Connect with us
viaplay w polsce

Telewizja

Viaplay w Polsce – wszystko, co musisz wiedzieć. Pytania i odpowiedzi

Kiedy wystartowało Viaplay w Polsce i co oferuje? Kto pojawia się na antenie i czy platforma jest dostępna w kablówkach? Na te pytania – a także wiele innych – znajdziecie odpowiedzi w tym tekście.

Kiedy start Viaplay w Polsce?

Viaplay w Polsce wystartował 3 sierpnia. Nasz kraj jest 9 europejskim rynkiem, na działa będzie skandynawska platforma. Viaplay od wielu lat zdobywa uznanie w krajach nordyckich, a od niedawna także w bałtyckich. Obecnie ma ponad 3 miliony użytkowników i planuje nawet uruchomienie swoich usług w Stanach Zjednoczonych. Mamy więc do czynienia z poważnym graczem. Platforma jest dostępna online pod adresem viaplay.pl.

Ile kosztuje dostęp do Viaplay?

Dostęp do Viaplay w Polsce kosztuje 34 złote miesięcznie. Zarządzający platformą na start usługi w naszym kraju przygotowali jednak promocję – pierwsze 30 dni za darmo dla nowych użytkownikow. Nie wiadomo jednak, jak długo potrwa ta oferta.

Viaplay nie oferuje różnych pakietów cenowych różniących się jakością video i ilością kont możliwych do „podpięcia”. Cena jest jedna, podobnie jak jakość video – to Full HD 1080p w przypadku filmów i seriali oraz HD 720p w przypadku transmisji na żywo. Jeden jedyny pakiet Viaplay Total to znacząca odmiana w porównaniu z Netfliksem.

Jakie filmy i seriale oferuje Viaplay w Polsce?

Podobnie jak np. w przypadku Netfliksa, oferta Viaplay składa się z własnych produkcji oraz tych na licencji.

Nie będziemy udawać, że filmy i seriale Viaplay Originals są w jakimkolwiek stopniu znane szerszej publiczności. Z pewnością znajdą się jednak amatorzy, którzy z chęcią poznają – chociażby przez brak nowych propozycji na innych platformach albo chęć obejrzenia czegoś alternatywnego. W ofercie znajduje się kilkadziesiąt oryginalnych filmów i seriali.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Najlepsze seriale oryginalne Viaplay. Co obejrzeć na nowej platformie?

Jeśli chodzi o filmy i seriale na licencji, tutaj sprawa wygląda nieco lepiej. Viaplay współpracuje bowiem z kilkoma naprawdę znanymi producentami, takimi jak Sony, MGM, CBS czy NBCUniversal. Dzięki temu na platformie można zobaczyć niezwykle popularny w ostatnim czasie serial „New Amsterdam”. Są tam także m.in. „Chicago”, „S.W.A.T.” czy „Opowieści podręcznej”.

Nie brakuje także znanych filmów, choć nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Netflix czy HBO GO pod tym względem są bardzo z przodu. Już na starcie platforma zaoferowała dostęp do kilku serii znanych filmów – „Bridget Jones”, „Spider-Man”, „Indiana Jones” czy „Faceci w czerni”. Znajdziecie tam także m.in. „Salt”, „Sicario”, „Ghostbusters: Pogromcy duchów”, „Resident Evil” czy „Pamięć absolutna”.

Co dla dzieci?

Jakie filmy i seriale dla dzieci oferuje Viaplay? Skandynawska platforma naprawdę nie ma się czego wstydzić, bowiem za jej pośrednictwem najmłodsi mogą obejrzeć szalenie popularne bajki „Psi Patrol” (sezony 1-4), „My Little Pony” (sezony 2-3), „Blaze i megamazyny” (sezony 1-2) oraz „Świnka Peppa” (sezony 1-4). Dostępny jest też nieco mniej popularny, emitowany w TVP ABC serial „Ricky Zoom” (sezon 1).

Dla nieco starszych skierowane są: „SpongeBob Kanciastoporty” (sezony 1-6), „Power Rangers Megaforce” (sezon 1) czy „Transformers Prime” (sezony 1-3).

Nie brakuje także filmów. Na start w ofercie znalazły się m.in. „Hotel Transylwania”, „Paddington” oraz „Paddington 2”, „Jak wytresować smoka”, „Przygody Tintina” „Smerfy 2”, „Klopsiki i inne zjawiska pogodowe”, „Kung Fu Panda 2” czy „Corgi, psiak królowej”.

Polskie produkcje w Viaplay

Viaplay już przy okazji pierwszych informacji o starcie w Polsce zapowiadał, że na platformie pojawią się polskie produkcje. Jako pierwsza na platformie pojawiła się kolejna edycja programu „Fort Boyard”. Reality show był już emitowany w Polsce w latach 2008-2009 na antenie TVP2.

