Connect with us
budowa studni

Porady

Własna studnia. Ile kosztuje budowa i co warto wiedzieć?

Posiadanie własnej studni na podwórku odeszło obecnie trochę w zapomnienie, ale powoli wraca do łask. Co jeśli zapragniesz posiadać własne źródło wody? Jak wygląda budowa studni i na jakie koszty trzeba się przygotować? Wyjaśniamy.

Dzięki własnej studni oszczędzimy na kosztach wody, możemy niemal bezpłatnie napełnić basenu w ogrodzie. Poza tym woda, która przepływa przez glebę wzbogacona jest w minerały, dzięki czemu lepiej smakuje. Studnia może też być ładną ozdobą ogrodu. Niestety jak się okazuje, jej budowa nie należy do tanich wydatków, poza tym konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Ile w takim razie kosztuje budowa studni?

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Parki rozrywki w Niemczech. Te 10 musicie odwiedzić

Budowa studni – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem w budowie studni jest badanie hydrogeologiczne, który wykonywanie rzeczoznawca, a jego koszt to kilkaset złotych. Lokalizuje on źródło wody i proponuje najlepszą lokalizację studni i sposób wykonania, tj. czy bardziej odpowiednia jest studnia kopana czy wiercona. Określi też przybliżony koszt wykonania studni.

Nie jest natomiast wymagane pozwolenie wodnoprawne na budowę, chyba że studnia będzie miała więcej niż 30 metrów głębokości, a pobór wody ze studni będzie większy niż 5 metrów sześciennych na dobę.

Należy również pamiętać o przestrzeganiu zasad, które określono w prawie budowlanym. Zgodnie z nimi studnię należy zbudować:

  • minimum 5 m od granicy nieruchomości;
  • minimum 7,5 m od osi rowu przydrożnego;
  • co najmniej 15 m od budynków inwentarskich, silosów, szczelnych zbiorników na gnojowicę, kompostowników oraz szamba;
  • co najmniej 30 m od drenażu rozsączającego ścieki do gruntu;
  • minimum 70 m od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych.

Studnia wiercona czy kopana?

Studnie kopane są najbardziej tradycyjne, zazwyczaj wykonuje się je ręcznie. Wykopuje się je zazwyczaj od 3,5 do 4 metrów poniżej poziomu wód gruntowych. Jeśli wykopana studnia ma maksymalną głębokość 3 metrów, możesz ją samodzielnie zbudować, a co za tym idzie znacznie zaoszczędzić.

Studnie wiercone (głębinowe) wykonywane są natomiast za pomocą specjalistycznej wiertnicy i dwóch rur. Ich zaletą jest to, że nie są tak podatne na zanieczyszczenie wody.

Ile kosztuje studnia?

Zastanawiasz się, ile kosztuje studnia? Na cenę składają się różne składowe i trudno podać przybliżoną kwotę. Cena zależy od rodzaju studni, jej głębokości, firmy wykonującej studnię, regionu budowy, a także lokalnych warunków gruntowo-wodnych. Jednak w ogólnym rozrachunku okazuje się, że jest to jednak dość kosztowna inwestycja.

W przypadku studni głębinowej koszty wiercenia zaczynają się średnio od 150 zł za metr, a dochodzą nawet do kwot powyżej 400 zł. Głębokość studni zależy od głębokości ma której znajduje się woda – zazwyczaj jest to około 10 metrów. Oznacza to, że za wywiercenie takiej studni zapłacimy od około 1500 zł do nawet 4000 zł i więcej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Gotowy projekt domu – dlaczego warto go wybrać?

To jednak nie wszystkie koszty, bowiem trzeba liczyć się także z wydatkiem na pompę głębinową i zbiornik hydrofobowy, których koszt będzie zależał od producenta. Z pewnością trzeba się przygotować na kolejne wydatki liczone w kwotach czterocyfrowych.

Przy wykonaniu studni ręcznie kopanej trzeba się spodziewać jeszcze wyższych kosztów. Tutaj wykonanie metra studni może kosztować nawet 1000 zł.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top