Connect with us
swatting netflix
Fot. Netflix

Kultura

Co to jest swatting? Jeden niewinny żart może doprowadzić do tragedii

Czy wiesz co to jest swatting, termin szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych? O tym traktuje jeden z odcinków serialu dokumentalnego dostępnego w serwisie Netflix – „W sieci ułudy: śmierć, kłamstwo i Internet”.

Czym jest swatting?

Swatting pochodzi ond nazwy SWAT, czyli od skrótu Special Weapons and Tactis. To grupa funkcjonariuszy przeszkolonych do radzenia sobie z niebezpiecznymi sytuacjami. Swatting polegają na fałszywym doniesieniu o poważnym zagrożeniu, aby wezwać oddział SWAT w określone miejsce. Robi się to dla żartu, aby kogoś przestraszyć lub zdenerwować. Jednak jak się okazuje tego typu żarty mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje.

W Stanach zjednoczonych ten „żart” jest szczególnie popularny wśród streamerów na żywo transmitujących swoje rozgrywki w grach takich jak Call Of Duty, Counter Strike czy DOTA.

Spisek, oszustwo, wymuszenie, przemoc i morderstwo. Może zacząć się w sieci, ale szybko może przerodzić się w nieprzyjemną rzeczywistość. Wszystko to pokazano w serialu dokumentalnym „W sieci ułudy”, który można obejrzeć w serwisie Netflix.

Śmierć od SWAT

Czy kiedykolwiek słyszałeś słowo swatting? W pierwszym odcinku poznajemy wiele szczegółów na temat tego „zjawiska”. Odcinek nosi tytuł „Śmierć od SWAT” i opowiada szokującą historię, która zaczęła się niewinnie w sieci, ale skończyła się bardzo tragicznie.

Fabuła odcinka przybliża praktyki społeczności graczy, gdy fałszywa rozmowa telefoniczna doprowadziła do niepotrzebnej śmierci przypadkowego niczego niepodejrzewającego mężczyzny, Andrew Fincha. Zespół SWAT został wezwany do jego domu przez gracza Tylera Barrissa, który zasłynął z udanych ataków SWAT na innych graczy. Wszystko zaczęło się od kłótni w czasie steamu gry. W odwecie Barriss wezwał SWAT do drugiego gracza, ale okazało się, że miał niewłaściwy adres. Dzwoniąc na numer alarmowy twierdził, że pokłócił się z rodzicami i zastrzelił ojca, a resztę rodziny trzyma jako zakładników. Kiedy oddział SWAT przybył do domu, funkcjonariusz Justin Rapp zastrzelił mieszkańca, który wyszedł zobaczyć, co się dzieje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jak wysyłać wiadomości do siebie na WhatsAppie? Nowa funkcja w popularnym komunikatorze

W 2019 roku Barris przyznał się do 51 zarzutów związanych z fałszywymi telefonami, w tym tego, który doprowadził do śmierci Fincha. Został skazany na 20 lat więzienia, czyli o 10 lat więcej niż przewiduje prawo.

Obecnie ma 28 lat i odsiaduje wyrok w Federalnym Zakładzie Karnym w Phoenix w Arizonie. Może wyjść na wolność dopiero w styczniu 2035 roku. Potem spędzi kolejne pięć lat pod nadzorem.

Niepokojące statystyki

Statystyki publikowane przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze szacują, że każdego roku dochodzi do około 400 prób swattingu.  W Stanach dokonywanie fałszywych zgłoszeń do służb ratunkowych jest przestępstwem w wielu jurysdykcjach i często podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności.

Swatting niesie ze sobą nie tylko ryzyko, którego przykład możemy obejrzeć w serialu Netflixa. To także wysokie koszty ponoszone w reakcji na fałszywe zgłoszenie. W Kalifornii autorzy takich „żartów” ponoszę pełny koszt akcji, co może prowadzić do grzywny w wysokości do 10 000 USD. Poza Stanami na szczęście notuje się pojedyncze przypadki tego typu pranków.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top