Connect with us
najlepsze polskie piosenki świąteczne

Kultura

Najlepsze polskie piosenki świąteczne. Wybraliśmy TOP 10

Jakie są najlepsze polskie piosenki świąteczne? W tym newsie zebraliśmy najciekawsze dziesięć utworów, które z pewnością umilą wam bożonarodzeniowy okres. Wybraliśmy naprawdę różnorodne propozycje – zarówno pod względem muzycznym, jak i czasowym. Najstarszy utwór pochodzi sprzed ponad pięćdziesięciu lat.

Jakie są najlepsze polskie piosenki świąteczne. Sami sprawdźcie niżej, co wybraliśmy. Możecie też napisać w komentarzu wasz ulubiony utwór – niewykluczone, że za jakiś czas poszerzymy listę o nowe tytuły, a wtedy takie głosy będą na wagę złota. Zapraszamy też do dzielenia się tą informacją.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Prezent dla 5-latki. 12 ciekawych pomysłów na podarunek dla księżniczki

10. Varius Manx – Hej ludzie, idą święta

Niezwykle radosna i lubiana piosenka o świętach i okresie przedświątecznym. Utwór doskonale poprawia humor i jest świetnym przykładem dobrze zrobionego utworu pod komercyjny sukces. Trudno jednak się temu dziwić, kiedy spojrzymy na jego twórców. Słowa napisał bowiem Jacek Cygan, a muzykę skomponował Robert Janson. Jeden z największych hitów zespołu z czasów, kiedy jego wokalistką była Anna Józefina Lubieniecka.

9. Gromee feat. Sound’n’Grace – Zaśnieżone miasta

Didżeja Gromee nie trzeba szerzej przedstawiać. „Zaśnieżone miasta” to jego pierwsze i niezwykle udane podejście do świątecznego hitu. Jego gwarantem okazał się być chór Sound’n’Grace, który idealnie wpasował się w muzykę. Utwór opowiada o przygotowaniach do świąt i rozpędzonym świecie, który momentalnie się zatrzymuje przy okazji Bożego Narodzenia. Piosenka idealna do tupania nóżka przy okazji lepienia pierogów.

8. Jula feat Sound’n’Grace – Gdy gwiazdka

Druga propozycja z udziałem chóru Sound’n’Grace i jeden z największych hitów Juli. Niezwykle radosna melodia, którą w grudniu można usłyszeć we wszystkich stacjach radiowych. Opowiada o atmosferze Bożego Narodzenia z miłością w tle. Świetny jest także teledysk, który doskonale oddaje radosną atmosferę i świetną zabawę podczas jego nagrywania. Sound’n’Grace odgrywa w piosence niebagatelną rolę, a bez nich prawdopodobnie nie stała by się ona takim hitem. Idealna do świątecznych przygotowań z ubieraniem choinki na czele.

Najlepsze polskie piosenki świąteczne. 7. Skaldowie – Z kopyta kulig rwie

Najstarsza piosenka w zestawieniu, a czy najbardziej legendarna? Skaldowie stworzyli swój świąteczny hit w 1969 roku, a więc ponad 50 lat temu. Piosenka jest ponadczasowa i grana co roku w największych stacjach radiowych nie tylko przy okazji Bożego Narodzenia, ale także po prostu śnieżnej zimy. Muzykę stworzył Andrzej Zieliński, a słowa Andrzej Bianusz. Opowiada oczywiście o prawdziwym góralskim kuligu, które pięćdziesiąt lat temu były zdecydowanie bardziej popularne niż teraz. To jednak jedyny znak czasu, bowiem piosenka co roku gromadzi fanów z kolejnych pokoleń.

6. TGD feat. Cerekwicka, Moś, Badach, Szcześniak – Gloria

Pierwsza, ale nie ostatnia propozycja TGD w tym zestawieniu. Głosy Kasi Cerekwickiej, Kasi Moś, Kuby Badacha i Mieczysława Szcześniaka w połączeniu z chórem stworzyły prawdziwy świąteczny hit. W tej piosence wszystko jest przemyślane, a całość jest kompozycją kompletną. Sami piosenkarze bez chóru nie stworzyli by takiej piosenki, tak samo jak samo TGD prawdopodobnie nie dałoby radę stworzyć takiego arcydzieła. Piosenka emanuje wręcz miłością do bliźniego i świąteczną atmosferą, a fantastycznym jej uzupełnieniem jest udział chóru dziecięcego Małe TGD. Widać też, że artyści podczas nagrywania teledysku bawili się po prostu doskonale.

