Connect with us
wiskoza

Porady

Wiskoza – co to w ogóle za materiał? Poznajcie jej najważniejsze tajniki

Wiskoza to obok bawełny czy poliestru jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do szycia ubrań. Czym właściwie jest wiskoza, jak powstaje. Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Wiskoza – jak powstaje?

Wiskoza to sztuczny materiał wytwarzany z surowca roślinnego – celulozy. Ta natomiast pozyskiwana jest z pulpy drzew takich jak dąb, buk czy świerk, wykorzystywać do jej produkcji można również odpadów z przetwórstwa bawełny.

Do wytworzenia tego materiału potrzeba wielu procesów technicznych i chemicznych, pod wpływem których wiskoza nabiera swoich właściwości. Dawniej wiskozę nazywano „sztucznym jedwabiem” ze względu na jej niezwykły połysk i miękkość.

Właściwości wiskozy

Wiskoza to materiał łatwopalny i po spaleniu zachowuje się podobnie do bawełny czy papieru. Po spaleniu pozostawi drobny szary popiół. Włókno wiskozowe zwykle samo w sobie nie jest zbyt elastyczne. Dlatego też często dodaje się do niego elastan, który rekompensuje ten mankament.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jak jeść awokado? Wyjaśniamy i podajemy przykładowe przepisy

Materiał ten dobrze wchłania wilgoć (nawet lepiej niż bawełna) i stosunkowo szybko schnie, dlatego jest zdecydowanie lepszym wyborem niż popularny poliester. Nawet podczas upałów wiskoza chłodzi i dlatego świetnie się sprawdzi jako materiał na letnie sukienki, t-shirty czy spodnie.

Czy wiskoza to dobry materiał?

Dzięki swoim właściwościom wiskoza jest idealnym włóknem, które może być łączone zarówno z włóknami syntetycznymi – nylon, poliester, jak i włóknami naturalnymi – bawełna. Wiskoza powoduje, że te materiały są bardziej miękkie i bardziej naturalne w dotyku.

Rzeczy z niej zachowują swój kolor, nie zużywają się i pozostają takie same po wielu praniach. Niektóre gatunki mają „jedwabisty” połysk, co sprawia że przypominają jedwab.  Wiskoza w mniejszym stopniu niż inne materiały generuje elektryczność statyczną, dzięki czemu wolniej się brudzi.

Jak prać wiskozę?

Mokra wiskoza jest znacznie słabsza niż sucha. Dlatego należy go prać i wyciskać delikatniej niż bawełnę. Zaleca się suszenie na płasko, w szczególności ubrań wykonanych z dużej ilości materiału, aby nie rozciągnęły się i nie straciły formy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jak wyczyścić przypalone żelazko? Sprawdzone domowe sposoby

Poza tym nie lubi wysokich temperatur, najlepiej prać ją w 30 stopniach przy niskich obrotach wirowania, w wyższych temperaturach ubrania z tego materiału mogą się po prostu kurczyć. Niektóre rodzaje wiskozy mogą potrzebować tylko prania ręcznego.

Do prasowania żelazko powinno mieć mieć nie więcej niż 100°C i najlepiej nie prasować bezpośrednio materiału, ale używać do tego np. bawełnianej ściereczki. Do prania należy wybierać łagodne środki piorące.  Takie suszenie w suszarce może uszkodzić odzież wykonaną z wiskozy.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top