Connect with us
tabletka dzień po
Artykuł sponsorowany

Porady

Czy tabletka dzień po może zafałszować wynik testu ciążowego? Odpowiadamy

Tabletki „dzień po” stosunku są dostępne w Polsce za okazaniem recepty. Czy antykoncepcja awaryjna może zafałszować wynik testu ciążowego? Ile wynosi skuteczność tabletek „dzień po” oraz jaka jest ich cena? Odpowiadamy na pytania.

Czym jest tabletka „dzień po” stosunku?

Tabletkę „dzień po”  można przyjąć po stosunku bez zabezpieczenia lub gdy klasyczna antykoncepcja zawiodła. Lek może uchronić przed niechcianą ciążą w przypadku pęknięcia prezerwatywy, popełnienia błędu przy stosowaniu hormonalnej antykoncepcji, a także w niebezpiecznych sytuacjach, takich jak np. gwałt i jego konsekwencje w postaci ciąży. Skuteczność tabletek „dzień po” jest dość wysoka, opowiadamy o tym więcej w dalszej części artykułu.

Gdzie kupuje się tabletki „dzień po” stosunku?

Tabletkę „dzień po”  można kupić w aptece, jest ona dostępna wyłącznie na receptę. Antykoncepcję awaryjną może przepisać każdy lekarz, nie tylko ginekolog, zarówno podczas zwykłej wizyty u lekarza, jak i zdalnie. Niektóre podmioty medyczne oferują usługi takie jak zdalna konsultacja z lekarzem. Dobrym przykładem jest NaszaRecepta.pl. Pacjentka musi jedynie wypełnić prosty formularz oraz odpowiedzieć na pytania, takie jak np.:

  • Jaka jest data ostatniej miesiączki?
  • Kiedy miał miejsce ostatni niezabezpieczony stosunek płciowy?
  • Kiedy miała miejsce ostatnia wizyta u ginekologa?
  • Czy choruje Pani na choroby przewlekłe lub ma alergię na jakiekolwiek leki?
  • Czy przechodziła Pani jakieś operacje?

Następnie trzeba opłacić koszt wizyty prywatnej u lekarza i oczekiwać na wystawienie recepty.

Ile wynosi skuteczność tabletek „dzień po” dostępnych w Polsce?

Skuteczność tabletek „dzień po” jest dość wysoka. W polskich aptekach można kupić jeden z dwóch rodzajów preparatów – lewonorgestrel lub octan uliprystalu. Substancje te wpływają na endometrium i owulację, tak aby nie doszło w ogóle do zapłodnienia. Skuteczność tabletek „dzień po” z lewonorgestrelem wynosi do 84%, przy czym pigułkę należy przyjąć najpóźniej do 3 dni (72 godziny) po niezabezpieczonym stosunku seksualnym. Natomiast octan uliprystalu zapobiega ciąży w prawie 98% i może być przyjęty najpóźniej do 5 dni (120 godzin).

Ważne: niektóre leki mogą wpływać na skuteczność tabletek „dzień po”, dlatego podczas starań o receptę należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach. Tabletka może nie zadziałać także wtedy, jeśli w ciągu 3 godzin od połknięcia doszło do wystąpienia wymiotów. Wtedy konieczne jest postaranie się o kolejną receptę i wykupienie nowej tabletki.

Tabletka „dzień po” a owulacja

Wiele pytań pacjentek skierowanych do lekarzy ginekologów dotyczy tematu tabletka „dzień po” a owulacja. Obawiają się one, że pigułki mogą wpływać na cykl miesiączkowy, płodność czy też wystąpienie okresu. U większości kobiet po przyjęciu pigułki „dzień po” krwawienia miesiączkowe pojawiają się w terminie, producenci leków zastrzegają jednak, że istnieje ryzyko zaburzenia cyklu. W sytuacji, gdy minęło 5 dni i nadal nie wystąpiło krwawienie, należy wykonać dla pewności test ciążowy, ponieważ tabletka mogła nie zadziałać.

Tabletka „dzień po” a test ciążowy

Tabletka „dzień po” a test ciążowy to kolejny temat, który interesuje wiele pacjentek udających się do ginekologa. Antykoncepcja awaryjna powinna być jednak stosowana tylko w uzasadnionych i pilnych przypadkach. Zastosowanie tabletki dzień po w trakcie ciąży nie spowoduje jej przerwania i tym samym nie wpłynie na zmianę wyniku testu, ani też nie da testu fałszywie pozytywnego, czy negatywnego. Co więcej, przyjmowanie pigułek „dzień po” niezgodnie z ich przeznaczeniem może poskutkować wystąpieniem licznych nieprzyjemnych działań niepożądanych. Wśród nich można wymienić, chociażby: bolesne miesiączkowanie, krwawienia między cyklami, tkliwość piersi, wahania nastroju czy zawroty głowy.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top