5. Beata Kozidrak, Anita Lipnicka, Mietek Szcześniak, Ryszard Rynkowski, Reni Jusis – Jeśli tylko tego chcesz

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Pomysł na prezent dla męża. 25 pomysłów w różnych budżetach

Piosenka, która pomimo plejady polskich gwiazd nie spotyka się z gigantycznym zainteresowaniem i często jest pomijana podczas tworzenia świątecznych playlist. O ile muzyka jest spokojna i niespecjalnie wyrazista, to piosenka ewidentnie skupia się na głosach wokalistów. Opowiada o upływie czasu i życiu, które zawsze można zmienić, dając szczęście drugiemu człowiekowi. Według niej to prawdziwy życia sens. Dla nas bezapelacyjny TOP 5, a wszyscy wokaliści spisali się na medal. Piosenka ma już ponad 20 lat, bowiem powstała w 1998 roku. Słowa napisał Marek Sośnicki.

Najlepsze polskie piosenki świąteczne. 4. Czerwone Gitary – Dzień jeden w roku

Jedna z najstarszych, ale i najważniejszych piosenek w całym zestawieniu. Powstały w 1976 roku utwór legendarnych już Czerwony Gitar jest stałym bywalcem świątecznych przygotowań w polskich domach już od kilkudziesięciu lat! Ta piosenka to świąteczna legenda, jedyny taki utwór opowiadający o Wigilii Bożego Narodzenia z właściwym przejęciem i fantastycznym tekstem. Nie ma chyba Polaka, który nie słyszałby tej piosenki choć raz. Muzykę do utworu skomponował niezawodny Seweryn Krajewski.

3. Edyta Górniak i Krzysztof Antkowiak – Pada śnieg

Ta piosenka to już legenda polskiej muzyki, tak samo jak śpiewający ją duet. Krzysztof Antkowiak nigdy nie zrobił większej kariery, ale jest znany z jednego solowego hitu oraz oczywiście z utworu z Edyta Górniak. Piosenkarka wydała tę piosenkę na swojej pierwszej płycie – wydanym w 1995 roku „Dotyku”. Pomimo upływu ponad 25 lat utwór od lat cieszy się niezmierną popularnością i trudno się temu dziwić. Świetne głosy, radosna melodia i piosenka wzbudzająca wyłącznie pozytywne emocje. Co ciekawe, utwór po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 1989 r. jako singiel Krzysztofa Antkowiaka, ale to Edyta Górniak nadała mu właściwy sznyt. Słowa napisał niezawodny Jacek Cygan.

Najlepsze polskie piosenki świąteczne. 2. TGD feat. Cerekwicka, Karwan, Sójka, Iwaneczko – Jedyna taka noc

Druga propozycja TGD, w której wystąpiły nowe gwiazdy polskiej muzyki. Marcin Sójka i Krzysztof Iwaneczko wzięli udział w nagraniu krótko po swoich sukcesach w telewizyjnym show TVP „Voice of Poland”. Dopełnieniem tych męskich głosów jest oczywiście fantastyczny chór TGD (także dziecięce Małe TGD) oraz dwa kapitalne żeńskie głosy – Katarzyna Cerekwicka i Anna Karwan. Powstała fantastyczna piosenka z przesłaniem o nadziei, której doskonałym uzupełnieniem jest filmowy teledysk z poruszającą świąteczną historią. Piosenka wpada w ucho od pierwszego przesłuchania.

1. TGD feat. Kukulska, Marika, Niemen, Badach, Cugowski, Szcześniak – Pierwsza gwiazda

Trzecia Godzina Dnia to jeden z najdłużej działających zespołów wykonujących muzykę z przesłaniem chrześcijańskim. Powstał bowiem już w 1982 roku. W ostatnich latach wkroczył jednak na zupełnie nowy popularności, a stało się tak w dużej mierze przez utwory związane z Bożymi Narodzeniem. Kluczem do sukcesu okazała się współpraca z najbardziej znanymi głosami w Polsce. W tym zestawieniu znalazły się aż trzy piosenki TGD, a numerem jeden została „Pierwsza Gwiazda”. W tej piosence każdy znajdzie coś dla siebie – wyraźne przesłanie, piękne głosy artystów, świetna muzyka i jeszcze chór dziecięcy. Hit pełną gębą!

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top