To teleturniej, w którym dwie drużyny rywalizują w tytułowym forcie o zdobycie jak największej ilości pieniędzy. W trakcie programu rozwiązują oni zagadki oraz wykonują zadania wymagające sprawności fizycznej. Viaplay podał już nazwiska prowadzących oraz uczestników. Nową edycję „Fort Boyard” poprawdzili aktorka Elżbieta Romanowska, kabareciarz Mariusz Kałamaga oraz influencerka modowa Tamara Gonzalez Perea.

Wśród uczestników pojawiło się wiele znanych nazwisk. To m.in. Rafał Maserak, Bilguun Ariunbataar, Marcelina Zawadzka, Ewelina Lisowska, Tomasz Ciachorowski, Sławomir Zapała (a także Magdalena Kajrowicz) czy Wojtek Gola.

 

Oprócz tego w ofercie są oczywiście także polskie filmy na licencji, których jest póki co czternaście. Na starcie do dyspozycji są m.in. „Ile waży koń trojański”, „Róża”, „Pokłosie”, „Ach śpij kochanie”, „Różyczka”, „Kołysanka”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Kamienie na szaniec”, „Job, czyli ostatnia szara komórka” czy „Generał Nil”.

Jeśli chodzi o polskie seriale oryginalne Viaplay, to platforma ma już trzy w planach. Zdecydowanie więcej informacje na ten temat znajdziecie w poniższym newsie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Polskie seriale oryginalne w Viaplay. Co będzie można obejrzeć?

Viaplay w Polsce. Sport na żywo – co można oglądać już teraz?

Sztandarowym produktem Viaplay, który z pewnością przyciągnie na początku największą ilość subskrybentów jest niemiecka Bundesliga w piłce nożnej. Viaplay przejął te prawa od Eleven Sports i Canal+, a umowa obowiązuje aż do 2029 roku.

Jeśli chodzi o piłkę nożną, Viaplay ma także prawa do dwóch europejskich pucharów. Liga Mistrzów cały czas pozostaje w rękach Polsatu, ale na platformie streamingowej będzie można obejrzeć mecze Ligi Europy oraz Ligi Konferencji Europy. W przypadku meczów polskich zespołów prawa może nabyć także publiczny nadawca, ale to z pewnością ważne prawa dla platformy.

Im dalej w las, tym gorzej. Pozostałe prawa Viaplay nie rzucają na kolana. Znajdziemy tam bowiem eliminacje strefy afrykańskiej do mistrzostw świata w 2022 roku, rozgrywki golfowe, spotkania niemieckiej Bundesligi w piłce ręcznej, mecze koszykarskiej Euroligi kobiet, a także snooker, bilard czy dart. Te ostatnie emitowane są bez polskiego komentarza.

Jakie prawa sportowe na przyszłość ma jeszcze Viaplay?

O ile na chwilę obecną Viaplay ma prawa tylko do jednych bardzo wartościowych rozgrywek, w przyszłości będzie ich więcej. A to dlatego, że marka ogłosiła już pozyskanie praw na kolejne lata.

Perłą w koronie praw sportowych będzie wkrótce brytyjska Premier League w piłce nożnej. To ligowe rozgrywki piłkarskie powszechnie uważane za najlepsze na świecie. Viaplay przejął prawa od Canal+, a będą one obowiązywać od sezonu 2022/23 aż do 2027/28.

Niezwykle ważna jest także Formuła 1, która po latach obecności w Eleven Sports przeniesie się właśnie do Viaplay. Stanie się to jednak dopiero od 2023 roku. Co ważne, platforma uzyskała prawa także do innych ciekawych serii wyścigowych – m.in. Indycar, Formuły 2, MotoGP czy NASCAR.

Z wartych uwagi praw telewizyjnych, warto wskazać jeszcze na Copa America 2024 oraz Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet w 2023 roku.

Czy w Viaplay znajdują się jakieś kanały telewizyjne?

Tak, cztery z nich są w języku polskim, a jeden… w rosyjskim. Władze platformy zapowiedziały już, że kolejnych nie będzie, bowiem skupiają się na rozbudowaniu swojej oferty streamingowej.

Na teraz po polsku na Viaplay można oglądać Epic Drama, Polsat Viasat Explore, Polsat Viasat History oraz Polsat Viasat Nature. To kanały znane z sieci kablowych, które często są jednak dostępne w opcjonalnych pakietach, a nie w bazowych ofertach. Uzupełnieniem jest wspomniany rosyjski kanała TV1000 Russkoe Kino.

Jakich dziennikarzy będzie można zobaczyć i usłyszeć w Viaplay?

