Connect with us
yann tiersen
Artykuł sponsorowany

Kultura

Jedyny i solowy koncert Yanna Tiersena w Polsce – światowy kompozytor

Yann Tiersen to światowej sławy kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista. W jego utworach wyraźnie słychać miłość do muzyki klasycznej wyniesioną ze szkół muzycznych oraz zamiłowanie do minimalizmu rocka i punk rocka. Jeśli chcesz przeżyć wyjątkowe muzyczne chwile, marcowy koncert w Bielsku-Białej jest tym, na co czekasz od dawna! Co warto wiedzieć o Yannie Tiersenie i miejscu, w którym odbędzie się jego jedyny w trakcie tej trasy koncert w Polsce?

Yann Tiersen – poznaj jednego z najciekawszych współczesnych kompozytorów

Był na koncercie legendarnej Nirvany, a potem skomponował ścieżkę dźwiękową do kultowego już filmu „Amelia”… Te słowa na pewno przekonają wielu do koncertu, który w marcu 2024 roku odbędzie się w Cavatina Hall w Bielsku-Białej. Jeśli uwielbiasz muzykę filmową albo w muzyce klasycznej cenisz sobie minimalizm i oryginalność, utwory tego francuskiego kompozytora na pewno szybko przypadną Ci do gustu.

Yann Tiersen to Francuz urodzony w Bretanii, którego przodkowie pochodzą z Norwegii i Belgii. Korzenie artysty wywarły duży wpływ na komponowaną przez niego muzykę. Ogromne znaczenie odegrało również formalne wykształcenie muzyczne i umiejętność szybkiej nauki gry na kolejnych instrumentach. Dzisiaj w jego kompozycjach słychać pianino i skrzypce, na których zaczął uczyć się grać jako odpowiednio cztero- i sześciolatek. Zauważalne są też dźwięki między innymi mandoliny, dzwonków, gitary elektrycznej, ksylofonu, a nawet maszyny do pisania i zabawkowego pianina.

Momentem przełomowym w życiu Yanna Tiersena był rok 1983. Wówczas jako trzynastolatek porzucił skrzypce na rzecz gitary elektrycznej i razem z przyjaciółmi założył zespół rockowy. Inspiracje do tworzenia muzyki gitarowej otaczały go zewsząd. Mieszkał wtedy w Rennes i co roku w grudniu uczestniczył w tamtejszym festiwalu muzycznym Rencontres Trans Musicales. Miał okazję na żywo posłuchać takich grup, jak Nirvana, Suicide i Nick Cave and the Bad Seeds.

Kiedy po kilku latach rozpadła się jego kapela, Francuz postawił na samodzielne eksperymenty muzyczne, które uczyniły z niego kompozytora i multiinstrumentalistę docenianego na całym świecie.

yann tiersen cavatina hall

Posłuchaj płyt Yanna Tiersena i pokochaj awangardową muzykę minimalistyczną

Na wszystkich albumach Yanna Tiersena przeplata się muzyka klasyczna z rockiem i punk rockiem, a także elementami muzyki elektronicznej. Tworzone przez niego utwory nie są łatwe do skategoryzowania, ale wielu fanów określa go jako twórcę awangardowej, minimalistycznej muzyki na pograniczu post-rocka i folktroniki.

Choć debiutancka płyta Yanna Tiersena ukazała się w 1995 roku, to przełom w jego karierze nastąpił w 2001 roku. Wówczas na ścieżce dźwiękowej do słynnego francuskiego filmu „Amelia” znalazły się utwory z jego trzech płyt – debiutanckiej „La Valse des monstres” oraz „Rue des cascades” z 1996 roku i „Le Phare” wydanej w 1998 roku.

Kompozytor Yann Tiersen jest zresztą powszechnie znany z tworzenia muzyki do sztuk teatralnych, a także filmów krótko- i długometrażowych. Jeśli chcesz obejrzeć film, w którym usłyszysz również skomponowaną przez niego ścieżkę dźwiękową, wybierz „Good bye, Lenin! z 2003 roku, a także „Tabarly”, którego premiera odbyła się pięć lat później.

Po sukcesie muzyki do „Amelii” artysta nie spoczął na laurach i do dziś tworzy z równie wielką pomysłowością. Od 1995 roku ukazało się jego 14 płyt długogrających, z czego najnowsze dwie – w trakcie pandemii. Pierwsza z nich to „Kerber”, który wydano w 2021 roku. Słychać na niej wyraźnie muzykę elektroniczną, jednak inspiracji do stworzenia takiego materiału Yann Tiersen szukał przy pianinie. Rok później ukazał się kolejny longplay w podobnym duchu. Na „11 5 18 2 5 18” można usłyszeć, jak artysta jeszcze mocniej zanurzył się w świat elektroniki, dołączając do swoich wcześniejszych inspiracji długą pracę z syntezatorami.

yann tiersen bielsko-biała

Zapraszamy do Bielska-Białej na koncert Yanna Tiersena!

Na luty i marzec 2024 roku artysta zaplanował trasę koncertową po Europie. Będzie występował między innymi w Zurychu, Pradze, Rydze i Budapeszcie. Jeden koncert Yanna Tiersena w ramach Kerber Complete 2024 Tour: Solo Piano + Electronics odbędzie się też w Polsce, a konkretnie – w Bielsku-Białej. W poniedziałek 11 marca o godzinie 19.00 w Sali głównej Cavatina Hall wybrzmią najnowsze utwory artysty, w których muzyka klasyczna przeplata się z elektroniczną.

Cavatina Hall to doskonałe miejsce na tak awangardowe spotkanie z muzyką. W jej wnętrzach często goszczą artyści przypisywani do najróżniejszych gatunków – od muzyki rockowej i popowej, przez klasyczną i elektroniczną, po jazz, blues i soul. Nic dziwnego, skoro twórcy tego miejsca postawili sobie za cel stworzenie przestrzeni, w której nikt nie definiuje muzyki, ale pozostawia słuchaczom swobodę odczuwania i oceniania. Istnieje ono po to, aby łączyć ludzi, inspirować ich do otwartości i zapewniać pozytywne emocje.

Jesteś ciekawa lub ciekawy, jak Yann Tiersen gra na żywo? Zapraszamy 11 marca do Cavatina Hall w Bielsku-Białej na koncert kompozytora muzyki do „Amelii”!

Reklama

Popularne

Reklama
To Top