacja uszu,
  • pielęgnacja okolic oczu,
  • mycie zębów,
  • usuwanie insektów z sierści.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Największy pies na świecie. Omawiamy olbrzymy wśród czworonogów

Strzyżenie u groomera – jakie są jego zalety?

Wielu właścicieli zwierząt wybiera profesjonalne strzyżenie swojego czworonoga u groomera. Przede wszystkim kierują się tym, że groomer wie, w jaki sposób obchodzić się z psem, dzięki czemu nie zrobi mu krzywdy. Dysponuje również specjalistycznym sprzętem, natomiast samo strzyżenie odbywa się na stole groomerskim z dodatkowym wyposażeniem (wysięgnik ze smyczą, taśmy, łańcuszki groomerskie). Dzięki temu psi fryzjer nie musi na siłę unieruchamiać naszego pupila, a my mamy pewność, że zwierzę jest bezpieczne, nie będzie się wyrywać i uciekać podczas zabiegu. Co więcej, groomer jest delikatny oraz empatyczny w stosunku do naszego pupila, dlatego też będzie starać się zminimalizować jego reakcje stresowe. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, domowe strzyżenie jest stresujące zarówno dla właścicieli zwierząt, jak i dla większości czworonogów oraz może stanowić realne niebezpieczeństwo.

Kolejną zaletą wizyty u groomera jest fakt, że pracownik zwierzęcego salonu piękności zna wzorzec rasy, co oznacza, że wykona odpowiednie cięcie tak, aby nasz pupil wyglądał jak najlepiej. Wie także, jakiego sprzętu użyć do danego typu włosa. Dodatkowo może wykonać pielęgnację wrażliwych miejsc, takich jak okolice oczy czy uszu, czy obciąć pazury.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top