Redakcja sportowa cały czas się rozrasta, ale już teraz można w niej znaleźć wiele niezwykle ciekawych postaci. Za skompletowanie składu odpowiada Paweł Wilkowicz, który już teraz namówił na współpracę m.in. Mateusza Borka czy Rafała Wolskiego. W poniższym wpisie znajdziecie zdecydowanie więcej o osobach, które będą odpowiedzialne za transmisje sportowe w Viaplay.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Redakcja Viaplay w Polsce. Kogo można zobaczyć i usłyszeć?

Jak oglądać Viaplay poza przeglądarką internetową?

Z Viaplay można korzystać za pomocą tradycyjnej subskrypcji na komputerach. Poza tym jest jednak dedykowana aplikacja na smartfony i tablety z systemami Android i iOS.

Platforma jest też dostępna za pomocą aplikacji na telewizorach Smart TV wielu znanych producentów (Samsung, LG, Panasonic, Sony, TCL czy Philips). Viaplay będzie można także oglądać za pomocą konsoli do gier (PS4, PS5, Xbox One) oraz poprzez Chromecast, Nvidia Shield i Apple TV.

Pod tym względem platforma nie różni się więc np. od Netfliksa.

Czy platforma Viaplay będzie dostępna w kablówkach jako normalny kanał?

Viaplay w Polsce działa jako serwis streamingowy i tak jest także w kablówkach. Co to oznacza?

Vectra jako jedyna dodała do biblioteki aplikacji swojego dekodera TV Smart 4K Box aplikację Viaplay. W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma ważnymi informacjami. Po pierwsze, podobnie jak w przypadku zamówienia z viaplay.pl, pierwszy miesiąc jest za darmo. Istnieje jednak haczyk – w Vectrze nie można sobie tak po prostu zamówić Viaplay, a trzeba to zrobić w pakiecie z inną usługą. Na chwilę obecną Viaplay w Vectrze można sparować z podstawowym zestawem kanałów i dekoderem TV Smart 4K BOX za 53,99 albo dobrać do dwóch różnych pakietów internetowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Aldona Marciniak. Kim jest dziennikarka Viaplay od F1? Wiek, kariera, media, partner

Podobne plany ma UPC w związku ze swoim dekoderem UPC TV 4K Box. Na razie Viaplay jest tam jednak po prostu dostępny jako dodatkowo płatny pakiet. Cena jest identyczna jak w normalnej dystrybucji, a więc 34 zł. Nie do końca widzimy, więc sens tego rozwiązania poza tym, że kwota ta będzie na rachunku z UPC, a nie osobnym z Viaplay. Nic to jednak nie zmienia. Dodatkowo przy zamówieniu usługi w UPC nie ma pierwszego miesiąca za darmo.

Póki co żadnych informacji nie podały natomiast dwie inne ogromne kablówki – poznańska Inea oraz łódzka Toya. Od startu Viaplay minęło już kilka miesięcy, więc najwyraźniej nie sę one zainteresowane dodaniem usługi albo na przeszkodzie stanęły kwestie finansowe.

A w sieciach satelitarnych?

Póki co nie ma żadnych informacji w tym temacie, co więcej wydaje się to trudne do realizacji. Zarówno Cyfrowy Polsat, jak i Platforma Canal+ mimo wszystko działają w mniej elastycznych warunkach jak operatorzy kablowi.

Viaplay w Polsce – sieci komórkowe

Póki co usługą Viaplay zainteresował się jedynie Play. Jest ona dostępna dla wszystkich klientów, którzy mają abonament w Play. Można ją włączyć za pomocą aplikacji Play24 albo za pomocą Play Now TV BOX. Podobnie jak w przypadku zamówienia bezpośrednio od Viaplay, pierwszy miesiąc usługi jest za darmo, a kolejne kosztują 34 zł miesięcznie.

Na chwilę obecną nie ma natomiast żadnych oficjalnych informacji o obecności Viaplay w ofertach Plusa, T-Mobile oraz Orange.

4.4/5 (liczba głosów: 160)
6 komentarzy

6 komentarze

  1. adam

    20 września 2021 at 13:07

    Viaplay konto premium to bardzo dobre rozwiaznie najlepiej kupic na konta tv gdzie jest najtaniej

  2. Pingback: Gdzie oglądać Manchester United - Liverpool? [transmisja, live, stream]

  3. Pingback: Gdzie oglądać Brighton - Manchester City? [transmisja, live, stream]

  4. Arek

    26 października 2021 at 12:14

    Ja korzystam na swoim TCLu 🙂

  5. adam

    29 października 2021 at 10:51

    Viaplay total ma naprawde sporą oferte która sie rozrasta ja zawsze kupuje konta premium hbo go oraz viaplay na konta.tv tam maja tanie konta premium spotify

  6. Pingback: Gdzie oglądać Premier League? transmisja, stream, live, online

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top