Connect with us
świece sojowe
Artykuł powstał we współpracy z partnerem

Porady

Świece sojowe – wszystko, co powinniście wiedzieć. Nie tylko intensywny i długotrwały zapach

Świece sojowe to najnowszy trend, jeśli chodzi o piękny zapach w domu czy biurze. Ile jednak tak naprawdę o nich wiecie? Popularność świec z wosku sojowego rośnie od lat nie bez powodu – ludzie interesują się lepszej jakości produktami, które pięknie i długotrwale pachną, a dodatkowo są bardziej zrównoważone środowiskowo.

Świece sojowe – z czego właściwie powstają?

Z czego robione są świece sojowe? Wosk sojowy w świecach to wosk roślinny wytwarzany z oleju sojowego. Większość soi uprawianej w Stanach Zjednoczonych pochodzi z Illinois, Iowa lub Indiany. Po zbiorach soja jest czyszczona, łamana i obłuskiwana.

Obłuskiwanie to proces, w którym nasiona soi są suszone, rozdrabniane w młynie walcowym i przepuszczane przez maszynę ssącą. Następnie jest ona zwijana w płatki.

Na koniec z płatków wydobywa się olej i uwadnia. Podczas uwodornienia część kwasów tłuszczowych zmienia się z nienasyconych na nasycone, aby podnieść temperaturę topnienia oleju, który jest wtedy stały w temperaturze pokojowej.

W jaki sposób wosk sojowy jest wykorzystywany w świecach?

Wosk sojowy produkowany jest zazwyczaj w trzech formach. Pierwsza to 100% wosk sojowy: ten rodzaj wosku jest najbardziej odpowiedni dla świec, ponieważ zawiera tylko czysty wosk sojowy.

Drugą możliwością jest mieszanka wosku sojowego i oleju: niektóre firmy dodają do wosku naturalne oleje, np. olej kokosowy.

Ostatnią z najbardziej znanych opcji jest mieszanka wosku sojowego i parafiny. Nie jest ona jednak najszczęśliwszym połączeniem i jest coraz rzadziej spotykana. Parafina nie jest bowiem „czysto” palącym się woskiem i ma wiele wątpliwych właściwości, więc mieszanie jej z woskiem sojowym niweluje wiele korzyści wynikających z używania soi. Niektóre firmy produkujące świece robią to, aby obniżyć koszty produkcji, ale oszczędności raczej nie są tego warte.

Należy również pamiętać, że należy unikać świec, które stwierdzają, że są mieszanką wosków, ale tak naprawdę nie określają rodzaju wosków zawartych w mieszance.

wosk i knot świeca lemoniada malinowa

Fot. Wosk i Knot

Jakie są zalety wosku sojowego?

Istnieją powody, przez które wosk sojowy uważa się za najlepszą opcję dla świec zapachowych. Poniżej wymieniamy kilka z tak naprawdę bardzo dużej liczby korzyści.

Przede wszystkim świece sojowe są przyjazne dla środowiska. Jeśli żyjecie w zrównoważony sposób, powinniście kupować właśnie takie produkty. Jest to kompletne przeciwieństwo parafiny, która jest pozyskiwana z ropy naftowej i olejów iglastych. Soja jest natomiast surowcem odnawialnym – dopóki rolnicy uprawiają soję, nie ma ograniczeń, co do jej ilości na świecie. Wosk sojowy jest też neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla, co oznacza, że powoduje zerową emisję dwutlenku węgla netto.

Świece z woskiem sojowym spalają się wolniej niż inne. Dzięki temu w sposób naturalny działają dłużej niż inne rodzaje wosku przy takiej samej pojemności. W dużym skrócie myślowym oznacza to, że są lepszą inwestycją, ponieważ ulubionym zapachem można cieszyć się po prostu dłużej.

Świece zapachowe powstałe na bazie reakcji soi z olejkami zapachowymi nie duszą, gwarantując przyjemny, trwały zapach. Wynika to z faktu lepszej reakcji olejków zapachowych z naturalnym produktem, jakim jest soja. Dodatkowo spalają się one równomiernie ze ścianek naczynia, więc cały czas prezentują się estetycznie.

Dlaczego jeszcze warto wybrać świece sojowe?

Świece sojowe to także produkty, które spalają się „czysto”. O co w tym w ogóle chodzi? Jeśli wasze świece sojowe mają 100% soi, używają 100% bawełnianych knotów i pachną dzięki jakościowym olejkom eterycznym albo naturalnym perfumom, palą się z żadną albo minimalną ilością toksyn od dymu. Stwierdzono również, że soja wytwarza mniej sadzy niż parafina, nie emitując przy tym toksycznych związków chemicznych, takich jak benzen i toluen. Według amerykańskich badań obydwa mogą prowadzić do podrażnienia oczu, nosa, gardła czy zawrotów głowy.

Soja nie jest pozyskiwana z żywego zwierzęcia, więc to produkt całkowicie wegański. To o tyle istotne, że niektórzy szukający świec wegańskich mogą spojrzeć w stronę wosku pszczelego, który jednak wegański nie jest. W związku ze zwiększonym zainteresowaniem tym produktem, coraz powszechniejsza staje się jego fabryczna hodowla. Nie jest to dobre ani dla pszczół, ani dla środowiska. Wosk sojowy pod tym względem jest znacznie bardziej zrównoważony.

