Tabletka jeden „dzień po” – co to takiego?
Tabletka jeden „dzień po” to pigułka, którą można przyjąć w nagłych przypadkach, gdy dojdzie do niezabezpieczonego stosunku płciowego. Tabletki „dzień po” mogą pomóc w sytuacjach takich jak:
- gwałt,
- odklejenie się plastra antykoncepcyjnego,
- pęknięcie prezerwatywy,
- przypadkowe pominięcie tabletki antykoncepcyjnej.
Ich zadaniem jest uchronienie przed niechcianą ciążą, natomiast nie usuwają one już istniejącej ciąży.
Tabletki „dzień po” w Polsce – rodzaje
Tabletki „dzień po” w Polsce dzielą się na dwa rodzaje, w zależności od substancji czynnej, którą zastosowano w preparacie:
- lewonorgestrel — pigułki z tym hormonem hamują owulację oraz modyfikują skład śluzu szyjkowego, aby uniemożliwić zapłodnienie,
- octan uliprystalu — tabletki z tym składnikiem działają podobnie jak lewonorgestrel, hamują one owulację, dzięki czemu nie dochodzi do zapłodnienia. Preparaty z octanem uliprystalu można przyjąć nawet do 5 dni po niezabezpieczonym stosunku.
Tabletki „dzień po” w Polsce – dostępność i legalność
Czy tabletki „dzień po” są legalne w Polsce? Jak najbardziej. W naszym kraju można kupować tego typu preparaty, jednak jedynie za okazaniem ważnej recepty od lekarza. Taka recepta może zostać wystawiona w gabinecie lekarza, podczas standardowej wizyty lub na odległość. Wiele podmiotów medycznych świadczy konsultacje online, podczas których może zostać wystawiona recepta na tabletkę „dzień po”, dobrym przykładem jest Tabletka Dzień Po: https://tabletkadzienpo.pl.
Para, której zależy na ochronie przed niechcianą ciążą, musi wypełnić formularz, który znajduje się na stronie internetowej, opłacić koszt prywatnej wizyty lekarskiej i następnie poczekać na kontakt ze strony lekarza. Jeśli brak przeciwwskazań do stosowania danego preparatu, e-recepta jest wypisywana.
Cena tabletki „dzień po” w Polsce zależy od rodzaju preparatu. Pigułki z octanem uliprystalu, które wyróżnia wyższa skuteczność, kosztują około 100-120 zł (za jedną sztukę). Natomiast preparaty bazujące na syntetycznym hormonie lewonorgestrelu to wydatek rzędu około 50-70 złotych za sztukę.
Czy tabletka jeden „dzień po” jest skuteczna?
Tabletka jeden „dzień po” skutecznie chroni przed niechcianą ciążą, pod warunkiem że zostanie ona przyjęta jak najszybciej po odbyciu niezabezpieczonego stosunku. Na najwyższą ochronę można liczyć, jeśli pigułka zostanie zastosowana w ciągu pierwszej doby. W przypadku tabletek z lewonorgestrelem skuteczność wynosi 84%, natomiast dla preparatów z octanem uliprystalu — aż 97,9%.
Czy tabletka jeden „dzień po” jest bezpieczna?
Antykoncepcja awaryjna, aby była bezpieczna, powinna być stosowana tylko w nagłych przypadkach. W przeciwnym wypadku może dojść do zaburzenia równowagi hormonalnej, rozregulowania cyklu miesiączkowego czy nawet problemów z płodnością. Aby się uchronić przed tego typu zagrożeniami, każdy lek na receptę należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Tabletki „dzień po” w Polsce — kiedy lekarz może odmówić wypisania recepty?
W niektórych sytuacjach lekarz może nie przepisać tabletki jeden „dzień po”. Tak się dzieje, gdy kobieta ma przeciwwskazania do antykoncepcji awaryjnej, np.:
- stwierdzono u niej nadwrażliwość na składniki danego preparatu,
- stwierdzono u niej ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej,
- zdiagnozowano u niej poważniejsze choroby, takie jak np. ciężka niewydolność wątroby lub inne zaburzenia w funkcjonowaniu tego narządu, nowotwory hormonozależne czy ciężka postać astmy oskrzelowej.
Przeciwwskazaniem do zastosowania tabletek „dzień po” są także ciąża i karmienie piersią oraz jednoczesne stosowanie leków, które mogą wchodzić w interakcję z pigułkami. Należy do nich np. karbamazepina, lek psychotropowy stosowany w leczeniu drgawek, padaczki i choroby afektywnej dwubiegunowej.