Na koniec ciekawostka. Oczywiście raczej nie zdarza się to często, ale możecie znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie trzeba posprzątać wosk, który rozlał się ze świecy. Wosk sojowy jest łatwy do wyczyszczenia przy użyciu wyłącznie mydła i ciepłej wody, więc nie musisz martwić się o rozległe szkody i jakiekolwiek zdrapywanie ze stołu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jak zrobić mydło? Najprostszy sposób na niezwykle oryginalny prezent

Dlaczego świece z wosku sojowego są droższe?

Kupując świece z wosku sojowego, płacisz więcej za wysokiej jakości wosk w świecy i inne korzyści. Jest to sytuacja podobna do tej, kiedy owoce organiczne kosztują więcej niż owoce nieorganiczne w sklepie spożywczym. Innym przykładem niech będzie pościel ze zrównoważonych źródeł, która kosztuje więcej niż pościel ze źródeł niezrównoważonych.

Warto też zwrócić uwagę na najbardziej odczuwalny nosem aspekt – intensywność i trwałość zapachów. Zapachowe świece sojowe są pod tym względem bez porównania do tych parafinowych, zwłaszcza jeśli są dobrze wykonane. Zapalając taką świece w pomieszczeniu można przez wiele godzin delektować się jej zapachem, nie musząc przy tym nadstawiać nosa nad płomień.

Istnieje też wewnętrzna wartość w paleniu świec, które nie uwalniają toksycznych substancji chemicznych i są przyjazne dla środowiska. Dodatkowym plusem jest fakt, że palą się wolno i inne wskazane wyżej korzyści. Krótko mówiąc – świece sojowe są znacznie lepsze niż tradycyjne parafinowe niskiej jakości i znajduje to odzwierciedlenie w cenach na rynku.

wosk i knot świeca miód mleko wanilia

Fot. Wosk i Knot

Co jeszcze wziąć pod uwagę kupując świecę z wosku sojowego?

Oprócz tego, że świece sojowe wykonano w 100% z wosku sojowego i olejków eterycznych, powinniście się upewnić, że interesujące was świece z wosku sojowego spełniają inne standardy, zapewniające najwyższą jakość świecy.

Standard w manufakturach produkujących świetne świece to 100% ekologiczne knoty. Przed zakupem warto upewnić się, że knoty świec, które chcecie kupić, są wykonane bez użycia środków chemicznych z niebielonej bawełny. Producenci często chwalą się faktem, iż są one wolne od ołowiu.

Równie ważny jest brak koloru świecy. Kolorowe świece mogą wyglądać ładnie, ale pigmenty używane do tworzenia różnych kolorów zazwyczaj zawierają toksyczne składniki. Te toksyny są następnie uwalniane do powietrza podczas spalania, co oczywiście nie jest dobre dla zdrowia.

Naturalny i intensywny zapach świec sojowych to kolejna z najważniejszych rzeczy do rozpatrzenia. Świeca powinna być stworzona z udziałem wysokiej jakości olejków eterycznych, naturalnych olejków zapachowych albo perfum przeznaczonych do świec, które są wolne od toksyn.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Witryna do salonu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Gdzie kupować świece sojowe?

Niestety, świece sojowe nadal są rzadkością w polskich sklepach. Wybierając się do dowolnego marketu czy drogerii spotkacie mnóstwo pięknie wyglądających świec, ale… niezbyt przyjaznych środowisku. To jednak nie byłoby jeszcze najgorsze, gdyby nie fakt, że nie oferują one nic poza ładnym wyglądem i zapachem w sklepie. W domu czy biurze szybko okazuje się, że te świece nie pachną. W ostatnim czasie dodatkowo zaczęły tak bardzo drożeć, że cenowo nie odbiegają już od świec sojowych.

Dlatego też najlepszym obecnie rozwiązaniem wydaje się zakup świec sojowych w Internecie. Okazuje się, że zapach w sklepie może niewiele zdradzać, a dodatkowa „przebitka” cenowa jest odczuwalna dla portfela. Gdzie jednak kupić świece online? Według nas musicie sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań, w czym wam pomożemy.

Zdecydowanie polecamy produkty, które są po pierwsze ręcznie robione, po drugie w pełni wegańskie, a po trzecie produkowane w Polsce. Manufaktur produkujących świece jest wiele, ale w ostatnim czasie zdecydowanie najlepsze wrażenie zrobił na nas Wosk i Knot. To właśnie tej marce zaproponowaliśmy partnerstwo przy artykule, który właśnie czytacie. Mała firma z Gdańska nie bez powodu zbiera doskonałe opinie – ich świece po prostu są świetnej jakości, a dodatkowo wyjątkowo intensywnie i długotrwale pachną. Dodatkową zaletą jest po prostu ogromny wybór zapachów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Na nas największe wrażenie w ostatnim czasie zrobił „karmel + dynia”, dzięki któremu odzyskaliśmy wiarę w świetną jakość świec zapachowych. Kilka zdjęć świec tej marki zawarliśmy w artykule, a po więcej informacji zapraszamy na ich stronę internetową – woskiknot.pl.

5/5 (liczba głosów: 3)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top